Pereiti į pagrindinį turinį

Prakalbo apie itin agresyvų vėžį: svarbiausia – atkreipti dėmesį į bet kokį darinį ant odos

Penktadienį trijuose didžiausiuose šalies miestuose visiems norintiems nemokamai tikrino odą. Pasirodo, odos vėžys yra vienas dažniausiai diagnozuojamų vėžių pasaulyje. Statistika liūdna ir Lietuvoje, kasmet čia nustatoma 2 tūkst. naujų odos vėžio atvejų. Kas dešimtmetį sergamumas odos vėžiu dvigubėja.

Prakalbo apie itin agresyvų vėžį: svarbiausia – atkreipti dėmesį į bet kokį darinį ant odos
Prakalbo apie itin agresyvų vėžį: svarbiausia – atkreipti dėmesį į bet kokį darinį ant odos / Freepik.com nuotr.

Dešimtą valandą ryto prie Vilniaus savivaldybės jau rikiavosi daugiau kaip šimto žmonių eilė. Dalis į šią akcija pasitikrinti odos atėjo ne pirmus metus.

Kai kurie sakė, geriau pastovėti čia, eilėje, kelias valandas, o ne kelis mėnesius laukti vizito pas odos gydytoją. Gydytojai ragina žmones tikrintis, nes sergamumas onkologinėmis odos ligomis, deja, bet didėja.

„Per visą Lietuvą patikrinome 1300 žmonių, iš kurių 400 buvo nustatyti pakeitimai, dėl ko reikėjo sugrįžti į gydymo įstaigą“, – sakė Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.

Tačiau pasitikrinti ateina ne visi tie, kuriems galbūt reikėtų. Tendencijos rodo, kad kas dešimt metų sergamumas odos vėžiu padvigubėja. Žmonės vis daugiau laiko praleidžia lauke, šyla klimatas ir ultravioletiniai spinduliai darosi vis agresyvesni. Dažniausias susirgimas yra bazinių ląstelių karcinoma, kuris, pasak daktaro, yra nelinkęs plisti vėžys.

„Jis lokaliai augantis, sukeliantis audinių destrukciją. Tiesiog žmonės pastebi tą darinį, formuojasi iš lėto, nedidelė žaizdelė, kuri negyja. Sėkmingumas tokio naviko gydymo yra didelis, penkis metus išgyvena virš 90 proc. žmonių“, – kalbėjo T. Raudonis.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Tačiau yra ir agresyvesnė odos vėžio forma.

„Kai kalbame apie melanomą, tai yra tas onkologinis susirgimas, į kurį labiausiai reikia atkreipti dėmesį. Jis nėra toks dažnas, bet itin pavojingas. Trečios ir ketvirtos stadijos navikai dažniausiai nėra išgydomi“, – teigė T. Raudonis.

Didžiausią tikimybę susirgti odos vėžiu turi žmonės sulaukę 60 ir daugiau metų, tačiau melanoma gali susirgti ir jaunesni. Pikas tarp 40–60 metų. Svarbiausia atkreipti dėmesį į bet kokį darinį ant odos, kuris skiriasi nuo kitų.

„Jis skiriasi savo spalva, savo dydžiu, augimo greičiu, galbūt pakraujavimu kažkokiu, negyjančia žaizdele, arba, kai pamatome apgamą, kuris su laiku pradeda keistis, darosi asimetriškas netolygiais kraštais, keletą spalvų turintis“, – aiškino T. Raudonis.

Euromelanomos akcija vyko Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų