„Elektros brangimo Lietuvos gyventojai nejautė, iš esmės pajus tik nuo liepos mėnesio, kai 40 proc. išaugs sąskaitos. Taip pat naftos rinkoje tendencijos nėra džiuginančios“, – antradienį portalui delfi teigė Ž. Mauricas.
Jis aiškino, kad naftos kaina yra pasiekusi visų laikų rekordą, skaičiuojant eurais, o Vakarų šalys turi labai nedaug įrankių, kaip tas kainas sumažinti. Anot Ž. Maurico, panašu, kad geopolitinė situacija yra šiek tiek pasikeitusi ir Artimųjų Rytų šalys, kurios buvo labiau linkusios turėti artimesnius santykius su Vakarų šalimis, dabar artimiau kalbasi su Rusija.
„Rusijos dienos proga ją pasveikino gal tik aštuonios šalys, iš kurių dvi buvo Artimųjų Rytų – Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai. Situacija yra pakankamai sudėtinga, dar pridėkime karą Ukrainoje, kuris sukėlė kainas ir statybos medžiagų, ir maisto“, – sakė ekonomistas.
Rusijos dienos proga ją pasveikino gal tik aštuonios šalys.
„Energetika ir maistas yra du Rusijos koziriai, ir mes turime energetinių kainų šuolį, maisto kainų šuolį, o tų rezervų Lietuva, kaip sušvelninti kainų augimą visiems gyventojams, daug nebeturi“, – pridėjo jis.
Ž. Mauricas tvirtina, kad taip pat brangsta skolinimosi kaštai dėl augančių palūkanų normų ir matyt, EURIBOR, kuris tapo teigiamas prieš dvi savaites, ir toliau kils bei kitais metais gali viršyti du procentus.
„Atitinkamai reikės laviruoti, žiūrėti, kaip padėti labiausiai pažeidžiamiems gyventojų sluoksniams, bet matyt, kad kažkokios didelės pagalbos nebebus galima tikėtis, nes galime prisivirti košės kitoje barikadų pusėje, per daug išpučiant deficitą. Teks šiek tiek pakentėti šią žiemą ir šį rudenį, jis nebus labai lengvas“, – tikino ekonomistas.
ELTA primena, kad infliacija euro zonoje gegužę dar labiau išaugo ir pasiekė naują rekordą, rodo antradienį paskelbti duomenys.
Pasak Europos Sąjungos (ES) oficialios statistikos agentūros Eurostato, gegužę, palyginti su analogišku praėjusių metų mėnesiu, vartotojų kainos augo 8,1 proc. Atitinkamas skaičius balandį sudarė 7,4 proc.
Tuo metu išankstiniais vertinimais, Lietuvoje metinė infliacija gegužę siekė 18,5 procento.
Naujausi komentarai