Pereiti į pagrindinį turinį

Pirmoji vaikų meilė – testas ir tėvams

Psichologai teigia, kad vienas sudėtingiausių asmenybės raidos etapų – paauglystė, kai žaižaruoja emocijos ir įsiplieskia jausmai, yra jautrus visai šeimai. Atsakinga artimųjų elgsena gali apsaugoti nuo gyvenimo lūžių, išmokyti nesėkmes priimti kaip patirtį, o gražius santykius – puoselėti.

Pagrindas: pirmoji meilė – itin įsimintina, ji gali turėti įtakos ir kitiems būsimiems santykiams.
Pagrindas: pirmoji meilė – itin įsimintina, ji gali turėti įtakos ir kitiems būsimiems santykiams. / freepik.com nuotr.

Kaip elgtis, kai dukra arba sūnus pirmą kartą įsimyli, klausiame psichologės. Kokius pėdsakus gyvenime paliko itin stiprūs pirmieji jausmai, kas padėjo formuoti tikros meilės supratimą, pasakoja žinomos moterys.

Iššūkis visai šeimai

Pirmoji vaiko meilė – tai savotiškas tėvų patikimumo patikrinimas, mano Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus psichologė Giedrė Starkevičiūtė. Kaip reaguoti į vaikų pirmąją meilę ir ko šiukštu nedaryti?

• Nekelkite papildomo streso

Paauglystėje formuojasi tapatumas, vertybės, požiūris. Šiuo periodu dažnai kyla stiprių išgyvenimų ir jausmų, jie paaugliui sukelia didelį stresą. Pasistenkite neapgalvotu elgesiu nesukelti jo dar daugiau.

• Išlikite kritiški poelgiams

Jei tėvai pastebėjo netinkamą paauglio elgesį (praleidžia pamokas, konfliktuoja su mokytojais, laiku negrįžta į namus), svarbu suprasti tikrąją to priežastį. Niekas nepadės geriau kaip nuoširdus, pagarbus, pagrįstas pasitikėjimu ir šiluma pokalbis.

• Venkite perdėtai kontroliuoti

Jei paauglio elgesys tampa ypač pavojingas (psichoaktyvių medžiagų vartojimas, vagystės ir pan.) – reaguokite. Tačiau jeigu paauglys visą laiką ir dėmesį skiria savo susižavėjimo objektui ir keičiasi jo laisvalaikis, bendravimas su draugais, šeima – nieko netinkamo nėra.

• Susipažinkite su savo vaiko mylimu žmogumi

Būsite ramesni, kaip dukra arba sūnus leidžia laiką, jeigu pažinsite savo atžalos antrąją pusę. Ir paauglys jausis saugiau, jeigu tėvai draugą priims, palaikys. Tai padarykite net jeigu jūsų vaiko žavesio objektas jums nekelia ypatingo džiaugsmo. Pabandykime į pasaulį žvelgti ne iš savo patirties, bet jauno, emocingo, savęs ieškančio žmogaus akimis.

• Parodykite pagarbą ir palaikymą

Aiškiai parodykite, kad gerbiate, suprantate ir palaikote paauglio pasirinkimą. O savo pastebėjimus išsakykite ne kaip baimę ir kritiką. Kad ir kokių pavojų ar problemų atsirastų paauglio gyvenime, stiprus tėvų ir vaikų tarpusavio ryšys yra veiksmingiausias vaistas nuo gyvenimo negandų, sudėtingo elgesio ir didžiosios dalies rūpesčių.

• Padėkite išbūti su savo jausmais

Jei pirmoji meilė nuvilia, pažeidžia pasitikėjimą, gali kilti emocinių sunkumų mezgant darnius santykius ateityje. Bet ankstyvi išgyvenimai gali išmokyti, kaip priimti netektį ar nusivylimą. Svarbu ne paneigti jausmus, o padėti dukrai ar sūnui su jais išbūti. Tačiau jeigu skausmas gilus ir nepraeina, būtina kreiptis į specialistą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų