Naujamečiai pažadai: be skambių frazių ir karštų priesaikų

Daugelis Naujaisiais metais pasižadame: imsime sportuoti, nebepiktnaudžiausime nesveiku maistu, pradėsime mokytis naujos kalbos... Tačiau pažadai dažniausiai ir lieka pažadais. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Apie didžiausias pažadų sau klaidas – pokalbis su psichologe Justina Buikauskiene.

– Naujųjų išvakarėse sau duodame daugybę pažadų, bet jų dažniausiai neįvykdome. Kodėl taip atsitinka? Galbūt jie tiesiog nepasiekiami ar netinkamai suformuluoti?

Būna ir taip, kad žmogus pokyčių iš tikrųjų nelabai nori, tad ima pažado vykdymą atidėlioti.

– Artėjant Naujiesiems metams, mėgstame apžvelgti buvusius – įvertiname, ką pasiekėme, apie ką svajojome. Natūraliai pradedame galvoti apie tai, kas mūsų laukia toliau. Metų sandūra daugeliui sukelia pokyčių troškimą, norą pagaliau įgyvendinti senus tikslus. Bėda ta, kad savo troškimus dažnai formuluojame pernelyg abstrakčiai arba išvis nerealistiškai. Kitaip sakant, norime patys nesuprasdami ko. Pavyzdžiui, pasižadame – gyvensime kitaip, pasikeisime. Tačiau ką tai iš tikrųjų reiškia? Taigi viena iš priežasčių, kodėl neįvykdome naujamečių pažadų, yra jų nekonkretumas.

Būna ir taip, kad žmogus pokyčių iš tikrųjų nelabai nori, tad ima pažado vykdymą atidėlioti. Tarkime, asmuo jaučiasi užsisėdėjęs darbe, tad prižada sau jį pakeisti. O tiesa tokia, kad esama padėtis žmogui patogi ir giliai širdyje jis nenori nieko keisti. Gal keistis ir nereikia?

Labai svarbu, kad pažadas būtų konkretus, pagrįstas, o lūkesčiai – aiškūs. Tada labiau pavyks išlaikyti motyvaciją, nepradėsime galvoti įvairių pasiteisinimų. Dažna situacija – žmogus pareiškia, kad nuo sausio 1-osios pradės sportuoti. Mėnesį jis reguliariai eina į sporto klubą, o po to pradeda išsisukinėti: šiandien pavargęs, rytoj privalės užtrukti darbe... Tikimybė, kad žmogus toliau sportuos, labai sumažėja.

– Kokie neįvykdomi naujamečiai pažadai dažniausiai duodami? Kuo skundžiasi jūsų konsultuojami žmonės – motyvacijos trūkumu? Giliai įsišaknijusiais senaisiais įpročiais?

– Pagrindinė problema – abstraktūs pažadai, kurių įvykdyti tiesiog neįmanoma. Žmogus pareiškia: nuo šiol būsiu laimingas. Tačiau kas jam yra tas laimingas gyvenimas? Žinoma, tokiu atveju atsiranda ir motyvacijos trūkumas, nes žmogus pats nežino, ko siekia. Galbūt laimei pasiekti užtektų tris kartus per savaitę vakare ramiai paskaityti knygą? Tai jau konkretus, įgyvendinamas tikslas.

Geriausia neprisižadėti daugybės dalykų, bet išsikelti vieną ar du realistiškus pažadus.

Savaime suprantama, trukdo ir senieji įpročiai. Juk juos reikia sulaužyti, norint suformuoti naujus. O tai reikalauja nemenko darbo. Kaip visi žinome, sunkiam darbui yra nelengva pasiryžti, nes mums labiau patinka, kai viskas paprasta.

– Tad kaip pasižadėti tinkamai? Kokių gudrybių imtis stengiantis nenukrypti nuo tikslo?

– Pirmiausia, pažadas turi būti konkretus ir pasiekiamas. Svarbu aiškiai apsibrėžti, ko norime. Geriausia neprisižadėti daugybės dalykų, bet išsikelti vieną ar du realistiškus pažadus. Tada bus žymiai lengviau koncentruotis į tikslo siekimą, o ne blaškytis nuo vieno prie kito.

Taip pat pagalvokite, kodėl jūsų tikslas jums asmeniškai svarbus. Galbūt norite lankyti sporto klubą tik dėl to, kad visi jį lanko? Kai tikslas mums iš tikrųjų reikšmingas, daug įdomiau jo siekti.

Justina Buikauskienė: svarbu ne akcentuoti, kad tai Naujųjų metų pažadas, bet tiesiog pasakyti sau, kad gyvenime atėjo laikas pokyčiams, todėl aš pamažu keisiuosi.

