Kaip informuoja „Info diena“, kol ūkininkai džiaugiasi pelnu aiškėja, kad toks intensyvus rapsų auginimas gali neigiamai paveikti dirvožemį.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad brangstant trąšoms ir energijai, brangs ir maisto produktai.
„Be abejo, rapsai yra palanki kultūra, greiti pinigai, lengvesnis darbas ir ūkininkui reikalingos greitos pajamos. Bet kokiu atveju praėjusiais metais derliai buvo kažkiek mažesni, bet rapsų kainos visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, pakilo beveik 70 procentų. Kur pinigai, ten turi ir dirbti“, – apie išaugusias rapsų kainas kalbėjo A. Svitojus.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Kaip rapsų plotai didėja ir toliau, kokios tendencijos?
„Rapsų plotai kiekvienais metais iš tiesų didėja. Lyginant su praėjusiais metais rapsų plotai padidėjo 10, o gal ir daugiau procentų ir bendrame plote rapsų kultūros sudaro 12–13 proc.“, – pasakojo A. Svitojus.
Kitas klausimas, kai taip stipriai brangsta trąšos, ypač azotinės, kas atsitiks su grūdų kainomis, nes ir jos po truputį kyla. Kiek gali brangti grūdai ir galutinėje stotelėje duona?
„Be abejo, trąšų kainų augimas labai stipriai atsiliepia javų ūkiui, ir mes dar tik prognozuojame, kad sudėtingi bus ir ateinantys metai. Jeigu tokios laikysis azotinių, kalio arba kompleksinių trąšų kainos, arba turės brangti javai, arba mes turėsime mažiau naudoti trąšų. Jei naudosime trąšų, vadinasi, labiau alinsime žemę, ir derliai bus mažesnį. Grūdų Lietuva apsirūpina pakankamai, eksportuojame didelę dalį. Grūdų kainų kilimas atsiliepia į kitas šakas, tai yra duona ir gyvulininkystės ūkiai. Labai stipriai kerta gyvulininkystės, paukštininkystės sektoriui, nes jiems reikia pirkti žaliavas grūdų, o brangstant dar ir energetiniams resursams, tokie sektoriai susiduria su dideliais pavojais“, – apie brangstančių trąšų kainų įtaką pasakojo žemės ūkio ekspertas.
Naujausi komentarai