Pereiti į pagrindinį turinį

Kada užklumpa grybelinės makšties infekcijos?

2012-11-29 14:00
Kada užklumpa grybelinės makšties infekcijos?
Kada užklumpa grybelinės makšties infekcijos? / Shutterstock nuotr.

Grybelinę infekciją, dar vadinamą pienlige, sukelia grybelis, kuris paprastai dauginasi makštyje nedideliais kiekiais. Grybelinė infekcija reiškia, kad makštyje priaugo pernelyg daug grybelių. Ši infekcija labai paplitusi. Nors ji gali kelti nemalonių pojūčių, paprastai tai nebūna rimta liga. Jos gydymas paprastas.

Kas sukelia grybelinę infekciją?

Daugumą infekcijų sukelia grybelis, vadinamas baltuoju balkšvagrybiu (Candida albicans).

Sveikoje makštyje yra daug bakterijų ir mažai grybelio ląstelių. Labiausiai paplitusi bakterija - Lactobacillus acidophilus – padeda kontroliuoti tokių organizmų kaip grybeliai kiekį.

Kai dėl tam tikrų priežasčių pakinta šių organizmų pusiausvyra, grybeliai pradeda vešėti ir sukelia infekcijos simptomus. Makšties floros pusiausvyrą gali sutrikdyti antibiotikų vartojimas, dėl nėštumo padidėjęs estrogenų kiekis ar pakaitinė hormonų terapija. Priežastis gali būti susijusi ir su rimtomis sveikatos problemomis, pavyzdžiui, diabetu ar ŽIV.

Kokie yra grybelinės infekcijos simptomai?

Infekcija makštyje kelia niežėjimą, o šlapinantis ar turint lytinių santykių gali kelti ir skausmą bei deginimą. Kai kurioms moterims būdingos tirštos, baltos, bekvapės išskyros su gumuliukais, primenančios varškę.

Šie simptomai dažniausiai pasireiškia likus savaitei iki menstruacijų pradžios.

Kaip diagnozuojama grybelinė infekcija?

Nustatant makšties infekciją, lengva suklysti. Apsilankykite pas gydytoją, jeigu nesate tikra, kokia infekcija jums prasidėjo, arba simptomai pasireiškė pirmą kartą. Taip pat pasirodykite gydytojui, jeigu esate nėščia. Jis patikrins jūsų makštį.

Kaip gydoma ši infekcija?

Jeigu grybelinę infekciją esate turėjusi ir anksčiau, atpažinote jos simptomus ir nesate nėščia, galite išsigydyti namuose vaistais, kurie parduodami be gydytojo recepto. Galite naudoti priešgrybelinius tepaliukus ar žvakutes, skirtus vaginai, arba priešgrybelines geriamas tabletes.

Jeigu simptomai nėra stiprūs, galite šiek tiek palaukti – kartais jie praeina savaime.

Grybelinės infekcijos yra įprastos nėštumo metu. Jeigu laukiatės kūdikio, negerkite vaistų nuo grybelių, prieš tai nepasikonsultavusi su gydytoju.

Jeigu gydotės tepaliuku ar žvakutėmis ir saugotės nėštumo, nepasitikėkite prezervatyvais ar makšties diafragmomis: kai kuriuose preparatuose esantis aliejus silpnina lateksą, iš kurio gaminamos šios kontraceptinės priemonės.

Daugeliui moterų grybelinės infekcijos kartojasi. Jeigu per vienerius metus grybelinė infekcija pasikartoja daugiau kaip 4 kartus, apsilankykite pas gydytoją. Jis ar ji nustatys, ar grybelinių infekcijų nekelia kitos sveikatos problemos, pavyzdžiui, diabetas.

Ar galima apsisaugoti nuo grybelinės infekcijos?

Grybelinių infekcijų galima išvengti, jeigu jūsų genitalijos kiek įmanoma bus sausesnės ir „kvėpuos". Pavyzdžiui:

• Mūvėkite medvilnines, o ne nailonines kelnaites. Venkite pernelyg aptemptų kelnių ir pėdkelnių.

• Iš karto persivilkite šlapią maudymosi kostiumėlį.

• Venkite intymių vietų dezodorantų, kvepiančio tualetinio popieriaus ir dezodoruotų tamponų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų