Pereiti į pagrindinį turinį

Būsto kainų indeksas padės matuoti NT rinkos temperatūrą

2019-12-17 09:34

Lietuvos bankas (LB) numato skaičiuoti ir skelbti naują pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, siekdamas padidinti nekilnojamojo turto (NT) rinkos skaidrumą ir tiksliau vertinti būsto kainų tendencijas, o prireikus ir identifikuoti galimą NT rinkos perkaitimo riziką. Po viešos konsultacijos su visuomene ir finansų bei NT rinkos dalyviais bus apsispręsta dėl konkrečios indekso skaičiavimo tvarkos, pranešė LB.

A. Ufarto / BFL nuotr.

Lietuvos bankas numato skaičiuoti ir viešai skelbti pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, vadinamąjį Case-Shiller indeksą, kai lyginamos to paties nebe pirmą kartą parduodamo būsto kainos. Šio indekso metodikos vienas iš žymiausių kūrėjų – lietuviškų šaknų turintis Nobelio premijos laureatas, JAV ekonomistas Robertas Shilleris, daug dėmesio skyręs NT rinkos kainų burbulo reiškiniui, teigiama LB pranešime.

Skaičiuojant pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, ataskaitinio laikotarpio būsto sandorio kaina yra lyginama su to paties būsto anksčiau įvykusio sandorio kaina. Kadangi lyginamas tas pats būstas, automatiškai atsižvelgiama į specifines būsto charakteristikas, tokias kaip būsto vieta, aukštas, vaizdas pro langą, kambarių išdėstymas ir kt. Pasak pranešimo, tai leidžia išvengti kitų šiuo metu skelbiamų būsto kainų indeksų trūkumų, kai lyginami ne tų pačių, o panašių savo savybėmis būstų sandoriai.

Be to, paprasčiausiam pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksui apskaičiuoti reikia palyginti mažai duomenų – be sandorio datos ir kainos, pakanka turėti tik unikalų objekto numerį. Todėl tokį indeksą galima apskaičiuoti per palyginti trumpą laiką ir dažnai greičiau nei kitų tipų indeksus. Toks indeksas leistų tiksliau įvertinti NT rinkos pokyčius, o prireikus operatyviau taikyti konkrečias priemones iš Lietuvos banko turimų makroprudencinių priemonių arsenalo, padedančių sumažinti NT rinkos perkaitimo riziką.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų