Vietoj vaistų vaikui – apkabinimas

Kodėl vaikai serga cukriniu diabetu ar atopiniu dermatitu? Psichologė ir meno terapeutė mano, kad šias ir kitas ligas sukelia psichologinės priežastys. Tad nereikėtų numoti ranka net į menkiausią vaiko skundą sveikata.

Pokalbis apie vaikų ligas ir galimas jų priežastis su psichologe ir meno terapeute Jurgita Dainauskaite-Šileikiene.

– Parašėte elektroninę knygą apie vaikų ir paauglių gydymą be vaistų "Laimingi vaikai serga mažiau". Bet dauguma tėvų stengiasi, kad vaikai augtų laimingi. Tai kodėl tiek daug sergančių vaikų?

– Labai dažnai vaikų ligos turi antrines priežastis. Iš pirmo žvilgsnio jos dažniausiai nepastebimos.

Gimus vaikui, poros santykius neretai ištinka krizė, bendravimas tampa labiau komplikuotas. Šeimoje gali padaugėti konfliktų, barnių. Vaikas, augdamas tokioje įtemptoje aplinkoje, jaučiasi nesaugus. Keičiasi jo fizinė ir emocinė būsena. Jei poros santykiai išlieka sudėtingi ilgesnį laiką, vaikui atsiranda vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų.

Kai vaikas suserga, tėvams atsiranda bendras tikslas – slaugyti. Vaiko liga tampa galimybe bendrauti tėvams. Atrodo, kad tuomet sustiprėja ir šeimos santykiai, tačiau tai saviapgaulė. Pasveikus vaikui, konfliktai gali tęstis toliau.

Jeigu mamos santykiai su vaiku ir vyru yra geri, vaikas praktiškai neserga, nes visa organizmo sistema veikia sklandžiai ir nelieka priežasties ligai atsirasti. Būtina sąlyga sklandžiam vaiko augimui – emocinis ryšys su ramia ir atsipalaidavusia mama.

Jei moteris konfliktuoja su partneriu, tėvais, kolegomis ar viršininku, mintimis ji nėra su vaiku. Jos mintys dažnai būna nuklydusios kitur, tad vaikas lieka vienas su savimi. Kai nėra emocinio santykio, vaikas nesijaučia saugus.

Nepakanka plauti indus ir įsivaizduoti, kad esate su vaiku. Negalėdamas gauti dėmesio, vaikas suserga ir tai padaro nesąmoningai.

Tris vaikus auginančioje šeimoje mama labiausiai kontroliavo vyriausiąją dukrą. Septynerių metų mergaitei drebėdavo rankos, vos mamai įėjus į kambarį. Namuose būdavo šventė, jei mama nerėkdavo, kartais ji ir pliaukštelėdavo. Mama nuolat ieškodavo priekabių: jei grindys būdavo išplautos, užkliūdavo nenuskustos bulvės ar kiti neatlikti darbai.

Užaugusi toji mergaitė pasakojo, kad, norėdama sulaukti tokio paties dėmesio iš mamos, kaip ši rūpinosi brolio treniruotėmis ar jaunėlės sesers pamokomis, – susirgdavo. Taip pailsėdavo nuo nuolatinio streso ir įtampos.

– Vadinasi, jei vaikas dažnai serga, tėvai daugiau dėmesio turėtų skirti savo santykiams?

– Taip, tada vaiko nereikės vedžioti pas gydytojus ar psichoterapeutus. Mažas vaikas gali lankytis pas geriausią psichoterapeutą, bet jis bus svetimas žmogus, keliantis stresą.

Kai tėvai suvokia savo santykių problemas, vaikas stebuklingai pasveiksta. Būtent todėl, kai konsultuoju vaikus, būtinai dirbu ir su tėvais.

– Kodėl sakote, kad ligas sukelia psichologinės priežastys?

– Bet kokie fiziniai sutrikimai yra sukeliami psichinių priežasčių, emocinio išsekimo. Priklausomai nuo vaiko amžiaus, tokie požymiai kaip verksmingumas, neramumas, sutrikęs miegas ar valgymas signalizuoja, kad ne viskas yra gerai.

Kartais tėvai verčia vaiką valgyti arba aiškina, kad mėsą būtinai reikia valgyti su bulvėmis ar panašiai. Tai yra prievarta.

Maistas yra vienas iš malonumų, tačiau tai darant per prievartą, kyla pasibjaurėjimas, stresas. Apie tai galėčiau papasakoti daugybę pacientų istorijų.

Pas mane lankosi jaunas vyras, sergantis skrandžio vėžiu. Jis prisimena, kad vaikystėje valgyti jį versdavo močiutė. Kartais tokia "egzekucija" trukdavo net tris valandas.

Naujausi tyrimai rodo, kad toks priverstinis valgymas gali sukelti virškinimo sutrikimų, cukrinį diabetą, bronchinę astmą, nuolatinį kosulį, pasikartojančius peršalimo požymius.

– Dažniausiai vaikai skundžiasi skaudančiu pilvu. Ar visada kalta tik mityba?

– Mityba gali tam turėti įtakos. Kartais suaugusieji teisinasi: jei neversi, vaikas valgys tik saldainius. Patikėkite, vaikas vieną ar dvi dienas valgys saldumynus, bet vėliau su pasigardžiavimu šveis jūsų išvirtą košę.

Jei vaiko nuo mažens neversite per prievartą maitintis sveikai, jis natūraliai norės sveikų produktų.

Jei vaiko nuo mažens neversite per prievartą maitintis sveikai, jis natūraliai norės sveikų produktų.

Dabar požiūris į maistą neretai būna iškreiptas. Reikia į viską žiūrėti paprasčiau. Nieko neatsitiks, jei vieną dieną vaikas laižys tik ledus.

Kartais pernelyg sureikšminamas ir vandens poreikis. Į mane kreipėsi motina su vaiku, kuris per naktį net porą kartų apsišlapina.

Mama buvo įsitikinusi, kad vaikas per dieną privalo išgerti tam tikrą kiekį vandens. Pasigilinus, kiek vandens vaikas turėdavo išgerti, nieko nuostabaus, kad jis šlapinasi į lovą – patiriamo streso ir pernelyg didelio vandens kiekio iškrova įvykdavo naktį.

– Bet vaikų žaidimų aikštelėse dažnai galima pamatyti mamas, bėgiojančias vaikams iš paskos su gertuvėmis rankose ir siūlančias atsigerti...

– Viskas gerai, kas su saiku. Kartais vanduo gali padėti. Jei mažas vaikas tampa neramus, piktas, duokite atsigerti vandens. Porą gurkšnių stebuklingai gali pakeisti vaiko nuotaiką. Pabandykite.

Tačiau kišti vandens per prievartą, kai vaikas žaidžia ar būna gerai nusiteikęs, tikrai neverta. Įsivaizduokite, kad jūs grojate pianinu, o jus kas nors vis pertraukia ir verčia gerti vandenį.

– Kartais vaikai sako "man skauda viską". Ką toks pasakymas signalizuoja?

– Išgirdus tokį pasakymą, vaiką reikėtų iškart apkabinti ir sukurti emocinį santykį. Tada mintys neturėtų suktis ties neatsakyta žinute ar planuojamais darbais.

Su vaiku iki šešerių metų labai svarbu sukurti emocinį santykį.

Jei mama ramins tik vaiko kūną, jam toliau skaudės. Apkabinimas, pažiūrint į akis, paklausiant, kur skauda, padeda kurti emocinį ryšį. Galima kartu pakvėpuoti. Vaikui reikėtų suteikti 100 procentų dėmesį, leidžiant jį pajausti fiziškai ir emociškai. Tada vaikui palengvėja.

– Įvairiausių vaiko skundų dėl sveikatos tėvai dažnai išgirsta susiruošus eiti į darželį. Ką patartumėte tokiais atvejais?

– Vaikui labai aiškiai ir suprantamai reikia paaiškinti, kodėl jis turi eiti į darželį: ten jis mokosi bendrauti ir draugauti, pasiruošia mokyklai. Netingėkite su vaiku kalbėti. Galima detaliai paaiškinti, ką tėvai veikia darbe, kai vaikas būna darželyje.

Vaikas nori būti įtrauktas į šeimos gyvenimą. Vakare galima pasidalyti įspūdžiais, kaip kam sekėsi darbe ir darželyje. Tada nebėra drastiško atskyrimo, vaiką visą dieną lydi mamos arba tėčio energija.NAUJAUSI KOMENTARAI

Taip

Taip portretas
pritariu, kad tai taip pat labai svarbu

Aš portretas
komentatorius linkintis ligų kitiems, gali ir pats jų sulaukti. Keistai interpretuojate straipsnį,nes čia kalbama apie tėvelių galimybes padėti vaikui. Medicina ir gydymas eina sava vaga, apie tai net neminima.Pyktis irgi negydo, deja.

Gina

Gina portretas
Tiesos tikrai yra, bet pasaulis toks platus, kad negalima visko matuoti vienu pasakymu ,kiek daug nuomoniú, kad vaikai sirgdami “reaguoja” ar spindi tėvú vidinį pasaulį( baimės, pykčiai, panika ir kiti psichologiniai veiksniai, vaikam reikalingas sveikas maistas( žinau atvaju kai tėvai atsisakė pieno, mėsos, cukraus dingo vaikú ligos vartojajami antibiotikai, kita vertus neužaugs vaikai nepasigavę virusu ir kitú sveikatos suźalojimú. Kiekvienas atvejis unikalus.
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Palydėtoja pokyčių link
  Palydėtoja pokyčių link

  "Jei pati nebūčiau pasiekusi emocinio dugno, negalėčiau dabar žmonių palydėti dvasinio augimo keliu", – taip savo gyvenimą apibūdina neuroedukatorė, studijos "Šviesūs vakarai su Jolanta" įkūrėja bei asmenybės tob...

 • Tyrimas: žmonių vienatvė tampa epidemija, tačiau augintiniai padeda ją įveikti
  Tyrimas: žmonių vienatvė tampa epidemija, tačiau augintiniai padeda ją įveikti

  Gyvūnai augintiniai gali padėti įveikti socialinę izoliaciją ir vienišumo problemą, kuri šiuolaikinėje visuomenėje įgyja epidemijos pobūdį ir kelia grėsmę žmonių sveikatai, atskleidė Jungtinėse Valstijose neseniai atliktas tyrima...

  2
 • Suomių pedagogė: laimingos vaikystės receptas – miške ir žaidžia, ir mokosi
  Suomių pedagogė: laimingos vaikystės receptas – miške ir žaidžia, ir mokosi

  Kaip suomiams pavyksta sukurti vieną geriausių pasaulyje ugdymo sistemų, padedančią užauginti visapusiškai sveikus, kūrybingus, išsilavinusius, svarbiausia – laimingus vaikus? "Kūrybiškumas ir žaidimai suomiams – ...

  8
 • Psichologė E. Petkutė: sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos
  Psichologė E. Petkutė: sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos

  Visi tėvai į vaiko elgesį yra sureagavę impulsyviai: pakėlę balsą, nepagrįstai apkaltinę ar sukritikavę, mestelėję įžeidžiančią repliką. Kodėl būna sunku susivaldyti ir kada vaiko kritika, ignoravimas, griežtas žodis peržengia drausminim...

  4
 • Psichologas: svarbu, kad poroje abu partneriai jaustųsi emociškai saugūs
  Psichologas: svarbu, kad poroje abu partneriai jaustųsi emociškai saugūs

  Šiais laikais nemažai porų, kurių santuoką ištinka krizės, pesimistiškai žvelgia į emocinę savo santykių realybę, tačiau jaučiasi prisirišę prie namų aplinkos teikiamų patogumų ir, nepaisant kylančių konfliktų, ve...

  1
 • Psichologė: vaiko gabumai dar negarantuoja sėkmės
  Psichologė: vaiko gabumai dar negarantuoja sėkmės

  „Maždaug 40 procentų gabių vaikų dėl įvairiausių priežasčių nesimoko taip, kaip jie galėtų. Dalis jų sąmoningai slepia savo gabumus, galbūt dėl to, kad jie yra tokioje aplinkoje, kurioje „neapsimoka“ būti gabiu. Ypač paaugly...

 • Grožio paieškos – tiltas tarp mamų ir dukrų
  Grožio paieškos – tiltas tarp mamų ir dukrų

  Gatvėje sutiktas gražus žmogus traukia akį, kelia susidomėjimą, tačiau pasitaiko, kad susipažinus artimiau idilė išsisklaido… Merginų estetikos (ME) akademijos įkūrėjos Kristina Burneikienė ir Dovilė Orlauskienė įsitikinusios, ka...

  1
 • Elektroninio pašto dėžutė – asmenybės veidrodis
  Elektroninio pašto dėžutė – asmenybės veidrodis

  Elektroniniai laiškai užima svarbią mūsų kasdienio bendravimo dalį – tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime. Nors jie rašomi ne ranka, gali suteikti daug naudingos informacijos apie žmogaus asmenybę, emocinę būseną, įpročius, i&s...

  1
 • Kaip tapti pozityviu tėvu?
  Kaip tapti pozityviu tėvu?

  „Nėra ne vieno recepto, kaip tapti geru tėčiu. Kiekvienas tėtis kuria savo receptą“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos doc. dr. Sigita Burvytė. Artėjant Tėvo dienai socialinių mokslų daktarė d...

 • Psichiatras: kleptomanai vagia iš meilės bado
  Psichiatras: kleptomanai vagia iš meilės bado

  Psichiatras Remigijus Juškėnas sako, kad nė vienas nesame apsaugotas susitikti su kleptomanu, žmogumi, vagiančiu daiktus ar pinigus dėl liguisto potraukio. Visuomenės psichinė sveikata sparčiai prastėja, tad ir kleptomanų daugėja. Kleptomanai...

  1
Daugiau straipsnių