Paskatino žmonių nerimas
„Grėsmingos žinios apie COVID-19 šiemet užgulė žmones psichologiškai – tyrimai rodo, kad visuomenę nuo pavasario karantino drasko įvairūs emociniai išgyvenimai ir nežinia, kiek ilgai jie tęsis. Tuo pat metu per karantiną itin išpopuliarėjo bendravimas vaizdo pokalbio būdu, todėl kilo idėja sukurti platformą, kurioje psichologai galėtų siūlyti savo paslaugas, o žmonės naudotis jomis“, – komentavo projekto „Visi psichologai“ vadovas Paulius Tamulionis.
„Žmogaus studijų centro“ užsakymu „Baltijos tyrimai“ kovo 25-30 dienomis atlikto tyrimo duomenimis, patiriančių nerimą žmonių padaugėjo beveik pustrečio karto (nuo 26,1 proc. iki 64,3 proc.), liūdesį – daugiau nei du kartus (nuo 21,9 proc. iki 46,8 proc.), pyktį – beveik dvigubai (nuo 19,8 proc. iki 35,6 proc.). Antroji apklausa, atlikta balandžio 5-8 dienomis, atskleidė, kad po patirto šoko emocijos ėmė gerėti, tačiau ši teigiama dinamika ilgai netruko. Balandžio 28-30 dienomis atlikta apklausa parodė, kad nerimo ir liūdesio lygis išliko stabilus, tačiau regimai padaugėjo pykčio (nuo 29,3 proc. iki 35,7 proc.), kuris pasiekė pirmųjų šoko savaičių lygį, išaugo streso lygis (nuo 33,8 proc. iki 41,7 proc.).
Pasak P. Tamulionio, atlikus rinkos tyrimą, paaiškėjo, kad psichologų poreikis Lietuvoje išaugo beveik tris kartus – praktikuojantys specialistai nebepriima naujų klientų, vos spėja teikti konsultacijas esamiems. Šalyje veikia daug įvairių telefoninės pagalbos tarnybų, tačiau, specialistų vertinimu, vaizdo konsultacijos yra kur kas efektyvesnės. Numatoma, kad vaizdo pokalbiai padėtų negalintiems patekti pas psichologą ar vengiantiems gyvo kontakto dėl asmeninių priežasčių, ypač koronaviruso grėsmės laikotarpiu.
„Viena vertus, šalyje yra daug kvalifikuotų psichologų, kurie galėtų teikti paslaugas, kita vertus, yra padidėjusi konsultacijų paklausa bei karantino laikotarpiu atrastas ir jau įprastas bendravimas vaizdo būdu“, – komentavo P. Tamulionis.
Veikia kaip pavėžėjimo paslauga
„Visi psichologai“ sudaro galimybes prisijungusiems psichologams skirti konkretų savo laiką vaizdo pokalbių konsultacijoms, o žmonėms – pasirinkti specialistą, tinkamą dieną, konkrečią valandą rezervuoti laiką ir tuo metu pasijungti į pokalbį per savo kompiuterį, planšetę ar išmanųjį telefoną.
Pasak „Visi psichologai“ IT vadovo Rimgaudo Leonavičiaus, portalas psichologinių konsultacijų paslaugų neteikia. Jis veikia panašiai, kaip populiarios pavėžėjimo automobiliu platformos – iš vieno pusės suteikiama galimybė specialistams teikti savo paslaugas, iš kitos pusės – žmonėms jomis naudotis. Pats portalas automatiniu režimu efektyviai paskirsto paslaugų srautus, užtikrina atsiskaitymą už paslaugas bei konfidencialumą.
Psichologai vaizdo konsultacijas rezervuoja per sinchronizuotus asmeninius google kalendorius, kurie online režimu generuoja pokalbių laikų pasirinkimą gyventojams.
Suburs per šimtą psichologų
Šiuo metu portalas jau subūrė per 30 įvairių specializacijų psichologų, jie jau pradeda gyventojams teikti vaizdo konsultacijas per savo individualias paskyras.
Kaip sakė „Visi psichologai“ projektų vadovė Rita Alksnienė, psichologus domina portalo siūloma patogi paslaugų teikimo galimybė visoje Lietuvoje, integruotas saugus atsiskaitymas už konsultacijas bei galimybė didinti savo žinomumą, plėsti klientų ratą.
Naujoje platformoje psichologai gyventojams siūlomi rinktis pagal tris aktualiausias kategorijas – individualias asmenines konsultacijas, pagalbą šeimoms, poroms bei vaikams ar paaugliams. Planuojamos karjeros psichologų konsultacijos darbo netekusiems, taip pat ir įmonėms, kurios kolektyve patiria įtampą bei smukusį efektyvumą.
Pasak R. Alksnienės, į portalą registruojami specialistai pagal griežtus reikalavimus – su teisės aktų reikalaujamu magistro išsilavinimu, turintys reikiamos patirties. Iki metų pabaigos siekiama suburti apie 100 įvairių specializacijų psichologų.
Projekto pradžioje planuojama per mėnesį suteikti apie 400 konsultacijų, metų pabaigoje jų skaičius pasieks 1000 valandų. Priklausomai nuo patirties, specializacijos, psichologo vaizdo konsultacijos kaina svyruoja nuo 20 eurų iki 60 eurų.
Atsižvelgė į profesionalų patarimus
Vaizdo konsultacijų portalas kuriamas remiantis profesionalų rekomendacijomis. Vienas iš patarėjų gydytojas psichiatras, psichoterapeutas bei grupių terapeutas, Vilniaus universiteto (VU) docentas Eugenijus Laurinaitis sakė, kad šiuo metu žmonėms itin reikalingos ilgalaikės bei efektyvios emocinės pagalbos priemonės.
„Kai žmonės susiduria su krize, jie mobilizuojasi, susikoncentruoja, ieško išeičių, todėl daugelis susitvarko su netikėtai kilusiais iššūkiais. Tačiau daug didesnių išgyvenimų žmonės patiria krizei slūgstant. Pasibaigus koronaviruso krizei, pasaulis bus visiškai kitoks, nei buvo anksčiau. Todėl reikalingos ilgalaikės ir efektyvios emocinės pagalbos žmonėms priemonės“, -- teigė jis.
Pasak E. Laurinaičio, vaizdo pokalbiai su specialistais yra labai veiksmingas ir naudingas būdas, nes sukuriama maksimaliai natūrali konsultacija. Vaizdo pagalba specialistai turi galimybę jausti akių kontaktą, gali matyti reakcijas, sekti kūno kalbą, atitinkamai taikyti labiau tinkamus pagalbos metodus. Žmonės, matydami specialistą, lengviau įsijaučia į situaciją, greičiau randa atsakymus į kylančius klausimus.
Naujausi komentarai