Suskirstykite tikslą į mažus žingsnelius ir susidėliokite planą. Jei jūsų pažadas – numesti svorio, pamąstykite, kaip tai pasieksite. Prasta idėja būtų užsibrėžti sporto klube leisti visus vakarus ir visiškai atsisakyti saldumynų. Tokiu atveju tikslo siekti nebus malonu ir tai greitai atsibos. Tad pradžioje galite pasižadėti į sporto klubą eiti vieną kartą per savaitę ar sumažinti maisto porcijas. Vėliau krūvį galite didinti – pavyzdžiui, antrą mėnesį sporto salėje lankykitės du kartus per savaitę.

Nepamirškite sau įvardyti, kokio tikslo siekiate. Numesti svorio – dar nėra pakankamai konkretu. Tiktų formuluotė – iki vasaros atsikratyti 5 kg. Jei planą suskirstysite mėnesiais, bus greičiau ir aiškiau matomi rezultatai. O didysis tikslas neatrodys toks tolimas.

Niekada nenukelkite tikslo rytojui. Kaip visi žinome, jis niekada neateina.

Veiksminga apie savo pažadus pasikalbėti su artimo rato žmonėmis. Tikslo siekti lengviau, kai galima pasidalyti savo pasiekimais ir sunkumais. Su artimuoju galite susitarti, kad jis kas mėnesį paklaus, kaip jums sekasi, – turėsite duoti tam tikrą ataskaitą. Tada atsiras motyvacijos iki mėnesio galo pasiekti tai, ką užsibrėžėte.

Niekada nenukelkite tikslo rytojui. Kaip visi žinome, jis niekada neateina. Tad paklauskite savęs: ką šiandien galiu padaryti, kad priartėčiau prie tikslo? Be to, labai svarbu negraužti savęs dėl klaidų ir nesėkmių. Visi esame žmonės, todėl klystame. Žinoma, aplinkui girdime daug sėkmės istorijų. Tačiau neabejokite – tie sėkmės lydimi ne kartą klupo ir kėlėsi, kol nuėjo sunkų kelią iki galutinio tikslo. Nesėkmę priimkite kaip savaime suprantamą dalyką, iš naujo padėliokite planą ir toliau tesėkite savo pažadą. Sveika mokėti iš savęs pasijuokti – tai padeda nesėkmę priimti be streso.

– Vis dėlto gyvenime dažnai vadovaujamės principu – viskas arba nieko. Tad turbūt daugelis, suklydę ir nukrypę nuo tikslo, nusprendžia, kad sau duoto pažado tesėti nebeverta. Juk jei žmogus užsibrėžia iki vasaros numesti 5 kg, o pavyksta –  tik 2 kg, jis tikrai nusimins.

– Taip, kai kurie dėl nesėkmių labai nusimena. Tokie žmonės įsitikinę, kad klaida ar suklupimas įrodo, jog tikslo pasiekti nebepavyks. Gaila, kai taip nutinka, nes tikslų sau kėlimas skatina judėti į priekį, augti, gerinti savo gyvenimo kokybę. Kaip ir minėjau, labai svarbu mokėti į situaciją pažvelgti su humoru, savęs nekaltinti dėl kiekvienos nesėkmės. Supraskime, kad tobulų nebūna, klystame visi. Jei kažkas nepavyko, protingiau ne graužtis, o pasvarstyti, kas sutrukdė. Ko pritrūko, kad nenumečiau likusių kilogramų? Ką reikėtų kitaip daryti, kad pavyktų pasiekti užsibrėžtą tikslą? O gal tai visai ne nuo manęs priklausė, gal tiesiog kilogramai taip greitai netirpsta? Taip jau yra, kad pernelyg mėgstame susikoncentruoti į negatyvius dalykus, tačiau pamirštame pasidžiaugti savo pasiekimais. Juk kilogramai vis tiek nukrito, tik mažiau, nei tikėtasi.

– Galbūt pats naujamečių pažadų principas mus užkoduoja nesėkmei? Juk gerus įpročius formuoti reikėtų pamažu. O pareikšdami, kad nuo sausio 1 d. pradėsime aktyviai sportuoti, nors niekada to nedarėme,  užsikrauname per didelę atsakomybę?

– Galima ir taip sakyti. Iš kitos pusės, mes sau pažadus duodame ne tik Naujųjų metų proga. Ką nors pasižadame ir per Velykas, gimtadienį ar prieš vasaros pradžią. Visada sau keliame didesnius ar mažesnius tikslus. Tačiau naujamečiai pažadai būna labai skambūs, deklaratyvūs ir abstraktūs. Tai ir gali nulemti nesėkmę.

Todėl svarbu ne akcentuoti, kad tai yra Naujųjų metų pažadas, bet tiesiog pasakyti sau, kad gyvenime atėjo laikas pokyčiams, todėl aš pamažu keisiuosi. Tada – susidėlioti labai aiškiai apibrėžtus tikslus ir planą. Juk jei mes skambiai pareikšime, kad viskas, dabar aš keisiuosi ir sausio 1-ąją jau būsiu kitas žmogus, toks pažadas greičiausiai nebus įgyvendintas.

Reikėtų gerokai anksčiau pradėti galvoti apie norimus pasiekti tikslus ir juos netgi susirašyti. Tą popieriaus lapą su didžiuoju tikslu ir mažais žingsneliais jo link, pasidėkite matomoje vietoje. Tarkime, prilipdykite ant šaldytuvo ar kambario sienos. Tai bus tam tikras priminimas ir paskatinimas.

– Ką daryti, jei pažadų laikytis nepavyksta net ir išsikėlus menką, tikrai įgyvendinamą tikslą? Galbūt tokiu atveju verta rimčiau pasidomėti motyvacijos kėlimu ir gebėjimu save kontroliuoti? O gal tai reiškia, kad šio pažado įvykdyti žmogus iš tikrųjų visai nenori?

– Motyvacija siekti savo tikslo gali būti išorinė ir vidinė. Atsimenate, kaip vaikystėje skubėdavote į vietą sudėlioti žaislus, nes žinojote, kad tada mama duos saldainį? Panašiai galime motyvuoti ir save. Tarkime, su savimi susitarti, kad jei tris dienas per savaitę sportuosite, savaitgalį galėsite pažiūrėti mėgstamą serialą ar kitaip papramogauti. Sugalvokite apdovanojimą, kuris jums iš tiesų teiktų džiaugsmo. Aišku, atlygis turi būti adekvatus. Jei metate svorį, galbūt nereikėtų nuolat savęs apdovanoti saldžiais tortais. Toks paskatinimas iš šalies vadinamas išorine motyvacija. Vidinė motyvacija atsiranda, kai mums tą tikslą pasiekti iš tikrųjų labai norisi. Tada vidinis variklis būna užsivedęs labai stipriai.

Naujamečiai pažadai neretai susiję su visuomenės spaudimu – na, o ką tu pasižadėsi Naujiesiems metams? Vis dėlto pamąstykite: ar tai, kad ištesėsite sau duotą pažadą, iš tikrųjų pagerins gyvenimo kokybę?

Tačiau jei pažadų laikytis niekaip nepavyksta, reikėtų pagalvoti, ar jums to tikrai reikia. Kartais mes ko nors norime tik todėl, kad to nori aplinkiniai. Pavyzdžiui, jei mūsų aplinkoje dauguma meta svorį, pradedame mąstyti, kad gal ir mums reikėtų. Nors iš esmės žmogaus svoris visiškai normalus ir jis tikrai gerai jaučiasi. Arba norite keisti darbą, nes dabar įprasta kas kelerius metus pakeisti darbovietę, tačiau iš tikrųjų esate patenkinti esama padėtimi. Tad pokyčių prievarta skatinti nereikia. Palaukite, kol atsiras tikras jų poreikis ir noras, tada ir motyvacija natūraliai išaugs. Naujamečiai pažadai neretai susiję su visuomenės spaudimu – na, o ką tu pasižadėsi Naujiesiems metams? Vis dėlto pamąstykite: ar tai, kad ištesėsite sau duotą pažadą, iš tikrųjų pagerins gyvenimo kokybę?

– Išties kartais galima pasijausti balta varna dėl to, kad nieko nepasižadėjai Naujiesiems. Tačiau galbūt žmogus dabar yra tokiame gyvenimo etape, kai jam nieko keisti nesinori?

– Taip tikrai gali būti. Artėjant Naujiesiems, svarbiausia apžvelgti savo elgesį ir pasiekimus praėjusiais metais, prisiminti, apie ką svajojote. Tada ir rasite atsakymą, ką turėtumėte pasižadėti ar nežadėti. Tikrai sau nereikėtų taikyti klišių ir bendrų frazių – numesiu svorio, gyvensiu sveikiau, mažiau nervinsiuosi.

Naujieji metai nėra skirti tam, kad staiga taptume visiškai kitais žmonėmis. Tam reikia daugybės metų darbo, kartais net specialistų pagalbos, kad galėtume drastiškai pasikeisti. Kiekvienas žmogus yra individualus, tad kiekvienam reikia skirtingų pokyčių. Dažnai užsinorime to, ką regime žiniasklaidoje ar socialinėse medijose, tačiau tai nėra visiems pritaikoma. Tad, jei nesugalvojate, kokių pokyčių norisi dabar, tiesiog pasidžiaukite tokiu savo gyvenimu, koks jis yra. Kai ateis laikas pokyčiams, tada ir duosite sau pažadą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių