Sausis – gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

 • Teksto dydis:

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai tėvams ir globėjams primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos 11 metų mergaitės pradėtos nemokamai skiepyti 2016 m. Įgyvendinant Nacionalinę imunoprofilaktikos programą Lietuvoje mergaitės yra skiepijamos dvivalente „Cervarix“ vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipų ir yra skirta gimdos kaklelio vėžio profilaktikai. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipai yra didžiausios onkogeninės rizikos. Apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų būtent ir lemia šie viruso tipai.

Tėvai ar globėjai, pageidaujantys paskiepyti nuo ŽPV infekcijos 11 metų sulaukusias mergaites, turi kreiptis į šeimos gydytoją. Vyresnėms mergaitėms, kurios dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepytos, turi būti sudarytas individualius skiepijimo planas, atsižvelgiant į tuo metu galiojusį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, amžių bei kitas aplinkybes.

Atkreipiamas dėmesys, kad pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, taikant dviejų „Cervarix“ vakcinos (ŽPV vakcina) dozių skiepijimo schemą skiepijamos 11 metų mergaitės. Tokia skiepijimo schema taikoma iki 14 metų (imtinai), tačiau nuo 15 metų mergaitėms ŽPV vakcinos skiepijimo schemą sudaro trys vakcinos dozės, iš kurių – dvi dozės atliekamos valstybės lėšomis, o trečioji vakcinos dozė turės būti apmokama paciento lėšomis. Valstybės lėšomis ŽPV vakcina gali skiepytis tik tos mergaitės, kurioms 11 metų suėjo ne anksčiau, kaip 2016 m. rugsėjo 1 d. (t. y. nuo ŽPV vakcinos įtraukimo datos į profilaktinių skiepijimų kalendorių) arba 11 metų sukanka vėliau.

ULAC duomenimis, Lietuvoje skiepijimų nuo ŽPV aprėptys turi didėjimo tendenciją – vertinant 11 metų amžiaus mergaičių skiepijimo aprėptis 2016 m. jos siekė 12,5 proc., o 2020 m. padidėjo beveik penkis kartus ir siekė 61,6 proc. 2020 m. ULAC duomenimis, skiepijimų nuo ŽPV infekcijos 11 metų mergaičių aprėptys pirma doze siekė 61,6 proc., o antra doze – 27,1 proc. bei 12 metų mergaičių pirma doze – 76,2 proc., o antra doze – 67,6 proc.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, iki 2018 m. visos ES/EEE šalys yra įtraukusios mergaičių skiepijimą nuo ŽPV infekcijos į  nacionalinius profilaktinių skiepijimų kalendorius.

Primenama, kad šiuo metu Lietuvoje nemokamai pasitikrinti gali visos moterys nuo 25 iki 59 metų pagal gimdos kaklelių piktybinių navikų prevencinę programą:

•    Moterims nuo 25 iki 34 metų (imtinai) – kartą į trejus metus. Tyrimo metu paimamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis ir suteikiama rezultatų įvertinimo paslauga.

•    Moterims nuo 35 iki 59 metų (imtinai) – kartą į penkerius metus. Atliekamas aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas skystoje terpėje.

Teikiamos paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Pasaulio sveikatos organizacija sausio mėnesį ragina didinti informuotumą apie gimdos kaklelio vėžį ir primena apie tikslus, kuriuos tikimasi pasiekti iki 2030 m.:

90 proc. mergaičių iki 15 metų amžiaus pilnai paskiepyti ŽPV infekcijos vakcina;

70 proc. moterų iki 35 metų ir pakartotinai 45 metų atlikti patikrą naudojant didelio efektyvumo testą;

90 proc. moterų turėtų gauti priešvėžinį gydymą. Taip pat 90 proc. moterų, sergančių invaziniu vėžiu, turėtų gauti gydymą.

Daugiau informacijos apie ŽPV infekciją galima rasti čia.NAUJAUSI KOMENTARAI

Marija

Marija portretas
Vakcinos skatina kūniškėm malonumams.Paskiepijo mergaites,moterys,paskui pirmyn.Galima tada mylėtis iki valios.Ankščiau taip nesirodo moterys kaip dabar.Nes prieš 80m.nebuvo tų abortų ir nebuvo gimdos kaklelio vėžio.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių