Dėl esamų ir buvusių akcininkų nesutarimų ant bankroto slenksčio atsidūrė viena seniausių fotografijos paslaugų bendrovių šalyje "Fotoservisas".
Pirmenybė bankui
Vilniaus apygardos teismas (VAT) praėjusią savaitę gavo jau antrą prašymą iškelti bankroto bylą bendrovei "Fotoservisas". Bankroto bylą įmonei siekia iškelti buvęs įmonės savininkas, bendrovės "Vilbra" direktorius Vygantas Brajis. Tačiau teismas abu kartus atsisakė nagrinėti ieškinį dėl trūkumų. VAT atstovės Astos Augonienės teigimu, ieškovas V.Brajis "Fotoservisui" nebuvo įteikęs rašytinio pranešimo apie ketinimą kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo.
"Čia ponai Brajai mums bankrotą nori kelti. Yra tam tikrų pirkėjo ir pardavėjo nesutarimų. Kai pirkau (iš V.Brajo – red. past.) "Fotoserviso" akcijas, su ankstesniais savininkais buvome sutarę, kad tam tikrą sumą atidėsime, kad dalį pinigų sumokėsiu vėliau, kai įmonė grąžins bankui paskolą. Dar nesame jos sumokėję, bet ginčai, kaip matote, vyksta", – dienraščiui sakė bendrovės "Fotoservisas" direktorius Vytautas Karpuška.
Anot jo, tokių nesutarimų neturėtų būti, mat ankstesni "Fotoserviso" savininkai jau yra bandę prisiteisti skolas, tačiau civilinę bylą pralaimėjo.
Jis taip pat pripažino, kad įmonė išgyvena ne pačius geriausius laikus, tačiau patikino, kad bendrovė yra moki ir kelti jai bankroto bylą nėra pagrindo.
"Suprantu, kad kiekvienas nori gauti pinigėlių kuo greičiau. Bet mums irgi nėra lengva – taupome, bandome mažinti sąnaudas ir pirmiausia turime vykdyti pirminius įsipareigojimus", – teigė V.Karpuška.
Skola – 1,5 mln. litų
V.Brajis pripažįsta, kad teikdamas teismui pareiškimą dėl bankroto, tenori paspausti skolininką.
"Mes tą įmonę ("Fotoservisas" – red. past.) pardavėme prieš kokius penkerius metus. Bet per daug pasitikėjome pirkėju, pasirašėme jo teisininko paruoštą mums nepalankią sutartį, pagal kurią (V.Karpuškai – red. past.) leidžiama dalį pinigų už įmonę sumokėti vėliau. "Vilbra" su šiuo reikalu nesusijusi. Dabartinis "Fotoserviso" savininkas man liko skolingas apie 1,5 mln. litų ir iki šiol nemoka nei palūkanų, nei skolos. Kadangi neturime kitų legalių priemonių paveikti pirkėją, tai bandome bent šitaip žmogų paraginti, – aiškino V.Brajis. – Neneigiu, kad jie dabar galbūt išgyvena nelengvą laikotarpį. Bet yra daug tokių verslų, ir mes turime įsipareigojimų, ir aš pats kaip privatus asmuo turiu kreditų, kuriuos privalau mokėti."
Fotografijos paslaugų įmonėms jau kurį laiką sekasi nekaip. Dar prieš gerą dešimtmetį, atsiradus skaitmeniniams fotoaparatams, iš šalies verslo žemėlapio pradėjo nykti fotolaboratorijos. O skaitmeninio amžiaus atėjimą išgyvenusios įmonės pakeitė savo paslaugų spektrą ir nuotraukų laboratorijas nustūmė į antrą planą – pradėjo klientams siūlyti atspaudus ant marškinėlių ar kitų paviršių, prekiauti suvenyrais, fotografijos ir kitomis prekėmis.
Niša smulkiajam verslui
Tai, kad fotolaboratorijų klestėjimo laikai jau praeityje, rodo ir Registrų centro bei paskolų biurų duomenų bazės. Daugelis fotografijos paslaugas teikusių įmonių jau išregistruotos arba likviduojamos. Beveik neliko ir didelių fotolaboratorijų tinklų. Šiuo verslu dažniausiai užsiima individualiosios įmonės arba bendrovės, valdančios po vieną dvi laboratorijas.
"Dėl krizės darbuotojams beveik perpus sumažinome atlyginimus, bet "Vilbra" dirba pelningai. Pelnas, aišku, mažas, bet dirbame stabiliai. O nuo nuotraukų darymo verslo mes jau gerokai nutolome. Dabar tai nėra sritis, kurioje būtų galima įžvelgti dideles perspektyvas. Skaitmeninė technika daug ką pakeitė. Bet žmonės vis dar laiko ir spausdintas nuotraukas, tad į fotolaboratorijas dabar reikėtų žiūrėti kaip į normalų šeimos smulkųjį verslą, kuris gali duoti normalias pajamas pragyventi", – pasakojo V.Brajis.
Nuotraukos nepamirštos
Fotolaboratorijas valdančios įmonės "Vilniaus gaira" direktorius Linas Dailidonis taip pat pripažino, kad sunkmetis šiam verslui smogė ne vieną skaudų smūgį. Tačiau nuotraukų gamybos paslaugos esą vis dar reikalingos. Tiesa, jis pastebi, kad jaunoji karta nuotraukas linkusi laikyti skaitmeninėse laikmenose.
"Dabar tikrai sunku išgyventi. Jaučiasi, kad žmonėms vos duonai užtenka. Ne galvoje jiems nuotraukos. Bet kai į rinką tik atėjo skaitmeninė technika, visi, kurie spėjo įsigyti skaitmenines laboratorijas, tarp jų ir mes, pajutome žvėrišką pakilimą. Dar 2007, 2008 ir 2009 m. mums buvo fantastiški. Tik šiemet pajutome žiaurių klientų ir apyvartos mažėjimą", – kalbėjo L.Dailidonis.
Anot jo, iki šiol nemažai žmonių nuotraukas spausdinasi, tad paklausa dar kurį laiką išliks. Tačiau jo valdoma įmonė taip pat užsiima ne vien nuotraukų spausdinimu. "Fotospaudos" salonuose siūlomos nuotraukos ant puodukų, o netrukus atsiras ir kitokių suvenyrų – dėlionių iš nuotraukų, magnetų ir pan.
Naujausi komentarai