Kaip penktadienį pranešė „Sodra“, tai 35 proc. gyventojų, kuriems išsiųsti pranešimai.
„Iki šiol beveik 65 procentai visų žmonių gavusių „Sodros“ pranešimus jau susipažino su jiems pateikta informacija asmeninėse paskyrose. Likę 35 proc. dar neatsidarė pranešimų. Svarbu prisiminti, kad automatinis įtraukimas veikia tokiu principu: jei žmogus iki šių metų birželio 30 dienos neatsisakys pensijų kaupimo, bus laikoma, kad jis sutinka su įtraukimu arba automatiniu įmokų atnaujinimu“, – rašoma pranešime.
„Sodros“ pranešimus dėl pensijų kaupimo šiais metais gavo beveik 236 tūkstančiai žmonių, iš jų – daugiau nei 100 tūkst. gyventojų, kurie įtraukti į pensijų kaupimą.
Tai jaunesni nei 40 metų žmonės, kurie dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą ir kurie niekada iki šiol nekaupė pensijai. Įstatymas numato, kad žmonės įtraukiami į kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų.
Kita gyventojų grupė, kuri šiemet gavo „Sodros“ pranešimus, tai žmonės, kurie iki 2019 metų birželio pabaigos neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą.
Anksčiau jie buvo pensijų kaupimo dalyviai, jų sukauptos sumos liko pensijų fonduose ir toliau investuojamos, tačiau pensijų reformos metu jie nusprendė nebemokėti naujų įmokų. Tokių žmonių šiemet yra 135 tūkst. 351.
Ž. Gedvilo/BNS nuotr.
Popierinių laiškų neliko
Pasak „Sodros“, ji papildomai informuoja gyventojus apie įtraukimą elektroniniais laiškais, automatiniais skambučiais ir asmeninių konsultacijų metu.
Gyventojai, šiemet įtraukti į pensijų kaupimą arba kuriems siūloma atnaujinti įmokų mokėjimą, jau gavo po du pranešimus savo asmeninėse „Sodros“ paskyrose.
Pirmasis pranešimas buvo išsiųstas sausio pradžioje, kovą tiems, kurie jo neperskaitė, buvo išsiųsti priminimai. Jei žmogus yra nurodęs savo el. pašto adresą, šie pranešimai taip pat buvo išsiųsti elektroniniu paštu.
Be to, „Sodra“ papildomai informavo gyventojus automatinių skambučių pagalba – kovo mėnesį informaciją apie pensijų kaupimą tokiu būdu išgirdo daugiau nei 80 tūkstančių žmonių.
Iki birželio galo gyventojai dar gaus papildomų priminimų apie pensijų kaupimą tiek per asmenines paskyras, tiek el. paštu, telefonu ar konsultacijų metu.
Ankstesniais metais žmonėms, kurie neperskaitydavo pranešimų asmeninėse paskyrose, buvo siunčiami registruoti laiškai. Vis dėlto, anot „Sodros“, apie 30 proc. išsiųstų laiškų buvo grąžinami nepasiekę gavėjo.
Pasak „Sodros“, taip pat nebuvo galimybės įvertinti, ar pasiekę adresatus registruoti laiškai padėjo užtikrinti tinkamą ir efektyvų žmonių informavimą.
Šiais metais registruoti laiškai nebebus siunčiami. Skaičiuojama, kad popierinių laiškų atsisakymas šiais metais leis sutaupyti 330 tūkst. eurų.
Norintiems kaupti nieko daryti nereikia
„Sodros“ teigimu, jei gyventojas norės prisijungti prie kaupimo arba atnaujinti įmokų mokėjimą, nieko daryti nereikės, nuo liepos 1-osios automatiškai įtraukti žmonės taps pensijų kaupimo dalyviais.
Tuo metu žmonės, kurie jau buvo kaupimo dalyviai, nuo liepos vėl pradės mokėti įmokas toje pensijų kaupimo bendrovėje, kur šiuo metu yra investuojamos jų lėšos.
Jei žmogus nori kaupti kitoje bendrovėje, nei parinkta atsitiktiniu būdu, jis gali sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove.
Jei apsispręs nekaupti arba neatnaujinti įmokų mokėjimo, iki birželio 30 dienos reikės pateikti prašymą asmeninėje paskyroje gyventojui ar „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime arba atnaujinti įmokų mokėjimą.
Kaip rašė BNS, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siekia pertvarkyti antrą pensijų pakopą.
Ministerija siūlo nustatyti beveik poros metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį gyventojai galėtų apsispręsti, ar nori toliau pensiją kaupti antros pakopos fonduose. Siūloma, kad žmonės tokį sprendimą galėtų priimti per 21 mėnesį – nuo 2026 metų sausio pradžios iki 2027 metų rugsėjo pabaigos.
Taip pat siūloma ir toliau mokėti valstybės skatinamąją įmoką – 1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.
(be temos)
(be temos)
(be temos)