„Klausimas nėra uždarytas, aš taip jį vertinčiau“, – penktadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė I. Šimonytė.
Ji kartu pažymėjo, kad Europos Sąjunga (ES) pirmą sutarimą dėl sankcijų pasiekė antradienį, o antrą – po dviejų dienų ketvirtadienį. Pasak premjerės, netrukus gali būti priimtas ir trečiasis sankcijų paketas.
„Tarp šių dviejų paketų yra labai trumpas laiko tarpas ir visiškai neatmetu, kad kitas paketas, nesakau, kad paskutinis, gali atsirasti labai greitai“, – kalbėjo premjerė.
Klausimas nėra uždarytas, aš taip jį vertinčiau.
Ji svarstė, kad, Rusijai toliau tęsiant puolimą ir apšaudant didžiuosius Ukrainos miestus, galima galvoti, kad dar griežtesnės sankcijos Kremliui gali būti paliktos kaip derybinis svertas įtikinti Maskvą sustabdyti puolimą.
„Galima galvoti, kad čia yra taktikos klausimas, ar iš karto nori išnaudoti kažkokias labai stiprias opcijas, ar tos opcijos vis dar paliekamos kaip tam tikras svertas, bandant kažkuo įtikinti“, – teigė I. Šimonytė, kartu akcentavusi, kad diplomatinės pastangos nuslopinti Rusijos karines ambicijas tęsiasi net ir dabartinėmis aplinkybėmis.
Ji taip pat teigė, kad, pažvelgus į šiandienius finansų rinkų rodmenis, gali atrodyti, kad patvirtintos sankcijos nepadarė didelio poveikio, kadangi šiek tiek kilo rublio ir rusiškų įmonių akcijų vertė. Anot premjerės, taip rinkos reagavo į sprendimą kol kas nešalinti Rusijos iš SWIFT sistemos.
„Bet viską reikia matyti kontekste: taip tiesiog akcijų rinkos sureagavo į tą žinutę, kad šiandien dar SWIFT nėra. Bet mes visi puikiai žinome, kad tos opcijos yra ant stalo, žinome, kas nesutinka su tais siūlymais, ir manau, kad toliau yra derybų, įtikinėjimo ir konkrečios situacijos vertinimo klausimas“, – tikino I. Šimonytė.
ELTA primena, kad ES lyderiai ketvirtadienį vykusiame nepaprastajame viršūnių susitikime susitarė dėl „didžiulių ir sunkių padarinių“ Rusijai už jos invaziją į Ukrainą, nusitaikydami į pagrindinius jos ekonomikos sektorius.
„Šios sankcijos apima finansų, energetikos ir transporto sektorius, dvejopo naudojimo prekes, taip pat eksporto kontrolę ir eksporto finansavimą, vizų politiką, papildomų Rusijos asmenų įtraukimą į sąrašą ir naujus tokio įtraukimo kriterijus“, – sakoma viršūnių susitikimo išvadose.
Jame teigiama, kad 27 valstybių blokas dabar sieks „nedelsdamas“ taikyti priemones.
„Mums reikia sankcijų, kurios kanda“, – sakė Belgijos ministras pirmininkas Alexanderas De Croo, eidamas į Briuselio susitikimą, įvykusį tą pačią dieną, kai Rusija sprogdino karinius taikinius Ukrainoje ir pasiuntė tankus bei desantininkus į savo provakarietišką kaimynę.
Sankcijos įsigalios, kai bus parengti ir oficialiai valstybių narių patvirtinti teisiniai dokumentai bus paskelbti oficialiame ES leidinyje. Tikimasi, kad tai įvyks jau penktadienį.
Naujajame sankcijų pakete nėra įtraukta priemonė atriboti Rusiją nuo tarptautinės tarpbankinių mokėjimų sistemos SWIFT. Pasak naktį į penktadienį pasibaigusioje Europos Vadovų Taryboje dalyvavusio Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos, atjungimas nuo SWIFT yra savalaikis sprendimas, tačiau dėl Rusijos atribojimo nuo šios sistemos kol kas nėra konsensuso tarp ES narių.