Pereiti į pagrindinį turinį

Bedė į piktžaizdę: elektroninių cigarečių parduotuvės rado, kaip apeiti draudimą

2024-11-05 14:55

Nuo lapkričio 1 d. draudžiama parduoti elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, kuriose yra cukraus ar saldiklių. Prekybos tinklai, degalinės šias prekes jau išėmė iš lentynų ir teigia didelių nuostolių nepatyrę. Tačiau draudimą apeina specializuotos elektroninių cigarečių parduotuvės.

Bedė į piktžaizdę: elektroninių cigarečių parduotuvės rado, kaip apeiti  draudimą
Bedė į piktžaizdę: elektroninių cigarečių parduotuvės rado, kaip apeiti draudimą / LNK stop kadras

Jau trečia diena pirkėjai nebegali įsigyti elektroninių cigarečių ir jų skysčių buteliukų.

„Spalio 31 dieną viskas buvo išimta. Per šią savaitę prekės bus sugrąžintos į sandėlius ir atiduotos tiekėjui“, – teigė „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.

Pravalyti lentynas privertė naujas draudimas. 

„Cukrus ir saldikliai suteikia salstelėjusį poskonį, kuris tikrai masina rūkančius, ypač kreipiant dėmesį į jaunimą“, – teigė VVTAT Rinkos priežiūros koordinavimo skyriaus vedėja Vita Šarmavičienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

Kiek saldžių cigarečių išsirideno iš prekybos vietų, verslininkai neatskleidžia. Nesureikšmina ir nuostolių, esą tai nebuvo patys populiariausi rūkalai.

„Nieko esminio nematau, nes apyvarta, lyginant su bendra apyvarta, yra labai maža. Pasiskaičiavau, tai 0,1 proc. nuo visos apyvartos, tai iš tikrųjų niekinė“, – tikino „Norfos“ vadovas.

Per tris dienas rūkyti nesustojo, gal ir dėl to, kad prekyboje – landa. LNK žinios užfiksavo, kad specializuotos parduotuvės iki šiol užpildytos saldžiais elektroninių cigarečių skoniais. Bet tokių parduotuvių vadovai situacijos nekomentuoja.

Bejėgė ir kontrolė – dėl naujo draudimo nepaisymo neišrašyta nė viena bauda.

„Sankcijos vidurkis paprastai būna iki tūkstančio eurų“, – pranešė VVTAT Rinkos priežiūros koordinavimo skyriaus vedėja.

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba kol kas apeliuoja į verslininkų sąmoningumą. Jei nesuveiks, žada imtis patikrų: tikrins deklaruojamą gaminių sudėtį, jei matys rizikų, siųs cigaretes į laboratorijas. 

„Esame giliuose teisiniuose ginčuose su šiais platintojais, nes jie nesutinka, kad tai yra pažeidimas, nors mūsų tarnyba atlieka išsamius tyrimus, tiria bandinius laboratorijose. Tiesiog verslas turi savo matymą ir kol nesibaigs galutinis bylinėjimasis, tol neturėsime galutinio patvirtinimo“, – aiškino V. Šarmavičienė.

Kai neužkardo baudos, belieka gelbėtis prevencinėmis priemonėmis. Vilniaus mokyklose ketverius metus taikomas islandų modelis. Pedagogai apmokomi apie psichoaktyvias medžiagas, kaip kalbėti apie rūkymą. O dešimtos klasės moksleiviai griauna mitus apie elektronines cigaretes. 

„Visų pirma, kad tai mažiau žalą kelianti alternatyva, nes tas mitas išplitęs visame pasaulyje. Kiek tyrimų daryta, nė vienas neįrodo, kad tai sveikatai palankesnis produktas. Elektroninėje cigaretėje taip pat yra nikotino, kuris ir kelia priklausomybę“, – pabrėžė Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ koordinatorė Milda Pasaravičiūtė.

Prieš dvejus metus darytas tyrimas parodė, kad kasdien elektronines cigaretes traukia kas penktas dešimtokas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
S.S.S.

jaunimas sugeba nuvažiuoti iki Latvijos ir nusipirkti ir alkoholio laisvai ir elektroninių cigarečių
1
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų