Griežtame pareiškime WADA Atitikties vertinimo komitetas (Compliance Review Committee, CRC) ragina gruodžio 9 dieną Paryžiuje vyksiančiame susitikime pritarti šioms sankcijoms, dėl kurių Rusijai tektų praleisti ateinančių metų Tokijo olimpines žaidynes
WADA komitetas taip pat rekomendavo ketverių metų laikotarpiui uždrausti Rusijai rengti svarbius tarptautinius sporto renginius ar teikti paraiškas juos organizuoti. Dėl to iš Sankt Peterburgo gali būti atimta teisė būti vienu iš miestų, kur vyks 2020 metų Europos futbolo čempionato rungtynės.
Jei WADA Vykdomasis komitetas pritars sankcijoms, Rusija dar galės skųsti šį sprendimą Tarptautiniam sporto arbitražo teismui.
CRC rekomendavo imtis šių baudžiamųjų priemonių po to, kai WADA tyrėjai paskelbė apie „itin rimtą“ įpareigojimų nevykdymo atvejį su „keliais sunkinančiais požymiais“.
WADA ekspertai tyrė duomenis iš Rusijos antidopingo agentūros (RUSADA) buvusios laboratorijos Maskvoje. Šie duomenys WADA tyrėjams buvo perduoti sausio mėnesį.
Visų šios Maskvos laboratorijos duomenų atskleidimas buvo viena iš sąlygų RUSADA suspendavimui atšaukti. WADA kontroversišką sprendimą atšaukti RUSADA suspendavimą priėmė 2018 metų rugsėjį.
2015 metų lapkritį WADA suspendavo RUSADA, kai tyrėjai priėjo prie išvados, jog 2011–2015 metais Rusijoje buvo vykdoma didelio masto valstybės palaikoma dopingo programa. Šios schemos centre buvo minėta laboratorija Maskvoje, kur buvo analizuojami sportininkų mėginiai.
„Nepilni, neautentiški duomenys“
Pirmadienį paskelbtame pareiškime WADA konstatuoja, kad perduotuose duomenyse esama rimtų problemų, jie „nepilni ir nevisiškai autentiški“.
Anot pareiškimo, buvo pašalinta šimtai nepalankių analitinių išvadų, o pagrindiniai pirminiai duomenys ir PDF formato dokumentai buvo ištrinti.
Dalis ištrintų išvadų susijusios su 2016 ir 2017 metų laikotarpiu, kai įsiplieskė Rusijos dopingo skandalas. Tačiau tam tikra informacija iš duomenų bazės buvo pašalinta ir 2018 metų gruodį bei šių metų sausį, prieš pat duomenų perdavimą WADA tyrėjams.
WADA taip pat nurodė, jog kažkas Maskvos laboratorijoje laikotarpiu nuo 2018 metų lapkričio ir šių metų sausio į svarbią duomenų bazę įkėlė suklastotų žinučių, bandydamas paremti teoriją, jog Rusijos dopingo programą paviešinęs Grigorijus Rodčenkovas šantažo tikslais įkėlė į sistemą suklastotų duomenų.
Draudimas ketverius metus dalyvauti sporto varžybose yra viena iš virtinės CRC rekomenduotų bausmių, kurios bus svarstomos ateinantį mėnesį vyksiančiame WADA Vykdomojo komiteto susitikime.
Be šio draudimo, WADA komitetas taip pat rekomendavo uždrausti Rusijai rengti svarbius tarptautinius sporto renginius ar teikti paraiškas juos organizuoti. Jeigu Rusijai jau suteikta teisė organizuoti tokį sporto renginį, ji turi būti atimta, nebent „tai padaryti neįmanoma teisiškai ar praktiškai“, nurodė WADA.
Tai potencialiai gali užkirsti kelią Sankt Peterburgui organizuoti 2020 metų Europos futbolo čempionato rungtynes. Šiame Rusijos mieste turėtų vykti trejos grupės rungtynės ir ketvirtfinalis.
Rusijos vyriausybės pareigūnams taip pat gali būti uždrausta dalyvauti svarbiuose sporto renginiuose.
Atskiri Rusijos atletai galės varžytis tokiuose sporto renginiuose, kaip olimpinės žaidynės, tačiau tik tuo atveju, jei sugebės įrodyti, kad nėra susiję su dopingo skandalu.
Švariems Rusijos sportininkams buvo leista dalyvauti 2018 metų Pjongčango žiemos olimpiadoje su neutralia „Olimpinio sportininko iš Rusijos“ vėliava. Tačiau jie privalėjo laikytis griežtų reikalavimų: buvo draudžiama demonstruoti šalies vėliavą, vilkėti nacionalinių spalvų rūbus, olimpiadoje neskambėjo ir Rusijos himnas.
Siūlomos WADA sankcijos yra naujausias posūkis įtemptoje sagoje, kuri prasidėjo 2015-aisiais, kai nepriklausoma WADA komisija, tyrusi įtarimus dėl Rusijos sportininkų dopingo, paskelbė radusi įrodymų, kad šalyje ne vienerius metus buvo vykdoma valstybės palaikoma didelio masto dopingo programa.
2016 metais WADA tyrėjo Richardo McLareno (Ričardo Maklareno) paskelbtoje ataskaitoje buvo rašoma, kad 2011–2015 metų laikotarpiu daugiau nei 1 000 rusų atletų, atstovaujančių įvairioms sporto šakoms, dalyvavo šioje dopingo programoje.
2014 metais Rusijos Sočio kurorte prie Juodosios jūros vyko žiemos olimpinės žaidynės.
Naujausi komentarai