Kovo 12-oji - Pasaulinė inkstų diena. Šios dienos iniciatoriai yra Tarptautinė inkstų fondų federacija (International Federation of Kidney Foundations) ir Tarptautinė nefrologų draugija (International Society of Nephrology).
Pagrindinis šios dienos tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į lėtines inkstų ligas, kurios yra klastingos, nes dažniausiai yra nejuntamos. Be to, jos itin pavojingos, nes sukelia inkstų nepakankamumą.
Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį beveik šešis kartus padidėjo ligonių, kuriems būtina dializė, skaičius. Dabar jų yra apie 1300. Apie 500 žmonių gyvena su persodintu inkstu.
Tyrimų duomenimis, vidutiniškai 5-11 proc. suaugusiųjų serga lėtine inkstų liga. Ja susirgus, dešimtimis kartų padidėja sergamumas bei mirtingumas dėl širdies-kraujagyslių ligų. Tyrimais įrodyta, kad anksti diagnozavus lėtinę inkstų ligą ir pradėjus inkstus apsaugantį gydymą (dieta, režimas, kraujospūdžio kontrolė ir kt.), galima sulėtinti inkstų nepakankamumo progresavimą.
Lėtinei inkstų ligai diagnozuoti reikia tik dviejų paprastų tyrimų - tai šlapimo tyrimo ir kreatinino koncentracijos kraujyje. Iki šiol Lietuvoje šeimos gydytojas, kuris pirmasis turi įtarti ligą, neturi galimybės nemokamai atlikti serumo kreatinino tyrimo. Vadinasi, jis negali nei diagnozuoti inkstų nepakankamumo, nei teisingai dozuoti vaistus pagal inkstų funkciją.
Minėdama pasaulinę inkstų dieną Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacija organizuojame daug renginių. Bus skaitomos paskaitos vietinių ligoninių ir poliklinikų medikams apie lėtinių inkstų ligų ankstyvos diagnostikos svarbą. Vyks susitikimai su gyventojais poliklinikose, ligoninėse, kur bus dalinami informaciniai lankstinukai apie lėtinę inkstų ligą, aiškinama, kam gresia didžiausias pavojus susirgti, kaip galima padėti sergančiajam. Baigiamasis Pasaulinės Inkstų dienos akordas - konferencija Klaipėdoje, kovo 13 d., skirta visuomenei, ligoniams, šeimos gydytojams.
Naujausi komentarai