Pereiti į pagrindinį turinį

Medikai: vis dažniau prisipažįstama sergant vėžiu, bet nagų grybelis tebėra tabu

2014-02-09 20:02

Peršti, niežti pėdas, kojų tarpupirščius, pakito nagų spalva ir struktūra. Nejaugi tai – infekcija, nors ir laikomės higienos reikalavimų?

Medikai: vis dažniau prisipažįstama sergant vėžiu, bet nagų grybelis tebėra tabu
Medikai: vis dažniau prisipažįstama sergant vėžiu, bet nagų grybelis tebėra tabu / Shutterstock nuotr.

Peršti, niežti pėdas, kojų tarpupirščius, pakito nagų spalva ir struktūra. Nejaugi tai – infekcija, nors ir laikomės higienos reikalavimų?

Ne dėl higienos

"Beveik kas antram pacientui, kurie kreipiasi į mus dėl nagų pakitimo, diagnozuojama nagų grybelinė infekcija, arba onichomikozė. Vakarų Europos šalyse šios infekcijos paplitimas svyruoja nuo 2 iki 14 proc.", – atskleidžia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos Infekcinių ir uždegiminių odos bei gleivinių ligų sektoriaus vadovė mokslų daktarė Vesta Kučinskienė.

Ji pabrėžia, kad, vengiant viešai kalbėti šia tema, gėdijantis eiti pas gydytoją sergamumo rodikliai didėja. Infekcija būdingesnė vyresniems žmonėms.

"Neseniai Kauno klinikose atliktas epidemiologinis tyrimas parodė, kad nagų grybelinės infekcijos paplitimas tarp 50–59 metų pacientų siekia beveik 24 proc., tarp 60–69 m. – 20 proc., o tarp 70 m. ir vyresnių – beveik 12 proc.", – skaičius beria gydytoja V.Kučinskienė.

Jos nuomone, vyresni žmonės rečiau lankosi viešose vietose, todėl nejaučia būtinybės rūpintis savo nagais. Antra vertus, įprasta gydytis sergant gripu, virškinimo sistemos ligomis, vis dažniau prisipažįstama sergant vėžiu, bet nagų grybelis tebėra tabu. Dauguma sergančiųjų kenčia nemalonius šios ligos keliamus pojūčius ir net nepagalvoja, kad liga užkrečiama, todėl ne visuomet tikslinga ją sieti su netinkama higiena.

Gėdydamiesi kenkiame sau

Nesigydant grybelinė infekcija gali labai smarkiai išplisti ir tapti nevaldoma.

"Liga gali pažeisti ne tik vieną nago plokštelės dalį, bet ir visą plokštelę. Ilgainiui grybelinė infekcija gali išplisti į odą, įvairias kūno vietas. Tuomet jau gali prireikti ir stacionarinio gydymo", – perspėja mokslų daktarė V.Kučinskienė.

Susirgus kyla pavojus užkrėsti namiškius, ypač vaikus, kurių imunitetas dar nėra visiškai susiformavęs ir jie imlūs bet kokiai infekcijai. Psichologinis diskomfortas ir savo kasdienės veiklos apribojimas dėl pakitusių nagų – taip pat dažnas reiškinys, priduria gydytoja.

Skausmas, paraudusi, patinusi, pleiskanojanti oda aplink nagą, sustorėjęs ir pakitusios spalvos, trupantis ar minkštėjantis nagas – tokie šiai ligai būdingi požymiai. Ar tai iš tiesų grybelinė infekcija, nustatyti gali tik specialistai. Jų atlikti tyrimai leidžia įvertinti kiekvieną konkretų atvejį.

Tyrimai yra du

Nagų grybelis gali būti diagnozuojamas dviem tyrimais.

Greitojo, mikroskopinio, tyrimo rezultatai paaiškėja po dienos ar dviejų. Kito, nago pasėlio, tyrimo rezultatai paaiškėja maždaug po mėnesio – tiksliai sužinoma grybelio rūšis.

"Ją nustačius galima įtarti grybelinę infekciją provokuojančius veiksnius ir juos pašalinti", – pabrėžia Infekcinių ir uždegiminių odos ir gleivinių ligų sektoriaus vadovė V.Kučinskienė.

Tai gali daryti ir pats ligonis, pajutęs pirmuosius infekcijos požymius.

"Jei žmogus serga diabetu, svarbu sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Jei tenka dirbti darbą, kai rankos dažnai mirksta vandenyje, juolab su cheminėmis medžiagomis, būtina mūvėti pirštines. Jei nagai pažeisti, reikėtų vengti ilgalaikio manikiūro", – vardija V.Kučinskienė.

Grybelinei infekcijai apėmus kojų nagus, gydytoja pataria dezinfekuoti avalynę. Po kojų vonelės su soda nagų plokšteles svarbu paminkštinti vitaminų A ir E aliejumi, specialiais drėkinamaisiais kremais ar tepalais su keratolitikais, kurie tirpdo gausias ragines mases.

"Gydymą turi paskirti gydytojas, įvertinęs pažeistų nagų pobūdį, provokuojančius ligą veiksnius, ligonio amžių, veiklą, gretutines ligas ir kita", – pabrėžia V.Kučinskienė.

Kartais pasveikti nelengva

Būna atvejų, kai įveikti nagų grybelį sunku, negali padėti net keli specialistai.

Gydytojos V.Kučinskienės teigimu, sunku išgydyti infekcijos pažeistus nagus, jei nėra atliekami laboratoriniai tyrimai ir liga nustatoma tik pažiūrėjus. Galima ir apsirikti, nes gali būti ne grybelinė infekcija, o tiesiog pakitusi nago plokštelė. Grybelinės infekcijos gydymas tokiu atveju nereikalingas ir neefektyvus.

"Sutrikus kraujotakai kojose, sergant cukriniu diabetu ar kitomis odos ligomis, kurioms būdingas nagų pažeidimas, pavyzdžiui,  žvyneline, grybelinė infekcija sunkiai pasiduoda gydymui.

Nusilpus imunitetui, sergant AIDS, nagų grybelis gali pažeisti visus kojų ir rankų nagus, o kad ši liga bus išgydyta sisteminiais vaistais nuo grybelio – mažai tikėtina", – neslepia gydytoja

V.Kučinskienė. Ji priduria, kad yra ligonių, kurie nesilaiko paskirto režimo, nedezinfekuoja avalynės, pirštinių, pamiršta išgerti vaistus.

Svarbu ligai užkirsti kelią

Vengti nagų lėtinio traumavimo – visuomet avėti kojoms tinkamą, orui pralaidžią patogią avalynę.

Jei galūnės linkusios prakaituoti, naudingos penkių minučių  trukmės dilgėlių ir šalavijų lapų vonelės ar antiperspirantai.

Greitai pavargstančioms kojoms taikytinos kraujotaką gerinančios priemonės.

Svarbu neavėti kitų žmonių šlepečių ar batų, naudotis tik savo rankšluosčiais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų