Sukrėsti dėl nusižudžiusios medikės: ji kovojo ir garsiai kalbėjo apie patiriamą mobingą darbe Pereiti į pagrindinį turinį

Sukrėsti dėl nusižudžiusios medikės: ji kovojo ir garsiai kalbėjo apie patiriamą mobingą darbe

2021-05-10 18:50 klaipeda.diena.lt inf.

Nusižudžius jaunai gydytojai Medikų sąjūdis kelia daug klausimų dėl mobingo, patyčių, nepakeliamų ir klaikių darbo sąlygų medikų bendruomenėje, praneša „Labas vakaras, Lietuva“.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / freepik.com nuotr. / Redakcijos montažas

Teigiama, kad nusižudžiusi medikė apie mobingą ir patyčias kalbėjo garsiai, su tuo kovojo. O artimieji sako turintys daug visa tai įrodančios medžiagos. Paskutinis lašas galimai buvo tai, kad gydytoja buvo atleista iš Respublikinės Šiaulių ligoninės.

Įtaria mobingą

Pasak laidos „Labas vakaras, Lietuva“ žurnalistų kalbintos Seimo Sveikatos reikalų komiteto narės Jurgitos Sejonienės, faktas, kad medikų bendruomenė neteko jauno žmogaus, sukrėtė. „Kolegos kalba apie patirtą mobingą. Kolegos dėl to neabejoja. Labai apmaudu, bet iš tiesų jie bijo kalbėti, todėl visos žinutės ir pokalbiai buvo anoniminiai. Taip pat bendravau ir su nusižudžiusios kolegės šeimos nariais. Įtarimų apie mobingą yra tikrai labai rimtų“, – pasakojo pašnekovė.

Ji užsiminė bendravusi su dirbančiaisiais Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – ne tik po šio įvykio, bet esą ir anksčiau. Žinoma, buvo prašoma išlaikyti anonimiškumą. Kaip praneša „Labas vakaras, Lietuva“, neoficialiai kalbama, kad vadovaujančias pareigas einantys asmenys gydytojus galimai verčia net klastoti ar pildyti dokumentus kitaip nei numatyta teisės aktuose ar taisyklėse, ir medikai esą neturi galimybės pasitraukti.

 

 

Tikisi principingo požiūrio

Žurnalistų paklausta, ką apie tai žino, J. Sejonienė sakė nenorinti komentuoti galimo klastojimo ar panašių faktų. „Manau, kad pirmiausiai reikia išsamių tyrimų įstaigos viduje ir labai tikiuosi principingo įstaigos vadovų, taip pat Sveikatos apsaugos ministerijos požiūrio. Jau žinau, kad yra planuojamas Sveikatos apsaugos ministro ir patarėjų vizitas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, taip pat Valstybinės darbo inspekcijos. Jei giminaičiai nuspręs kreiptis į generalinę prokuratūrą dėl tyrimo, tai, manau, kad tie faktai ir bus nustatyti arba paneigti“, – svarstė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė.

Kaip jau minėta, J. Sejonienė teigė bendravusi su nusižudžiusios medikės artimaisiais, tačiau pokalbio detalių atskleisti sakė negalinti, nes prašyta konfidencialumo. Tačiau tai, ką jie ir kolegos papasakojo, esą kelia didelį nerimą.

Prieš nelaimę kreipėsi į SAM

„Kiek žinau, buvo kreipimasis į Sveikatos apsaugos ministeriją ir premjerę. Kodėl tinkamai nebuvo sureaguota? Na, labai gaila, bet pandemija galbūt sutrukdė ar kiti reikalai, bet labai linkiu, kad šiuo metu į tai principingai pažiūrėtų ir Sveikatos apsaugos ministerija, ir atitinkamos institucijos“, – akcentavo pašnekovė.

Kaip praneša „Labas vakaras, Lietuva“, kalbama, kad dabartinis Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas pakeitė ankstesnįjį, kuris buvo teisiamas ne vienoje byloje. Todėl visi laukė pokyčių. Pokyčiai įvyko su restrukturizacija, bet sakoma, kad senasis kolektyvas – tie, kurie gali užsiimti mobingu, liko savo pareigose.

„Dėl Šiaulių ligoninės ir apskritai dėl tų, kas vykdo mobingą, negalima sakyti, kad mobingą vykdo tik vyresnio amžiaus vadovai. Neabejoju, kad patiria ir vykdo mobingą, deja, ir jaunesni, ir vyresni“, – sakė J. Sejonienė.

Svarstydama apie tai, kodėl susiformuoja būtent pastarojo pobūdžio darbo santykiai, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė teigė, kad sveikatos priežiūros sistemoje darbas yra labai įtemptas – didelė konkurencija, darbo krūviai, o užmokestis, vis dėlto, nepakankamas. Tokios ir panašios priežastys galimai ir priverčia kai kuriuos kolegas pasirinkti tokį – mobingo kelią. Tačiau kiekvienas atvejis esą individualus.

„Manau, kad į šią (nusižudžiusios medikės situaciją – aut. past.) turėtų būti reaguojama nedelsiant, o darbuotojams turėtų būti pasiūlyta nepriklausoma išorinė psichologinė pagalba“, – kalbėjo J. Sejonienė.

Ji pridūrė, kad įrodyti mobingą yra labai sudėtinga, o nusivylimas, kad teigiami pokyčiai nėra tokie greiti, galimai ir stabdo Sveikatos priežiūros darbuotojus viešinant problemas. „Anoniminių pranešimų tikrai yra labai daug, bet atvirai kalbėti žmonės bijo“, – akcentavo J. Sejonienė.

Į administraciją – su advokatu

Kaip praneša LNK žinios, nusižudžiusios jaunos medikės konfliktas su gydymo įstaigos administracija vyko dėl neskaidrios darbo laiko apskaitos.

 

 

„Dėl neskaidrių grafikų ir klastojamų, prirašinėjamų valandų budėjimo grafikuose. Su tuo šita medikė nesutiko ir įvyko konfliktas su administracija. Prasidėjo mobingas, ji eidavo pas administraciją jau su advokatu ir paskui buvo atleista su kaltinimu, kad ji klastojo dokumentus“, – detalizavo Medikų sąjūdžio atstovė Auristida Gerliakienė.

Pasak jos, pinigų stygius priverčia administratorius manipuliuoti finansais. O manipuliuojama esą tiek, kad veika tampa nusikalstama. „Manau, kad konfliktas, vykęs tarp tos darbuotojos, būtent ir buvo dėl neskaidrių dalykų, ir ji nenorėjo su tuo taikstytis“, – svarstė A. Gerliakienė.

Respublikinė Šiaulių ligoninė konflikto priežasčių nekomentavo, tačiau patvirtino, kad gydytoja praėjusią savaitę buvo atleista iš darbo. „Iš Respublikinės Šiaulių ligoninės buvo atleista dėl grubių pažeidimų“, – sakė gydymo įstaigos atstovė Sonata Tenytė.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė kalbėdama LNK žinioms sakė, kad ministerija nebus apatiška šiam nusižudžiusios medikės atvejui ir reaguos, tačiau pirmiausia lauks teisėsaugos tyrimų rezultatų.

Primename, kad skaudi žinia apie nusižudžiusią jauną Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoją medikų bendruomenę sukrėtė pirmadienio rytą. Medikė minėtoje gydymo įstaigoje dirbo daugiau nei šešerius metus.

Jei jus paveikė perskaityta informacija, šiais kontaktais galite kreiptis pagalbos:

Skubi pagalba 112

Pagalba galvojantiems apie savižudybę arba ieškantiems pagalbos artimajam

Svetainėje pateikiama informacija yra trumpa, atsižvelgiant į konkrečius kiekvienos tikslinės grupės poreikius

www.tuesi.lt

Pagalba ir aktuali informacija nusižudžiusiųjų artimiesiems

Nemokamos savitarpio pagalbos grupės įvairiuose miestuose

www.artimiems.lt
Patikima informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą www.pagalbasau.lt

Psichologinių krizių pagalbos centras

Psichologinių krizių valdymo paslaugos teikiamos asmenų grupėms įvykus kriziniam įvykiui, kai ūmiai pasireiškia psichologinė krizė

1815 (I–V 9.00–19.00 val., VI 9.00–15.00 val.)

https://www.hi.lt/psichologiniu-kriziu-pagalbos-centras-tel-1815/

Krizių įveikimo centras (individualios psichologo konsultacijos gyvai, per Skype ar Messenger)

Mūsų savanoriai psichologai, psichoterapeutai šešias dienas per savaitę budėjimų metu teikia skubią psichologinę pagalbą sudėtingas gyvenimo situacijas išgyvenantiems žmonėms

www.krizesiveikimas.lt

+370 640 51555

Antakalnio g. 97–47, Vilnius (I–V 16.00–20.00 val., VI 12.00–16.00 val., švenčių dienomis ir sekmadieniais nedirba)

Asmens sveikatos priežiūros specialistams ir sveikatos mokslų studentams prieinamos nemokamos, konfidencialios ir operatyvios emocinės ir psichologinės pagalbos tinklas

Medo.lt

+370 606 07205

Susidūrus su registracijos anketos gedimais

Rašyti el. Laišką

Jaunimo linija 
Emocinė parama jaunimui, budi savanoriai konsultantai

+370 800 28888 (visą parą kasdien)

Pokalbiai internetu
I–VI 18.00–00.00 val.

Vaikų linija 
Emocinė parama vaikams, budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111 (I–VII 11.00–23.00 val.)

Pokalbiai internetu
I–V 17.00–23.00
Registruotis ir rašyti
Atsako per 24 val.

Linija „Doverija"
Emocinė parama paaugliams ir jaunimui rusų k., budi savanoriai konsultantai

+370 800 77277 I–VII (kasdien) 16.00–19.00 val.

 

Vilties linija 
Emocinė parama suaugusiesiems, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123 (visą parą kasdien)

Pokalbiai internetu
I–V 17.00–20.00 val.
Rašyti el. laišką
Atsako per 3 darbo dienas

Pagalbos moterims linija 
Emocinė parama moterims, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

+370 800 66366 (visą parą kasdien)
Rašyti svetainėje (kiekvieną dieną 17.00–22.00 val.)
Rašyti el. laišką

Atsako per 24 val.

Mamos linija

Mamoms, kurios ieško emocinės pagalbos anonimiškai

Telefonas laikinai nepasiekiamas į laiškus atsakoma (I-IV 10.00–20.00 V iki 18.00)

Rašyti el. laišką

Ankstukų pagalbos linija

Nemokama psichologinė pagalba

+370 612 03 800 (I–VII 00:00–24:00)

Rašyti laišką

Vyrų linija
Emocinė parama vyrams, telefonu konsultuoja specialistai

+370 670 00027 (I–V 10.00–14.00 val.)

Rašyti laišką
Atsako per 72 val.

Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas"

+370 604 11119 (I–VII,18.00–22.00 val.)

Rašyti laišką

Atsako per 72 val.

Tėvų linija

Emocinė parama tėvams, pagalbą teikia psichologai

+370 800 90012 (I–V 9.00–13.00 val. ir 17.00–21.00 val.)

Rašyti laišką

Konsultacija suteikiama per 7 darbo dienas

Sidabrinė linija
Emocinė parama senjorams, pagalbą teikia profesionalūs konsultantai, reguliariai bendrauja savanoriai ir kiti senjorai

Prireikus pagalbos, jaučiant poreikį būti išklausytam, ar tiesiog norint susirasti bendramintį nuolatiniam bendravimui telefonu, nedvejodami skambinkite nemokamu telefonu

+370 800 80020 (I–V 8–22 val., VI–VII 11–19 val.)

Skambučiai šiais numeriais yra nemokami. Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų