Prieššventinis laikotarpis pakvimpa saldumynais. Tik bėda, kad smaližių daugiau nei tų, kas gamina desertus. Bet už 1 tūkst. ar 1,3 tūkst. eurų į rankas nei konditeriai, nei pardavėjai nesiveržia į cukrainę.
„Galėdami pasiūlyti nedidelius atlyginimus, renkamės nekvalifikuotą darbo jėgą ir labai daug laiko skiriame juos apmokyti“, – teigė „Konrado cukrainės“ vadovė Ernesta Mardosienė.
Dabar dviem pamainomis pluša penki žmonės. Kavinės vadovė mano, kad daugiau darbuotojų ateitų, jei pati valstybė didintų pajamas į rankas.
„Nebūtų užkraunama našta vien tik darbdaviui“, – sakė E. Mardosienė.
O nauja valdžia išties pažadėjo prisidėti prie darbuotojų gerovės.
„Kiekvienais metais dėsime pastangas, kad NPD vis didėtų ir artėtų prie minimalaus darbo užmokesčio tam, kad mokestinė našta darbuotojams mažėtų“, – pranešė paskirtoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Bet atlaisvinimas nuo mokesčių nebus nei saldus, nei greitas. NPD sulyginti su minimaliu uždarbiu nepavyko praėjusiai valdžiai, greičiausiai nepavyks ir šiai.
„Artimiausiu metu tikrai nematau galimybės, kad NPD sulygtų su MMA“, – pripažino socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
„Viena vertus, jie žada, kita vertus, pripažįsta, kad 2025 m. bus skirti tik situacijos vertinimui, pasirengimui, skaičiavimui“, – kalbėjo Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
NPD didinimas yra vienas pagrindinių instrumentų, kuris mažina pajamų nelygybę.
NPD lengvata reiškia, kad mažiausiai uždirbantys, kas mėnesį arba kartą per metus deklaruodami pajamas, gali atgauti dalį jau sumokėtų mokesčių. Kuo pajamos mažesnės, tuo daugiau mokesčių galima atgauti.
„NPD didinimas yra vienas pagrindinių instrumentų, kuris mažina pajamų nelygybę, ir mes norėtume matyti intensyvesnį NPD didinimą“, – akcentavo prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.
Kaip žmonių pajamas auginti sparčiau, vienas iš būdų – įvesti papildomą NPD vaikus auginantiems tėvams. Pernai prezidentas pasiūlė ir sumą – 87 eurai.
„Jeigu įgyvendintume prezidento siūlymą dėl papildomo NPD už vaiką tiek pagal darbo sutartį, tiek savarankiškai dirbantiems, tai labai didelei visuomenės daliai galėtume sulyginti NPD su minimaliu atlyginimu“, – vylėsi I. Segalovičienė.
Bet tai reiškia biudžeto kapšą atverti dar plačiau ne tik šeimoms, bet ir nemažai daliai viduriniosios klasės.
„Aišku, kad viduriniajai pajamų grupei taip pat yra didelė našta mūsų šalyje ir ta uždėta kepurė, iki kiek lengvata galioja, galėtų būti persvarstyta“, – kalbėjo Seimo narys Linas Kukuraitis.
Dabar dalis mokesčių grįžta uždirbantiems iki vieno vidutinio darbo užmokesčio. Bet valdantieji jau šneka ribą plėsti iki maždaug 1,8 tūkst. eurų į rankas.
„Turėtų susėsti ministerijos ir paskaičiuoti, kokį poveikį lengvata darys tiek skurdui, tiek nelygybei, tiek viduriniosios klasės pajamoms“, – patarė L. Kukuraitis.
Opozicija klausia: tiek prioritetų, o iš kur bus pinigai?
„Skeptiškai žiūrėčiau į tuos pažadus, nes akivaizdu, jog patys paskirtieji ministrai negali pasakyti, koks yra lėšų poreikis“, – pabrėžė V. Čmilytė-Nielsen.
„Tą galėsime pasakyti įvertinę biudžeto galimybes“, – sakė I. Ruginienė.
Verslas bijo, kad iš daug pažadų gausis šnipštas arba nutiks kaip kitąmet – NPD nebedidėja, bet įmonės priverstos kelti atlyginimus.
„Mus labiausiai gąsdina minimalaus mėnesinio atlyginimo kėlimas, nes ši našta tektų tiesiogiai darbdaviui“, – teigė „Konrado cukrainės“ vadovė.
Kitąmet NPD išliks toks pats – 750 eurų, o minimalus uždarbis didės apie 70 eurų iki 1,04 tūkst. eurų.
Naujausi komentarai