Rusijos olimpinio komiteto vadovas pirmadienį užsipuolė Jungtinių Valstijų ir Kanados antidopingo agentūras už tai, kad jos neva daro spaudimą Tarptautiniam olimpiniam komitetui (TOK), kad šis visiškai uždraustų Rusijai dalyvauti Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.
Laiške, kurį sekmadienio vakarą gavo TOK vadovas Thomas Bachas (Tomas Bachas), Rusijos olimpinio komiteto pirmininkas Aleksandras Žukovas išreiškė didelį susirūpinimą ir pagrasino perduoti šį klausimą svarstyti TOK etikos tarybai.
„Rusijos olimpinis komitetas yra ypač nusivylęs dėl Jungtinių Valstijų ir Kanados Antidopingo agentūrų veiksmų“, – rašoma A. Žukovo laiške, kurį pirmadienį paskelbė Rusijos olimpinio komiteto spaudos tarnyba.
„Mes laikome tai bandymu sukurti tarptautinę sportininkų ir organizacijų koaliciją, palaikančią draudimą Rusijos sportininkams varžytis olimpinėse žaidynėse. Dešimt šalių siekia Rusijos nušalinimo nuo dalyvavimo Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Kas vyksta? – rašo A. Žukovas.
A. Žukovas taip pat išreiškė susirūpinimą, kad Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) nepriklausomos komisijos tyrimo rezultatai buvo nutekinti prieš jų oficialų paskelbimą vėliau pirmadienį.
Pasak jo, „raginimas nušalinti visus Rusijos sportininkus nuo dalyvavimo 2016 metų olimpinėse žaidynėse, akivaizdžiai, yra pagrįstas informacija, kurią gavo kanadiečių teisininko Richardo McLareno (Ričardo MakLareno) vadovaujama WADA komisija, ruošiant ataskaitą, kuri turi išlikti nepriklausomo pobūdžio ir konfidenciali iki pat jos paskelbimo 2016 metų liepos 18 dieną“.
„Kaip šios organizacijos galėjo iš anksto sužinoti ataskaitos turinį prieš tai, kai jis buvo oficialiai pateiktas? Tokia padėtis kelia labai rimtą Rusijos olimpinio komiteto susirūpinimą, kadangi ji kelia abejonių dėl šios ataskaitos vientisumo ir nepriklausomo pobūdžio“, – pareiškė A. Žukovas.
Rusijos komiteto vadovas taip pat nurodė, kad Šiaurės Amerikos antidopingo agentūrų veiksmai atrodo kaip iš anksto suplanuotos kampanijos dalis.
Susijęs sporto viceministras
Rusijos sportininkų, dalyvavusių Žiemos olimpinėse žaidynėse Sočyje mėginiai, buvo pervežami į Federalinio saugumo tarnybą (FST). Su tuo susijęs sporto viceministras Jurijus Nagornych, tvirtina nepriklausoma Tarptautinė antidopingo agentūra (WADA).
„Sporto ministerija vadovavo, kontroliavo ir atliko manipuliacijas su sportininkų analizių rezultatais, keitė juos aktyviai dalyvaujant ir padedant FST bei Rusijos rinktinių Sportinio parengimo centrui Maskvoje ir Sočyje“, – sakoma ataskaitoje, parengtoje vadovaujant Richardui McLarenui (Ričardui Maklarenui)
WADA neabejoja išvadų apie dopingo naudojimą Žiemos olimpiadoje Sočyje teisingumu.
„Tai buvo įrodyta pakankamai, kad galima būtų išsklaidyti visas protingas abejones“, – sakė R. McLarenas per spaudos konferenciją Kanadoje.
„Aš visiškai pasitikiu ataskaitos išvadomis“, – pridūrė jis.
Pasak jo, komisijos surinktus įrodymus, prireikus, galima nesunkiai patikrinti.
Lengvosios atletikos čempionate – sukeisti mėginiai
2013 metų Pasaulio lengvosios atletikos čempionate Maskvoje dalyvavusių ir dopingą naudojusių sportininkų mėginiai būdavo sukeičiami su kitais, kurie būdavo siunčiami toliau tirti Tarptautinė lengvosios atletikos federacijai (IAAF), sakoma pirmadienį paskelbtoje nepriklausomo tyrimo ataskaitoje.
Pasak tyrimui vadovavusio kanadiečių teisininko Richardo McLareno (Ričardo MakLareno), tokia gudrybe naudojosi Maskvos antidopingo laboratorija, siekdama nuslėpti dopingą vartojusius rusų sportininkus.
„Pasibaigus Maskvos čempionatui, laboratorija turėjo tam tikrą kiekį „teigiamų“ mėginių, kuriuos reikėjo sukeisti, nuimant dangtelius ir perpilant (dopingu) užterštą sportininko šlapimą prieš tai, kai pavyzdžiai iškeliaus į kitą laboratoriją, kaip reikalauja IAAF“, – sakoma išvadose.
Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) užsakymu R.McLarenas turėjo ištirti kaltinimus, kuriuos iškėlė buvęs Maskvos antidopingo laboratorijos direktorius Grigorijus Rodčenkovas, dėl manipuliacijų dopingo mėginiais per Sočio olimpines žaidynes 2014 metais.
G.Rodčenkovas vadovavo Rusijos antidopingo laboratorijai nuo 2006-ųjų iki 2015 metų lapkričio. Jis atsistatydino, kai Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) apkaltino jo laboratoriją dalyvavus valstybės palaikomoje sportininkų dopingo programoje.
Vėliau žiniasklaidai G. Rodčenkovas pasakojo apie didžiulio masto ir kruopščiai organizuotą dopingo programą, į kurią buvo įsitraukusi Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) ir Sporto ministerija.
,,Šokiruojantis išpuolis prieš sportą“
Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) antradienį gali imtis pirmųjų sankcijų prieš Rusiją dėl, komiteto vadovo Thomo Bacho (Tomo Bacho) žodžiais, „šokiruojančio ir precedento neturinčio“ išpuolio prieš sportą, kurį atskleidė tyrimas dėl Rusijos sportininkų dopingo naudojimo.
„Tyrimo išvados rodo šokiruojantį ir precedento neturintį išpuolį prieš sąžiningą sportą ir olimpines žaidynes“, – sakoma Th.Bacho pareiškime, kuris paskelbtas po Richardo McLareno (Ričardo MakLareno) ataskaitos dėl Rusijos manipuliacijų dopingo mėginiais.
„Todėl TOK nedvejodamas imsis griežčiausių įmanomų sankcijų prieš bet kokius su tuo susijusius asmenis ar organizacijas“, – priduriama jame.
Pasak Tarptautinio olimpinio komiteto, Pasaulio antidopingo agentūros nepriklausoma ataskaita bus „atidžiai“ išnagrinėta, o antradienį, kai TOK nariai surengs skubią telefoninę konferenciją, gali būti priimtas sprendimas dėl „laikinųjų priemonių ir sankcijų“ įvedimo.
Naujausi komentarai