Viena didžiausių Europos buitinių prietaisų gamintojų "Gorenje Group" jau pajuto skaudžius ekonominės krizės smūgius. Antra pagal dydį Slovėnijos eksportuotoja paskelbė, kad artimiausioje ateityje tikisi sulaukti valstybės pagalbos.
Rytų Europos šalyse ypač sumažėjus vartojimui, kai kuriose rinkose "Gorenje" produkcijos paklausa smuko net 90 proc.
"Gorenje" kas mėnesį į valstybės biudžetą sumoka apie 50 mln. eurų mokesčių, ir mes džiaugsimės bet kokiomis priemonėmis, kurios sumažintų šią naštą", – sakė įmonės generalinis direktorius Franjo Bobinacas. – Darbo jėgos išlaidos taip pat gana didelės, todėl su darbo santykiais susiję mokesčiai turi būti kuo greičiau sumažinti. Šių priemonių būtina imtis kuo skubiau."
Vien tik šių metų sausio ir vasario mėnesiais "Gorenje" sulaukė 25 proc. mažiau užsakymų nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. 2008-ųjų lapkritį ir gruodį pasiekti rodikliai taip pat buvo gerokai prastesni, nei prognozuota.
"Prasčiausia padėtis Ukrainoje, ten naujų užsakymų sumažėjo 90 proc., o pardavimo apimtis dėl krintančios grivinos vertės sumenko 80 proc. Panašūs rodikliai fiksuojami ir Rusijoje", – pareiškė įmonės vadovas.
Įmonės interneto tinklalapyje jau paskelbtas priemonių planas, kuris, tikimasi, padės sušvelninti krizės padarinius. Jau nuo metų pradžiose Slovėnijos įmonė patvirtino trumpesnį – 36 darbo valandų – per savaitę grafiką. Jeigu užsakymų nepadaugės, ketinama patvirtinti dar lankstesnius darbo grafikus, mažinti darbuotojų atlyginimus. Vasario pradžioje įmonėje dirbo 5200 darbuotojų, t. y. 300 mažiau nei prieš metus.
Eksportas iki šiol sudarė apie du trečdalius Slovėnijos bendrojo vidaus produkto. Šalies vyriausybė ketina priimti priemones, padėsiančias eksportuojančioms įmonėms išgyventi sunkmetį. Tai praėjusią savaitę pažadėjo šalies finansų ministras Francas Krizanicas. Panašius žingsnius jau žengė Prancūzija, skyrusi 6 mlrd. eurų paremti šalies automobilių gamintojų pramonei.
"Gorenje" buvo įkurta nedideliame kaimelyje 1950 m. Iš pradžių ji gamino žemės ūkio techniką ir tiekė statybines medžiagas. Nuo 1961-ųjų pradėjo gaminti skalbimo mašinas bei šaldytuvus ir tapo pirmaujančia buitinių prietaisų gamintojų tuometėje Jugoslavijoje.
Naujausi komentarai