„Įspūdis toks, kad Vyriausybė ir Finansų ministerija verslo neišgirdo. Mokesčiai kils gerokai daugiau negu net buvo diskutuojama. Apie ekonomikos augimą, iš kurio buvo planuojama finansuoti gynybą, galime užmiršti, mano nuomone“, – žurnalistams trečiadienį konstatavo A. Romanovskis.
LVK prezidento manymu, Finansų ministerija pateikdama šiuos siūlymus Lietuvos verslui ir užsienio investuotojams nedavė nė vieno gero ženklo.
„Kol pasaulyje vyksta ekonominė audra, mes pjauname savo burę ir metame inkarą. Tai yra protu nesuvokiami veiksmai. 10 proc. draudimo apmokestinimas, papildomo sveikatos draudimo kaip bonuso panaikinimas – ministerija šiandien išstojo su daugybe blogų naujienų tiek Lietuvos verslininkams, tiek užsienio investuotojams“, – teigė A. Romanovskis.
Tai yra protu nesuvokiami veiksmai.
„NT mokestis komerciniam turtui taip pat nedžiugina. Nė vienos geros žinios, tik blogos žinios, tad mano klausimas paprastas – kas atsakys už tai, kai ekonomika susitrauks gerokai daugiau nei ministerija planuoja ir į biudžetą nebus surinktos reikalingos lėšos?“ – klausė verslo atstovas.
R. Šadžiaus vadovaujama Finansų ministerija trečiadienį įregistravo mokesčių pertvarkos projektą ir siūlo taikyti nulinį tarifą nekilnojamajam turtui (NT), kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų.
Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.
Gyventojo pajamų mokestį (GPM) siūloma dalinti į keturias tarifo kategorijas, priklausomas nuo pajamų dydžio. Metinėms pajamoms iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc. tarifas. Panašiais apmokestinimo planais valdantieji dalinosi jau anksčiau.
Ketvirtasis, naujai siūlomas tarifas, paliestų gyventojus uždirbančius virš 120 VDU ir siektų 36 proc.
Mokesčių pakeitimų projekte taip pat numatyta didinti ar panaikinti kai kuriuos lengvatinius pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus. Tarp galimų pakeitimų – siūlymas atsisakyti PVM lengvatinio tarifo taikymo šildymui ir karštam vandeniui bei malkoms.
Dar siūloma padidinti lengvatinį PVM tarifą, taikoma apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų, renginių lankymui nuo 9 iki 12 proc. Ministerijos duomenimis, to finansinė nauda – 20,1 mln. eurų.
Visgi, ministerija siūlo sumažinti knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams taikomą lengvatinį PVM tarifą nuo 9 proc. iki 5 proc.
Taip pat pateiktas pasiūlymas visas ne gyvybės draudimo sutartis apmokestinti 10 proc. tarifu.
Į mokesčių pertvarkos projektą sugrįžo ir cukraus mokestis, kuriuo siūloma apmokestinti nealkoholinius saldintus gėrimus, jei cukraus ar saldiklių kiekis 100 mililitrų gėrimo viršija 5 gramus. Taip pat būtų apmokestinti gėrimų paruošimui naudojami sirupai, milteliai ar kiti koncentratai.
Finansų ministerija siūlo, kad cukraus mokestis būtų taikomas dviem tarifais 100 litrų pagaminto gėrimo. Pirmasis, 7,4 euro tarifas 100 litrų būtų taikomas, jei cukraus kiekis 100 gėrimo mililitrų neviršytų 8 gramų.
Tuo metu, jei 100 ml gėrimo būtų daugiau nei 8 gramai cukraus, būtų taikomas 21 euro mokestis. Toks tarifas būtų taikomas ir visiems energetiniams gėrimams.
Be to, cukraus mokestis būtų taikomas visiems energetiniams gėrimams.
Finansų ministerijos skaičiavimais, iš šio mokesčio būtų galima surinkti 25 mln. eurų. Vertinama, kad dėl tokių pakeitimų 1 litras gėrimo, turinčio 5–8 gramus cukraus ar saldiklių, brangtų 9 centais, o turinčio daugiau nei 8 gramus – 25 centais. Be to, anot ministerijos, 1 litras koncentrato ar sirupo brangtų 1,27 euro, o 100 gramų gėrimų miltelių – 52 centais.
(be temos)
(be temos)
(be temos)