Pereiti į pagrindinį turinį

G. Landsbergis: plieno tranzito į Karaliaučių draudimas – ne Lietuvos, o ES sprendimas

Draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti plieno ir juodųjų metalų gaminius tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra ne Lietuvos sprendimas, o Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Lansbergis.

Gabrielius Lansbergis
Gabrielius Lansbergis / L. Balandžio / BNS nuotr.

„Visų pirma, tai nėra Lietuvos veiksmai, tai yra Europos sankcijos, kurios pradedamos taikyti nuo birželio 17 dienos, ir šiuo metu sankcijas taiko geležinkeliai, kurie informuoja savo klientus, kad nuo birželio 17 dienos sankcionuotos prekės – plienas ir kitos prekės, pagamintos iš geležies rūdos, nebebus įvežamos per Lietuvą, tai daroma konsultuojantis su Europos Komisija ir vadovaujantis jos gairėmis“, – pirmadienį prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą  Liuksemburge sakė G. Landsbergis.

„Lietuvos geležinkelių“ krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ jau informavo Karaliaučiaus srities geležinkelius, kad dėl Vakarų sankcijų uždraudžia daugelio prekių tranzitą geležinkeliais, šeštadienį pranešė regiono gubernatorius Antonas Alichanovas. Anot jo, apribojimai palies 40–50 proc. produktų, kurie importuojami į kitus Rusijos regionus ir eksportuojami iš jų tranzitu per Lietuvą, o tarp prekių, kurioms jie taikomi, yra statybinės medžiagos, cementas ir metalo gaminiai.

Tai nėra Lietuvos veiksmai, tai yra Europos sankcijos.

G. Landsbergio teigimu, Rusija gali skelbti klaidingą informaciją.

„Manau, kad buvo pateikta klaidinga informacija, kurią ne pirmą kartą skelbia Rusijos valdžios institucijos“, –  sakė G. Landsbergis.

Draudimas buvo žinomas nuo kovo vidurio, tai dalis ketvirtojo Europos Sąjungos sankcijų paketo, teigia Muitinės departamentas.

Pasak jo atstovės, kovo 15-ąją priimtame ES sankcijų pakete buvo įvesti ribojimai rusiškam plienui ir kitų juodųjų metalų produktams pagal sutartis, sudarytas iki birželio 17-osios, o nuo šeštadienio jie negali būti gabenami per Bendrijos šalių teritorijas.

„Sausumos tranzitas tarp Kaliningrado srities ir kitų Rusijos dalių nėra sustabdytas ar užblokuotas. Toliau vyksta keleivių ir ES nesankcionuotų prekių tranzitas. Lietuva jokių vienašališkų, individualių ar papildomų ribojimų šiam tranzitui neįvedė. Mes jokių papildomų nurodymų nesame gavę ir papildomų veiksmų neatliekame“, – BNS sakė Muitinės departamento atstovė Lina Laurinaitytė-Grigienė.

Muitinės atstovės teigimu, liepos 10-ąją toks pat draudimas įsigalios cementui, alkoholiui ir kitiems produktams, rugpjūčio10-ąją – angliai ir kitam kietajam iškastiniam kurui, o nuo gruodžio 5 dienos – ir rusiškai naftai.