Užmirškite dietas – sulieknėti galite miegodami Pereiti į pagrindinį turinį

Užmirškite dietas – sulieknėti galite miegodami

2025-05-27 17:05 klaipeda.diena.lt inf.

Protarpinis badavimas – reguliarus susilaikymas nuo maisto tam tikrą laiką. Paprastai tai yra vieno valgymo praleidimas arba ilga pertrauka tarp vakarienės ir pusryčių kitą dieną. Protarpinio badavimo laikytis kur kas lengviau nei tradicinės dietos. Jo ypatumas yra tas, kad jis neriboja jūsų maisto pasirinkimo, o tik reguliuoja valgymo laiką. Todėl jį logiškiau suvokti kaip ypatingą mitybos režimą, o ne dietą.

Užmirškite dietas – sulieknėti galite miegodami
Užmirškite dietas – sulieknėti galite miegodami / Freepik.com nuotr.

Badavimo laikotarpio trukmė gali skirtis, priklausomai nuo jūsų tikslų ir individualių savybių. 

Svarbu suprasti, kad protarpinis badavimas visiškai nėra tas pats, kas kalorijų apribojimas (sumažintas dienos kalorijų kiekis) ar išsekimo sukeltas badavimas. Priešingai, protarpinis badavimas leidžia jaustis sotiems ir gauti pakankamai makro ir mikroelementų jūsų organizmui.

Pagrindiniai protarpinio badavimo režimai

Režimas 1 – 12:12

Šis režimas laikomas švelniausiu ir paprasčiausiu, nes badavimo laikotarpis yra santykinai trumpas, didžioji jo dalis tenka miego laikui. Pavyzdžiui, galite pradėti badauti 20 val. vakaro – pavakarieniauti iki 20 val. ir pusryčiauti jau 8 val. ryto kitą dieną.

Režimas 2 – 14:10 ir 16:8

Režimai su 14 ar 16 val. badavimu yra klasikiniai. Šis badavimo tipas gali būti ypač naudingas tiems, kurie jau išbandė 12 valandų badavimą ir yra pasiruošę judėti toliau.

Kaip tai vyksta praktikoje? Taikant 16:8 režimą, galite, pavyzdžiui, baigti vakarienę iki 20 val. vakaro, o tada praleisti pusryčius ir pradėti valgyti 12 val. kitą dieną. Arba priešingai, sočiai pavakarieniauti iki 16 val. ir pusryčiauti jau 8 val. ryto kitą dieną. Valgymo laiką pasirenkate patys, pagal savo pojūčius. Svarbiausia, kad jums būtų patogu ir galėtumėte išlaikyti pasirinktą režimą, kad valgytumėte maždaug tuo pačiu metu kiekvieną dieną.

Režimas 3 – badavimas 5:2

Žmonės, besilaikantys 5:2 režimo, valgo standartinį kiekį sveiko maisto 5 dienas per savaitę ir gerokai sumažina kalorijų kiekį likusias 2 dienas.

Tarp iškrovos dienų, kaip taisyklė, turėtų būti bent viena įprasta diena. Pavyzdžiui, galite valgyti mažiau kalorijų pirmadieniais ir ketvirtadieniais.

Tyrimas parodė, kad 5:2 protarpinis režimas mažina insulino lygį ir gerina jautrumą insulinui.

Režimas 4 – pakaitinis 24 valandų badavimas

Šis režimas paprastai apima 24 valandų badavimą 1–2 kartus per savaitę, kas antrą dieną arba kitu reguliarumu. Kai kuriems tai reiškia visišką kieto maisto atsisakymą iškrovos dienomis, kiti palieka iki 500 kalorijų badavimo dienoms.

Dieninis badavimas – tai kraštutinė protarpinio badavimo forma, kuri gali netikti pradedantiesiems ir žmonėms, turintiems tam tikrų individualių problemų. Taip pat gali būti sunku išlaikyti tokį režimą ilgą laiką.

Freepik.com nuotr.

Tyrimų duomenimis, protarpinis badavimas gali padėti ne tik numesti svorio, bet ir pagerinti fizinę bei kognityvinę sveikatą, taip pat padidinti gyvenimo trukmę.

Moksliniai duomenys rodo, kad sveikas badavimas gali teigiamai paveikti cholesterolio lygį, gliukozės metabolizmą ir ląstelių atsparumą insulinui. Kai kuriais atvejais badavimas taip pat gali palengvinti autoimuninių ligų eigą.

Badavimo laikotarpiu leidžiama gerti vandenį, juodą kavą ir arbatą be pieno ir cukraus. 

Valgymo laikotarpiu galima valgyti viską, bet tai nereiškia, kad reikia pulti į kraštutinumus. Nepasieksite ilgalaikių rezultatų, jei rinksitės nesveiką, greitą maistą, keptus patiekalus ir rafinuotus saldumynus. 

Kelios paprastos taisyklės, kurios padės pasiekti tvarių rezultatų:

– Gerkite daug vandens per dieną, stebėkite vandens balansą;

– Rinkitės maistingus produktus, kuriuose gausu baltymų, skaidulų ir sveikųjų riebalų;

– Sumažinkite cukraus ir greitųjų angliavandenių kiekį.

– Nevalgykite naktį. Paskutinį valgymą geriausia atlikti bent 2–3 val. prieš miegą.

Nepamirškite, protarpinis badavimas tinka ne visiems. Pavyzdžiui, jei sergate diabetu, turite per mažą svorį ar valgymo sutrikimų, neturėtumėte badauti be išankstinės konsultacijos su gydytoju. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų