– Trečioji pensijų pakopa mūsų visuomenėje vertinama nevienareikšmiškai. Girdime žmones sakant, kad jie gali patys tiesiogiai investuoti į fondus. Ar šie nuogąstavimai pagrįsti?
– A. Šilgalis: tai tiesiog dar vienas taupymo būdas, patogus tiems, kurie neturi laiko, gebėjimų ir žinių patys investuoti. Reikia nepamiršti, kad norint priimti investicinį sprendimą, reikia surasti tarpininką, išanalizuoti visus galimus variantus ir prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimą. Jei nusprendžiu investuoti į tam tikrą fondą pensijai, turėčiau stengtis nereaguoti į rinkos svyravimus, nepasiduoti emocijoms. Visa tai reikalauja nemažai darbo, tad paprastesnis variantas – nustatyti, kad kiekvieną mėnesį iš sąskaitos pervedama tam tikra suma trečios pakopos pensijų fondų valdytojui, kuris priima sprendimus už mane. Jei kažkas nepatinka, galiu pakeisti fondą arba valdytoją, ir tada metų gale nereikia rūpintis, kaip deklaruoti gautas pajamas VMI ar mokėti mokesčius, jei tokių atsiranda – daug galvos skausmo tiems, kas nėra susidūręs su investavimu.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar verta turėti trečiąją pakopą?
– M. Kairys: verta. Kalbant apie šią pakopą, tai vienu žodžiu apibūdinama – gėris. Mano nuomone, trečiąją pensijų pakopą turėtų turėti visi – ir patyrę, ir nepatyrę investuotojai.
Vienas svarbus aspektas, kurį turi ši pakopa, yra tas, jog dažnai ji taikoma Lietuvos įmonėse, kai darbdavys leidžia per jį investuoti į trečiąją pensijų pakopą, ir mokestine prasme tai Lietuvoje šiuo metu yra pats geriausias produktas. Galime pasirinkti fondų valdytojus, kurių nėra tiek daug, kad apsisuktų galva ir būtų sunku išsirinkti. Tiesiog reikia pasižiūrėti į mokestinę aplinką – kiek kainuoja tuos fondus valdyti, pasižiūrėti, kuo aš labiau tikiu ir tiesiog investuoti arba per darbdavį, arba pačiam, arba ir taip, ir taip.
– Kaip reikia palyginti trečiąją pakopa su investavimu tiesiogiai?
– A. Šilgalis: trečios pakopos pensijų rezultatus galima rasti internete. Lietuvos bankas taip pat skelbia informaciją vienoje vietoje. Palyginti tai su galimais savo rezultatais būtų ganėtinai sudėtinga, bet, jei norima, reikėtų pasirinkti didžiausius akcijų indeksus, kurie atspindi visos rinkos kitimą ir daryti prielaidą, kad tavo investicinis rezultatas, jei pats formuosi ganėtinai diversifikuotą portfelį, atitiks rinkos vidurkį, nes tik vienetai sugeba aplenkti vidurkį.
– M. Kairys: aš dar pasakysiu iš kitos pusės. Galima lyginti ne patį rezultatą, bet pasinaudoti GPM lengvata, kurios neturėčiau, jei investuočiau tiesiogiai į fondus ar perkant akcijas.
Kita dalis yra ta, kad ne į visus fondus galima investuoti konkrečią sumą – gali būti, jog reikia pirkti pilną fondo vienetą per tam tikrus brokerius ar bankus, o tai gali būti nepatogu. Fondai, kuriuos valdo trečiosios pensijų pakopos valdytojai, turi įvairiausius pasirinkimus ir tai yra panašu į tai, ką galime rasti patys, tačiau, vertinant laiko prizmę, ieškodami savarankiškai sugaišime žymiai daugiau laiko.
Naujausi komentarai