Pereiti į pagrindinį turinį

Gydytoja primena trijų taisyklę: kaip suprasti, kad astma nevaldoma

2021-10-16 07:30
DMN inf.

Astma – lėtinė liga, Lietuvoje kamuojanti per 67 tūkst. žmonių. Tinkamai valdoma ji nemažina gyvenimo kokybės, tačiau, pasak gydytojų, daugelis su šia liga gyvenančių žmonių jos nekontroliuoja. Tai išduoda įprotis simptomus malšinančiu mėlynuoju inhaliatoriumi naudotis bent tris kartus per savaitę.

Gydytoja primena trijų taisyklę: kaip suprasti, kad astma nevaldoma
Gydytoja primena trijų taisyklę: kaip suprasti, kad astma nevaldoma / freepik.com nuotr.

Gali apsunkinti eigą

Pandemijos metu daugiau laiko leidžiant namuose, mažėjo žmonių fizinis aktyvumas, didėjo antsvorio problema, prisidėjo psichologiniai išbandymai dėl vienišumo jausmo, socialinės atskirties. Kauno klinikų gydytojos pulmonologės Virginijos Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, visi šie veiksniai gali apsunkinti dažnos lėtinės kvėpavimo takų ligos – astmos – eigą ir prisidėti prie blogesnės jos simptomų kontrolės.

"Žmonės rečiau lankėsi pas gydytojus, dažnesnės tapo nuotolinės konsultacijos, o kai kurie pacientai, vengdami kontaktų dėl COVID-19 grėsmės, nusprendė nebeiti ir į vaistines įsigyti vaistų astmai gydyti. Tokie pacientai taupė įkvepiamųjų gliukokortikoidų įkvėpimus, patys keitė gydymo režimą, vartojo daugiau simptomus slopinamųjų vaistų – be abejonės, tai turi savo padarinių. Nors nėra moksliškai pagrįstų įrodymų, kad sergantieji astma dažniau užsikrėstų COVID-19 sukeliančiu virusu nei sveiki asmenys, vis tik svarbus gydymo optimizavimas ir paskirto gydymo režimo laikymasis. Susirgus COVID-19, lėtinė kvėpavimo takų liga, ypač jei tai nekontroliuojama astma, tikrai neprisidėtų prie greitesnio sveikimo ar lengvesnės ligos eigos", – pabrėžia gydytoja.

Susirgus COVID-19, lėtinė kvėpavimo takų liga, ypač jei tai nekontroliuojama astma, tikrai neprisidėtų prie greitesnio sveikimo ar lengvesnės ligos eigos.

Siekiant priminti geros astmos kontrolės svarbą ir tai, kad šios lėtinės ligos simptomai neturėtų varginti dažnai, penkios žinomos Vilniaus skulptūros vieną dieną netikėtai užkalbino praeivius. Švokščiantys ir dūstantys suakmenėję kūnai priminė, kad nekontroliuojama astma, kai mėlynojo inhaliatoriaus prireikia bent tris kartus per savaitę, panašiai suvaržo ir ja sergantį žmogų. Skulptūros kvietė netapti paminklu ligai ir kreiptis į gydytoją dėl geros astmos kontrolės.

Astmos kontrolei įvertinti

V.Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, nekontroliuojamą astmą išduoda dažnai pasireiškiantys kvėpavimo simptomai, kurie iš esmės neatitinka sergančiųjų astma ligos eigos įsivaizdavimo. Dažnas simptomus slopinamųjų vaistų vartojimas yra susijęs su padidėjusia rizika patekti į Skubios pagalbos skyrių ar būti stacionarizuotam, nepriklausomai nuo astmos sunkumo.

"Atkreipkite dėmesį, jei dažnai įkvepiate simptomus slopinamųjų vaistų, jei tenka dėl simptomų prabusti naktimis arba liga apriboja jūsų aktyvumą. Negalima numoti ranka į astmos paūmėjimus – jie nepriskiriami natūraliai ligos eigai ir didina vėlesnių paūmėjimų riziką. Jei per pastaruosius metus sunaudojote daugiau nei tris simptomus slopinamųjų vaistų inhaliatorius arba patyrėte sunkų astmos paūmėjimą, kurį reikėjo gydyti ligoninėje, žymiai padidėja mirties dėl astmos rizika", – įspėja gydytoja.

Remiantis Visuotine astmos iniciatyva (angl. Global Initiative for Asthma), astma nekontroliuojama ir mėlynuoju inhaliatoriumi pasikliaujate per daug, jei jo griebiatės bent tris kartus per savaitę arba sunaudojate tris flakonus per metus. Tai yra gerai žinoma trijų taisyklė astmos kontrolei įsivertinti.

Režimą parenka gydytojas

Astma gali būti nekontroliuojama dėl daugelio priežasčių – jei ligos eiga sunki arba skiriamas nepakankamas gydymas – tiek astmos, tiek gretutinių ligų, apsunkinančių ir astmos eigą. Tačiau dažnai ji tampa nekontroliuojama dėl to, kad pacientas nesilaiko paskirto gydymo režimo arba netinkamai naudoja inhaliatorius, nemoka taisyklingai įkvėpti vaistų.

"Klinikinė praktika rodo, kad realybėje simptomus slopinamųjų vaistų vartojimo mastai yra dideli. Sergantieji ne visuomet gerai supranta šių vaistų paskirtį, neretas vartoja juos ne kvėpavimo simptomams slopinti, o gydytis", – aiškina V.Kalinauskaitė-Žukauskė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad labai svarbu paciento ir gydytojo bendradarbiavimas bei prisitaikymas prie banguojančios ligos eigos.

"Be abejonės, svarbus vaidmuo tenka apsilankymams pas gydytoją, kai įvertinama plaučių funkcija, astmos simptomų kontrolė, paūmėjimų dažnis. Prireikus gydymas keičiamas, periodiškai įvertinama vaistų įkvėpimo technika, peržiūrimas gydymo režimo laikymasis ir rizikos veiksniai, galintys sunkinti ligos eigą ir būti paūmėjimų priežastimi. Todėl nepamirškite reguliarių apsilankymų pas savo gydytoją, nuolat vertinkite savo astmos kontrolę ir kreipkitės pagalbos nedelsiant, jei simptomai pasireiškia dažniau, nei turėtų", – kviečia gydytoja.

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos gydytoja ragino sergančiuosius kreiptis į savo sveikatos priežiūros įstaigą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra