Pereiti į pagrindinį turinį

Gyventojai nesnaudžia susigrąžinti GPM permokų

2012-03-21 10:15
Gyventojai nesnaudžia susigrąžinti GPM permokų
Gyventojai nesnaudžia susigrąžinti GPM permokų / Shutterstock nuotr.

Vos prieš savaitę paskelbus apie galimybę teikti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijas, tai padaryti suskubo kas septintas šalies gyventojas. Bene visi jie pasirinko deklaracijas pildyti e. būdu ir taip verslui atvėrė naują paslaugų nišą.

Gyventojai nedelsia

Per savaitę Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) sulaukė net 130 tūkst. pajamų ir turto deklaracijų už 2011 m., arba 14,2 proc. iš visų 920 tūkst. gyventojų suformuotų preliminarių deklaracijų. Tai reiškia, kad deklaruoti pajamas ir susigrąžinti permokas per savaitę suskubo kas septintas tai turintis padaryti šalies gyventojas.

Kaip ir pernai, šiemet didžioji dauguma gyventojų naudojosi galimybe deklaracijas pildyti e. būdu. Per savaitę registruota daugiau nei 129 tūkst. e. deklaracijų – net 99,2 proc. visų VMI pateiktų deklaracijų. Praėjusiais metais iš viso e. būdu užpildytos deklaracijos sudarė šiek tiek mažiau – 84,5 proc. – visų gyventojų pateiktų deklaracijų.

Pildyti deklaracijas e. būdu gyventojus vilioja ne tik galimybė atlikti šį darbą neišėjus iš namų, tačiau ir galimybė greičiau susigrąžinti mokesčio permokas. Teisingas deklaracijas e. būdu pateikę gyventojai jų gali tikėtis jau kovo pabaigoje. Popierines deklaracijas pildę gyventojai turės luktelėti ilgiau, nes jiems grąžinti permokas VMI yra įsipareigojusi iki liepos 31 d.

Grąžins kaip ir pernai

Planuojama, kad šiais metais, palyginti su praėjusiais, didelių pokyčių nebus ir šalies gyventojams bus grąžintas panašus mokesčio permokų dydis.

„Remdamiesi šiuo metu turimais duomenimis ir išlikus toms pačioms deklaruojančiųjų susigrąžinti GPM permoką gyventojų skaičiaus tendencijoms, prognozuojame, kad 2012 m. gyventojams turėtų būti grąžinta apie 215 mln. litų GPM permokos“, – sakė VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

Oficialiais duomenimis, 2011 m. gyventojams už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius buvo grąžinta 213 mln. litų GPM permokų.

Teikti deklaracijas bei susigrąžinti dalį mokesčio gali ir tie gyventojai, kuriems praėjusiais metais buvo taikomas per mažas ar visai netaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Gyventojai, kuriems taikytas per didelis NPD, taip pat turėtų pateikti deklaraciją ir mokestį sumokėti.

V.Vildžiūnaitės teigimu, šiais metais už per mažą NPD gyventojams planuojama grąžinti daugiau nei 130 mln. litų ir surinkti per 32 mln. litų. Tai, anot jos, taip pat mažai kuo skiriasi nuo praėjusių metų grąžintų ir gautų pajamų.

Ieško pagalbos

Mokesčių inspekcija gyventojams rekomenduoja naudotis e. deklaravimo sistema, kuriose vartotojai gali rasti jiems iš dalies suformuotą arba visai užpildytą deklaraciją. Vis dėlto daliai gyventojų tokios pagalbos nepakanka, todėl jie ieško tarpininkų, galinčių šį darbą nudirbti už juos.

„Didžiajai daliai žmonių pakanka tik patikrinti, ar deklaracijoje pateikti duomenys yra teisingi, ir elektroniniu būdu ją pateikti VMI. Tai užtrunka tik kelias minutes, o visa privati informacija apie gyventojo pajamas ir išlaidas nepatenka tretiesiems asmenims. Vis dėlto dalis mokesčių mokėtojų, pavyzdžiui, individualiąją veiklą vykdantys gyventojai, deklaracijas turi pildyti patys, nes VMI iš kitų šaltinių negauna duomenų apie jų pajamas ir išlaidas“, – sakė V.Vildžiūnaitė.

Anot pašnekovės, tokiems gyventojams VMI siūlo pagalbą interneto svetainėje, kur esama naudingos informacijos ar interaktyvių vedlių, taip pat gyventojus konsultuoja telefonu. Per dieną, jos teigimu, Mokesčių informacijos centro specialistai konsultuoja 3–4 tūkst. mokesčių mokėtojų.

„Konsultantų, padedančių mokesčių mokėtojams teisingai vykdyti jų mokestines prievoles, veikla pasaulyje yra labai populiari, ne išimtis ir Lietuva. Šalyje veikia nemažai konsultacinių įmonių, padedančių mokesčių mokėtojams tvarkyti buhalterinę apskaitą, konsultuoja mokesčių klausimais, pildo įvairias dokumentų formas, tarp jų – ir deklaracijas“, – sakė V.Vildžiūnaitė.

Atrado poreikį

Nors VMI suformuotą preliminarią deklaraciją e. būdu gyventojas gali pateikti vos per kelias minutes ir be jokio vargo, kai kurie tarpininkai sugalvojo pasipelnyti iš kompiuterinio raštingumo stokojančių gyventojų.

Vos praėjusių metų kovą registruota bendrovė „ACVK“ gyventojams siūlo tarpininkavimo paslaugą pateikiant deklaraciją. Garantuojama, kad žmogui nereiks išeiti net iš namų. Nes tarpininkai atliks tą patį, ką jis pats gali padaryti prisėdęs prie kompiuterio, o jeigu trūksta žinių – paskambinęs telefonu VMI konsultantams.

Interneto svetainėje deklaracijaOK.lt rašoma, kad deklaracija bus pateikta pagal VMI duomenis, t. y. tuos pačius, kurie jau yra suformuoti preliminariose deklaracijoje. „Jeigu tam tikrų duomenų VMI neturės, su Jumis susisieksime ir paprašysime juos pateikti“, – rašoma interneto portale. Dėl šios priežasties daugiausia sunkumų gyventojams ir iškyla teikiant deklaracijas.

Svetainės deklaracijaOK.lt konsultantas Artūras Vinckevičius pasakojo, kad paslaugos poreikį pirmiausia parodė pažįstamų žmonių skundai ir nežinojimas, kaip tinkamai užpildyti deklaracijas. O visuomenėje girdimą šurmulį, anot jo, patvirtino ir oficiali statistika: „Iš oficialių VMI duomenų padarėme analizę ir pamatėme, kad pernai apie 227 tūkst. gyventojų deklaruodami pajamas galėjo susigrąžinti mokesčio permokas, bet to nepadarė. Taigi padarėme išvadą, kad tokios paslaugos poreikis tikrai yra.“

A.Vinckevičius patikino, kad lankytojų srautas ir užsakymų skaičius lūkesčius pateisino. Anot jo, besidominčių skaičius sparčiai auga ir šiuo metu per dieną sulaukiama apie 3 tūkst. unikalių lankytojų.

Trijų minučių rūpestis

Pagalbą deklaruojant 2011 m. pajamas bendrovė įvertina 79 litais. A.Vinckevičiaus teigimu, kaina atitinka kokybę. Todėl esą dalis gyventojų susigundo šią paslaugą pirkti, nors pasistengę ir patys galėtų tai padaryti per kelias minutes.

„Kai kurie klientai dėl paslaugos kainos užsisakyti nenori, bet patys pabando ir galiausiai pas mus sugrįžta. Arba paskaičiuoja, kad kelis kartus važiuoti pas pažįstamą buhalterį prašyti paslaugos, atsidėkojant jam vežti gėlių, dėžutę saldainių kartais kainuoja ir daugiau“, – sakė jis.

Anot pašnekovo, užsisakyti paslaugą ir už ją sumokėti užtrunka vos tris minutes, o deklaracijos užpildymo trukmė priklauso nuo gyventojo vykdytos ekonominės veiklos sudėtingumo: „Dirbančius ne visus metus aptarnauti užtrunka bene greičiausiai. Sudėtingiau pildyti tų gyventojų deklaracijas, kurie vykdė vertybinių popierių operacijas, užsiėmė individualia veikla ar perleido turtą.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra