Ginklas prieš vėžį – sveika mityba

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija kartu su medicininių tyrimų laboratorija "Medicina practica" įsigijo greitosios pagalbos automobilį, kurį pavertė mobiliąja laboratorija. Ši laboratorija keliaus po atokiausias Lietuvos vietas ir iš neturinčių galimybės pasiekti medicinos įstaigas vyrų surinks kraujo mėginius PSA tyrimui. Šitaip jie galės dalyvauti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.

Kas saugo nuo vėžio

Lietuvoje vyrai dažniausiai serga prostatos vėžiu. Kai kurie rizikos veiksniai jam atsirasti yra žinomi. Tai vyriška lytis, amžius – per 50 metų, rasė – afroamerikiečiai serga dažniau, ir paveldimumas.

Mokslininkai įtaria, kad prostatos vėžys gali atsirasti ir dėl gyvensenos bei mitybos ypatumų. Tokia mintis jiems kilo pastebėjus, kad retai prostatos vėžiu sergantiems rytiečiams persikėlus gyventi, pavyzdžiui, į Ameriką, jie prostatos vėžiu ima sirgti taip pat dažnai, kaip ir vietiniai gyventojai.

Tyrimų daroma labai daug, bet aiškių išvadų iki šiol nėra, todėl medikai negali pasakyti, kad yra maisto produktų, kurie lemia vėžį arba apsaugo nuo jo. Dėl to gydytojai negali pateikti ir aiškių rekomendacijų, kaip maitintis.

"Mokslo įrodymais pagrįsti tik keli teiginiai: kasdien reikia suvalgyti ne mažiau kaip pusę kilogramo daržovių ir 300 g vaisių. Maiste turi būti ne mažiau kaip 25 g skaidulų. Jų yra grūduose, vaisiuose ir daržovėse. Skaidulos padeda išvengti antsvorio, kuris yra vienas iš prostatos vėžio rizikos veiksnių, taip pat atlieka daugelį kitų naudingų funkcijų, pavyzdžiui, mažina uždegimų procesus", – aiškina gydytoja dietologė Edita Gavelienė.

Tam tikros maistinės medžiagos irgi yra svarbios. Yra žinoma, kad maiste turi būti viena dalis omega 3 riebalų rūgščių ir 5 dalys – omega 6. Dabar mes suvalgome gerokai per daug maisto su omega 6 riebalų rūgštimis.

Nesiskiria nuo kitų

Norint išvengti ligų, kasdien būtina suvalgyti pakankamai maisto, turtingo antioksidacinių medžiagų: vitamino C, karotinoidų, ypač likopeno, kurio gausu pomidoruose. Flavonoidų yra miško uogose, vitamino E ir seleno – riešutuose, sėklose.

Gauname per mažai vitamino D. Jo yra jūros produktuose, be to, reikia stengtis būti saulėje.

Vyrai, kurių artimi giminės sirgo prostatos vėžiu, neturėtų vartoti kalcio papildų, nes jie didina riziką sirgti šio organo vėžiu. Jei valgysime tamsiai žalių daržovių ir neriebių pieno produktų, kalcio pakaks.

"Nėra stebuklingo produkto, kuris mus apsaugotų nuo ligų arba išgydytų. Todėl reikia valgyti reguliariai, kuo įvairesnį maistą, kad gautume pakankamai maistinių medžiagų, bet netuktume. Be abejo, geriausi yra šviežiai ruošti patiekalai. Jei taip valgysite, tikėtina, galėsite išvengti net tik prostatos, bet ir kitų organų vėžio, širdies ir kitų ligų, medžiagų apykaitos sutrikimo", – teigia medicinos mokslų daktarė E.Gavelienė.

Profesorius M.Jievaltas tikina, kad šiandien daugelis vėžiu sergančių žmonių gyvena taip pat, kaip ir sergantieji kitomis lėtinėmis ligomis.

"Reikia gydytis efektyviais vaistais, periodiškai tikrintis sveikatą ir, žinoma, gyventi sveikai, tinkamai maitintis. Tai pastebimai gali pailginti sergančiojo gyvenimą ir pagerinti gyvenimo kokybę", – priduria gydytojas urologas M.Jievaltas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių