Trečiadienį Europos Parlamente (EP) didžiule balsų persvara buvo pritarta energetikos paketui, kuriuo siekiama liberalizuoti elektros ir dujų rinkas. Daugiau prie šio klausimo EP nebegrįš.
Minėto dokumento reikšmė ypač padidėjo po Rusijos ir Ukrainos konflikto dėl dujų. ES iš Rusijos gauna ketvirtadalį gamtinių dujų. Pagrindiniai energetinių išteklių Europai tiekėjai – Rusija, Centrinė Azija bei Artimieji Rytai. Tuo tarpu Baltijos valstybės visiškai priklausomos nuo Rusijos dujų milžinės „Gazprom“.
„Svarbiausias trečiojo energetikos paketo aspektas – siūlymas atskirti tiekimą ir gamybą nuo tinklų eksploatavimo. Tai reiškia, kad dujų vamzdynų ir elektros tinklų verslas negalės būti tose pačiose rankose, kaip ir energijos gamyba bei dujų tiekimas“, - sakė EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto narys Šarūnas Birutis.
Europarlamentaras sakė, kad Lietuvoje elektros energijos rinkoje nueita priešingu keliu: su dideliais valstybės nuostoliais, siekiant privačių interesų sugrįžta prie rinkos monopolizavimo, sujungiant elektros skirstomuosius, perdavimo ir gamybos tinklus. „Dujų rinka mūsų šalyje taip pat specifinė, nes neturime alternatyvaus tiekėjo, todėl ir direktyvos nuostatos turėtų būti taikomos su išimtimis“, – sakė Š. Birutis.
Pasak europarlamentaro, įpareigodama atskirti gamybos ir perdavimo tinklų nuosavybę elektros ir dujų srityje, ES nori suaktyvinti konkurenciją, leisiančią sumažinti energijos kainas.
Akivaizdžiausią šios direktyvos naudą pajus paprasti vartotojai. Įsigaliojus naujoms nuostatoms, vartotojai turės teisę per tris savaites nemokamai pakeisti dujų ar elektros tiekėją, gauti išsamią informaciją apie faktinį dujų ir elektros sunaudojimą ir jų kainą, jei paslaugos bus teikiamos nekokybiškai, jiems turės būti mokamos kompensacijos.
Energetikos bendrovės bus įpareigotos skelbti vartotojų teises jiems siunčiamose sąskaitose ir savo interneto svetainėse, bus paprasčiau palyginti kainas.
Įsteigus energetikos ombudsmenų pareigybes, su vartotojų teisių gynimo tarnybų pagalba vartotojų skundai bus peržiūrimi efektyviau. Numatomas Energetikos reguliuotojų agentūros sukūrimas stiprins šių priežiūros institucijų nepriklausomybę ir bendradarbiavimą.
Naujausi komentarai