Trys pavojingi mažakraujystės žingsniai

Nukritęs hemoglobino lygis kraujyje parodė, kad sergate geležies stokos anemija? Tai reiškia, kad gerokai uždelsėte. Silpstančio kraujo požymius galima pastebėti daug anksčiau, kai liga lengviau įveikiama.

Susirgus anemija kraujyje pradeda trūkti deguonį nešančių eritrocitų ir hemoglobino. Tuomet alinamas visas organizmas, o negydoma liga gali baigtis tragiškai. Dažniau nei vyrai mažakraujyste serga moterys.

Kaip laiku ištrūkti iš geležies stokos anemijos gniaužtų? Apie tai pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoja hematologė Jūratė Daubarienė.

Kaltę suverčia ir klimaksui

Geležies stokos mažakraujystė – dažniausia visų anemijos formų. Reikia žinoti, kad ji formuojasi iš lėto. Išskiriami geležies atsargų sumažėjimo, geležies trūkumo ir mažakraujystės etapai.

Pradėjus sekti geležies atsargoms žmogus greičiau pavargsta, būna mieguistas, o antroje dienos pusėje sumažėja darbingumas, silpnėja koncentracija, padidėja jautrumas. Dažniausiai tuomet visa bėda suverčiama darbo krūviui, poilsio stokai, ar net klimaksui, nes bendrasis kraujo tyrimas jokių blogų pokyčių neparodo.

Tuo metu vienintelis feritino (geležies atsargų tyrimas) gali atskleisti šios anemijos pradžią. Kitu atveju, negaunant gydymo liga progresuoja ir pereina į antrąjį – geležies trūkumo – etapą.

Pradeda patikti benzino kvapas

Vis labiau trūkstant geležies žmogus jaučia visus pirmojo anemijos etapo požymius. Bet jie būna intensyvesni: sunkiau kopti laiptais, po vidutinio fizinio krūvio tenka pailsėti, norisi ilgiau pamiegoti. Sutrinka uoslė ir skonis: pradeda patikti benzino kvapas, norisi krimsti sausus makaronus, ragauti žalios bulvės ir kt.

Kartais ir ligonio išvaizda pasufleruoja diagnozę: prigęsta žvilgsnis, sausėja, slenka plaukai, džiūsta oda, nagai tampa trapūs, gilėja veido raukšlės. Moterys tuomet neretai atsidūsta: „Kaip greit pasenau“.

Į geležies trūkumą stipriau reaguoja visas organizmas: greičiau plaka širdis – ypač streso metu, dažnėja alsavimas, vargina galvos skausmas. Dažnai tokie žmonės greitai susierzina, jiems viskas tampa „negerai“.

Šiuo etapu kraujo tyrimai dar rodo normalų hemoglobino kiekį, bet geležies kraujyje jau būna sumažėję, pastebimi pakitimai eritrocituose, mažas feritino kiekis.

Kenčia visas organizmas

Susiformavus geležies stokos mažakraujystei išlieka visi buvę simptomai, tačiau jie dar labiau pagilėja. Gal tik energijos ginčytis bei „kovoti“ nelieka, dažnai dūsaujama ir dejuojama.

Šiuo atveju, pirmieji ligą gali pastebėti, pavyzdžiui, artimieji, nematę žmogaus apie pusmetį. Jie atkreipia dėmesį į odos blyškumą, paakių patamsėjimą, žmogaus būdo pokyčius. Beje, kartu gyvenantys žmonės anemijos dažniausiai neįtaria, kadangi ligonio būklė keičiasi labai lėtai – pusmetį, metus.

Sergant mažakraujyste trūksta deguonies visoms organizmo sistemoms, todėl nukenčia visi organai ir jų funkcijos: oda, širdis, plaučiai, endokrininė sistema, lytinė funkcija, virškinimas ir kt.

Atlikus paprasčiausią kraujo tyrimą, jau matysime žemą hemoglobino lygį. Šis rodiklis parodo, kaip sunkiai gali būti sutrikusios organizmo funkcijos.

Geriau pačiam nesigydyti

Kuo gilesnė mažakraujystė, tuo intensyviau ir ilgiau ją reikia gydyti. Įtarus ligą reiktų kreiptis į gydytoją. Net apie 80 procentų ligonių pas hematologą atvyksta su vidutinio laipsnio mažakraujyste, nes nepadėjo „kaimynų patarti vaistai“.

Beje, iki metų amžiaus vaikai lengvai pakelia ir sunkaus laipsnio mažakraujystę. Teko gydyti mažylį, kuris bėgiojo, žaidė, tik buvo pablyškęs. Jo hemoglobino rodiklis buvo 32 g/l, o sveiko norma – virš 130 g/l. Išaiškėjo, jog nuo gimimo vaikas valgė tik mamos, vėliau karvės pieną ir nieko daugiau.

Teko matyti ir vyresnę nei 80 metų amžiaus močiutę, kurios hemoglobinas buvo nukritęs iki 42 g/l. Artimieji teigė, jog dar prieš savaitę ji tvarkėsi pati namuose.

Vidutinio amžiaus žmonėms, ypač turintiems kardiologinių, plaučių ligų, net ir vidutinio laipsnio mažakraujystė yra sunkiai pakeliama.

Svarbu žinoti

Jei nustatytas pirmas mažakraujystės etapas, galima koreguoti mitybą, ne trumpiau nei 3 mėn. vartoti maisto papildus su geležimi. Jei būklė negerėja, skiriami geriami geležies preparatai su vitaminu C, foline rūgštimi, B grupės vitaminais. Toks gydymas trunka apie 3 mėn. ir ilgiau. Sunkaus laipsnio geležies stokos anemija gydoma iki 6 mėn.

Dėl geležies stokos mažakraujystės ypač kenčia moterys bei merginos. Joms ypač dažnai reikia pasirūpinti savo geležies atsargomis dėl nėštumo, gimdymo ar gausių menstruacijų. Neišgydyta mažakraujystė moteris dažnai atsiveja iš paauglystės.

Tarp kitko

Lietuvoje ši liga kasmet diagnozuojama maždaug 30 tūkst. gyventojų, daugiausia vaikų. Apie 80–90 proc. jų stokoja geležies.

Lietuvoje anemija serga 32–34 proc. vaisingo amžiaus moterų.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas anemija diagnozuojama, kai hemoglobino koncentracija kraujyje vaisingo amžiaus moterims būna mažiau kaip 120 gramai litre (g/l), vyrams ir moterims po menopauzės – mažiau nei 130 g/l, nėščiosioms – per pirmus ir paskutinius tris nėštumo mėnesius – mažiau kaip 110 g/l, o per likusius tris – mažiau kaip 105 g/l, vaikams – mažiau kaip 110 g/l.

Kaip išvengti geležies trūkumo

Pagrindinis geležies šaltinis yra raudona mėsa (jautiena, kepenėlės, liežuvis, veršiena), kiaušinio trynys, žuvis, austrės, krevetės, vištienoje jos nėra daug (vertingesnė šlaunelių (raumenų) mėsa). Mėsoje esanti geležis pasisavinama 17–22 proc. geriau, iš augalų – tik 2–3 proc. Nustatyta, kad mėsą vartojant kartu su daržovėmis stipriai pagerėja geležies pasisavinimas ir iš daržovių. Be to, mėsoje yra ne tik geležies, bet ir vitamino B12, reikalingo eritrocitų ir hemoglobino gamybai.

Tikri geležies lobynai slypi grūduose (ypač grikiuose), ankštiniuose produktuose ir sėklose. Pagal vertingumą – moliūgų, sezamų sėklos, sojos ir paprastos pupelės, lęšiai, saulėgrąžos, linų sėmenys, lazdyno, žemės riešutai, avižos.

Mažakraujystės profilaktikai puikiai tiks šviežios, ekologiškos daržovės, vaisiai ir kiti žalumynai, pavyzdžiui, žalialapės (petražolės, špinatai), tamsiai žalios spalvos daržovės (briuselio kopūstai, brokoliai, salotos). Taip pat – moliūgai, burokėliai, morkos, pomidorai, obuoliai,  granatai. Nemažai geležies turi kviečių želmenys, žalieji jūros dumbliai, jūros bei rauginti kopūstai.

Daug geležies yra džiovintuose baravykuose (net 69 mg) bei džiovintuose vaisiuose (ypač abrikosuose), kakavoje, juodajame šokolade. Taip pat tokiose uogose, kaip žemuogės, braškės, juodieji serbentai, mėlynės, spanguolės, slyvos, vynuogės, šaltalankio, putino vaisiai.

Tinkamai pasisavinti geležį trukdo didelės kalcio, magnio, cinko dozės. Geležies atsargų gali sumažėti ir vartojant antibiotikus, kitus vaistus, taip pat – išgeriant didelius kavos kiekius.

Kadangi organizmas neturi geležies pertekliaus šalinimo mechanizmo, perdozavus geležies galima ir apsinuodyti (perteklius itin pavojingas jaunesniems nei 6 metų vaikams). Dažniau ilgainiui daugiau geležies susikaupia vyrų kraujyje, tačiau vyresniame amžiuje šis elementas ima kauptis ir moters organizme. Verta žinoti, kad geležies pasisavinimą didina gyvūniniai baltymai.

Perdozavus geriamųjų preparatų su geležimi galimas nepageidaujamas poveikis: vėmimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas, išmatų patamsėjimas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių