Vyriausybė šį siūlymą svarstys trečiadienio posėdyje.
Prezidentas siūlo laikinai sumažinti GPM tarifą visoms pajamoms iki 3 vidutinių darbo užmokesčių nuo 20 iki 15 proc. Taip pat šalies vadovas siūlo padidinti NPD nuo 350 iki 400 eurų šiais metais.
Finansų ministerijos teigimu, pritarus siūlymui mažinti GPM, susidarytų reikšmingas atotrūkis tarp mažai ir daug uždirbančių gyventojų gaunamos naudos.
„Minimaliąją mėnesinę algą (MMA) uždirbančiam asmeniui GPM tarifo mažinimo nuo liepos 1 dienos nauda 2020 metais siektų 77 eurus, o uždirbančiam 4 tūkst. eurų – 1117 eurų, t. y. beveik 14,5 karto daugiau nei uždirbančiam MMA. Tai tik padidintų pajamų nelygybę Lietuvoje, o tarptautinės institucijos reguliariai pabrėžia būtinybę tobulinti Lietuvos mokesčių ir socialinių išmokų sistemą šiai problemai spręsti“, – išvadoje teigia Finansų ministerija.
Ministerijos teigimu, tik padidinus NPD, naudą pajustų būtent mažiausiai uždirbantys asmenys, o gaunama nauda mažėtų augant gyventojo pajamoms.
„MMA uždirbantiems gyventojams pajamos, atskaičius mokesčius, padidėtų apie 120 eurų per metus, o uždirbantiems 4 tūkst. eurų poveikio nebūtų. Taigi NPD didinimas tikslingiau prisidėtų prie skurdo ir pajamų nelygybės, taip pat nedarbo lygio mažinimo ir būtų socialiai teisingesnis, ypač įvertinus dėl naujojo koronaviruso pandemijos susiklosčiusią situaciją“, – nurodo Finansų ministerija.
Išvadoje teigiama, kad valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų netekimai dėl GPM tarifo sumažinimo pusei metų kartu su NPD didinimu iki 400 eurų metams sudarytų apie 400 mln. eurų.
„Be to, laikinas GPM tarifo sumažinimas, ypač įvertinus lėto ekonomikos atsigavimo prognozes, sukeltų mokestinį šoką nuo 2021 metų sausio 1 dienos vėl taikant 20 procentų šio mokesčio tarifą, dėl ko reikia įvertinti pagrįstą riziką, kad pajamų mokesčio tarifo sumažinimo laikotarpis būtų pratęstas: valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų netekimai dėl gyventojų pajamų mokesčio tarifo sumažinimo kartu su NPD didinimu iki 400 eurų visiems metams sudarytų apie 715 mln. eurų”, – teigia ministerija.
Ministerijos teigimu, toks žymus pajamų netekimas būtų kompensuojamas valstybės skolinimusi, dėl ko dar labiau išaugtų valstybės skola, didėtų skolos tvarkymo išlaidos.
Naujausi komentarai