Ministrė A. Pabedinskienė: iš minimalios algos išgyventi galima (interviu) Pereiti į pagrindinį turinį

Ministrė A. Pabedinskienė: iš minimalios algos išgyventi galima (interviu)

2014-09-23 09:00 klaipeda.diena.lt inf.

Ministrės teigimu, dėl anksčiau nurėžtų pensijų dabar nėra galimybių labiau jas padidinti, o minimali alga gali tenkinti tik minimalius poreikius.

Ministrė A. Pabedinskienė: iš minimalios algos išgyventi galima (interviu)
Ministrė A. Pabedinskienė: iš minimalios algos išgyventi galima (interviu) / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Šiandien portale svečiavosi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, atsakiusi į skaitytojų klausimus apie pensijas, atlyginimus ir kitas aktualijas. Ministrės teigimu, dėl anksčiau nurėžtų pensijų dabar nėra galimybių labiau jas padidinti, o minimali alga gali tenkinti tik minimalius poreikius.

– Lietuvoje minimali alga – 1000 litų, o, pvz., Vokietijoje, kur kainos panašios, ji viršija 1000 eurų. Kada, Jūsų skaičiavimais, pasieksime tokį pragyvenimo lygį?

– Pamažu einame tuo keliu, įvertindami valstybės finansines galimybes. Nuo šių metų spalio 1 d. minimali alga bus pakelta nuo 1000 iki 1035 litų.

– Ar išgyventumėte iš minimalios algos? Kiek, Jūsų nuomone, Lietuvoje žmogus turėtų uždirbti, kad galėtų gyventi ne prabangų, bet orų gyvenimą?

– Sutinku, kad minimali alga gal ir nesudaro galimybių oriai gyventi, bet išgyventi galima. Minimali alga gali tenkinti tik minimalius poreikius, bet kiekvieno valioje tai pakeisti.

– Ar Jūs kada nors esate buvusi be darbo? Jei taip, kaip pavyko išsikapstyti iš tos sunkios situacijos?

– Ne, be darbo nesu buvusi.

– Ar turite konkrečių pasiūlymų, o gal jau parengtą strategiją, kaip Lietuvoje realiai sumažinti bedarbystę?

– Taip, turime užimtumo programą 2014-2020 m., kurios planas – įtraukti apie 200 tūkst. žmonių į įvairias priemones: perkvalifikavimą, verslumo skatinimą, neįgaliųjų integraciją, specialią programą vyresnio amžiaus žmonėms 54+, jaunimo garantijų iniciatyvas ir kt.

– Skelbiama, kad Lietuvoje pensijos mažiausios Baltijos šalyse. Kodėl, Jūsų nuomone, taip yra ir kaip būtų galima kuo greičiau pakeisti šią situaciją?

– Jeigu nereikėtų kompensuoti sumažintų pensijų, dabar būtų galima kalbėti apie didesnį pensijų pakėlimą. Tačiau 2008 m. krizė pakoregavo visus šalies finansinius rodiklius, todėl, įvertinant tai, iki šiol nebuvo galimybių didinti pensijų. Dabar jau pradėjome kompensuoti pensijas, o taip pat po truputį didinti bazinę pensiją ir draudžiamąsias pajamas.

– Ministre, ar manote, kad gerai buvo sutikti, jog iš "Sodros" biudžeto būtų kompensuojamos per krizę sumažintos pensijos ir valdininkų algos? Tada premjeras aiškino, kad "tai – ta pati valstybės kišenė", bet dabar, po keleto mėnesių, vėl garsiai šaukiama apie "Sodros" biudžeto deficitą? Juk jeigu tai ta pati valstybė kišenė, iš jos ir reikėtų dengti tą deficitą, o ne stumti "Sodrą" į naujas skolas. Juk gali būti, kad po kurio laiko vėl reikės vėlinti pensinio amžiaus ribą? Tai reiškia, kad žmonės turės plušti ilgiau, kad sumokėtų už tokį jūsų nusileidimą premjerui dabar...

– Dėkoju už Jūsų įžvalgas. Tačiau nebuvo nusileista, ir priimtas sprendimas, kad tik 2014 m. 20 proc. būtų kompensuojama iš "Sodros", o 2015-2016 m. – 80 proc. iš valstybės biudžeto. Tikimės, kad 2016 m. "Sodros" biudžetas bus subalansuotas.

– Ar realu tikėtis, kad ligos pašalpos bus didesnės? Nes dabar susirgęs žmogus skriaudžiamas ir ligos, ir valstybės, nes sergant mokama nedidelė dalis algos.

– Nuo trečios iki septintos ligos dienos bus grąžinta į 80 proc. lygį nuo darbo užmokesčio. Buvo 40 proc. Šis įstatymo projektas turėtų įsigalioti 2015 m. sausio 1 d.

– Lietuvoje seniai reikėjo naikinti globos namus, perdarant juos į mažesnius. Ar galima tikėtis pokyčių?

– Taip, pertvarka daroma, pirmi žingsniai jau žengti. Iki spalio 1 d. savivaldybės turi apsispręsti, ar dalyvaus pertvarkos procese. Tose savivaldybėse bus iš esmės pertvarkyta vaikų ir neįgaliųjų globos sistema. Tikimės, kad dėl šios pertvarkos vaikų globos namuose žymiai sumažės.

Visą pokalbį su A. Pabedinskiene skaitykite čia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų