Sėkmingus britų genetikų tyrimus paskatino anglų mergaitės Lilės fondas, kurį įkūrė jos mama. Deja, būtent jai ir jos dukrai teko susidurti su mirtina mutacija dėl kurios jos anksčiau laiko gimusi, bet atrodanti sveika dukrelė neišgyveno.
„Maždaug septynių savaičių ji pradėjo prarasti sąmonę, per priepuolius ji nustodavo kvėpuoti ir tiesiog žiūrėdavo į erdvę. Tada atsitiko taip, kad jai du kartus sustojo širdis. Ją skubiai nugabeno į intensyviosios terapijos skyrių ir prijungė prie gyvybės palaikymo aparato“, – pasakojo „The Lily Foundation“ įkūrėja ir Lilės mama Liz Curtis.
Paaiškėjo, kad Lilė, kuri turi dvi sveikas seseris, paveldėjo ydingą mitochondrijų geną. Mitochondrijos yra branduoliui nepriklausanti ląstelių dalis, kuri persiduoda pagal moterišką liniją ir užtikrina viso mūsų kūno ląstelių veiklą, nes gamina joms energiją.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Ji buvo ypatinga, buvo gera kaip auksas. Dėl mitochondrinės ligos ji neturėjo jėgų, todėl nelabai ką darė. Galėjai ją padėti ant aukštos spintelės, ji neturėjo jėgų pajudėti, todėl ją buvo labai lengva prižiūrėti“, – prisiminė L. Curtis.
Lilės gyvybė užgeso kai jai buvo pusė metų, bet jos motina nusprendė įkurti fondą, kuris padėjo panašioje situacijoje esančioms moterims susilaukti sveikų vaikų.
„Jaučiuosi labai laiminga ir privilegijuota, kad buvau jos mama ir galėjau įkurti labdaros organizaciją jos garbei, jos atminimui, bet ne vien jai, o ir visiems kitiems“, – kalbėjo „The Lily Foundation“ įkūrėja.
Jie nėra trijų tėvų kūdikiai.
Idėja gana paprasta – užuot panaudojus embrionui visą apvaisintą motinos kiaušialąstę su galimai blogomis mitochondrijomis, iš jos paimamas tik branduolys ir persodinamas į iš donorės paimtą taip pat apvaisintą kiaušialąstę, kurios branduolys pašalinamas. Taip embrionas pradeda augti sveikų, nors ir ne savo mamos, mitochondrijų aplinkoje.
„Viskas susiję tik su jų kiaušialąsčių branduolių genais ir jų tėvais. Tai yra tai, ką mes juose matome, todėl jie turi du tėvus. Jungtinėje Karalystėje buvo labai aiškiai nustatyta, kad situacija yra tokia. Jie nėra trijų tėvų kūdikiai“, – akcentavo vyras.
Tokie eksperimentai leidžiami ir kitose šalyse, pavyzdžiui, Australijoje, nors Jungtinėse Valstijose tokios genetinės manipuliacijos iki šiol draudžiamos.
Naujausi komentarai