Šių produktų kainų šuolis neišvengiamas – atskleidė, kodėl Pereiti į pagrindinį turinį

Šių produktų kainų šuolis neišvengiamas – atskleidė, kodėl

Kainų šuoliai nemaloniai nustebins dar ne kartą. Taip prognozuoja ekonomistai, išvydę naujausius duomenis. Sausį, palyginti su praėjusių metų sausiu, kainos pakilo 3,4 proc. Teigiama, kad daugiausia tą lėmė pabrangę degalai, dujos bei elektra, pakilusi minimali alga. Daržovių augintojai perspėja, kad jų produktai brangs dar 5 proc. Restoranų vadovai peržiūri valgiaraščius, kokių prabangių produktų atsisakyti.

Šių produktų kainų šuolis neišvengiamas – atskleidė, kodėl
Šių produktų kainų šuolis neišvengiamas – atskleidė, kodėl / Shutterstock nuotr.

Žiema ar ne, daržoves valgyti reikia.

„Daržoves praktiškai kiekvieną dieną“, – teigė pašnekovas.

„Taip, pomidorus labai mėgstu“, – pasakojo kitas pašnekovas.

Praėjusį mėnesį į daržovių lyderius įsiveržė brokolis. Jo kaina sausį, palyginti su praėjusių metų sausiu, išaugo beveik 21 proc. 18 proc. brango ir ilgavaisiai agurkai, 16 proc. – gūžinės salotos bei paprikos.

„Dėl agurkų brangimo esu nustebęs – iš kur“, – svarstė „Kietaviškių gausos“ vadovas Mindaugas Pupienis.

Daržovių augintojo akimis, lietuviškas derlius kainuoja praktiškai tiek, kiek pernai. Kainas pučia iš kitų šalių atvežtos daržovės.

„Girdime ir jaučiame, kad Lenkijoje – rekordiškai aukštos agurkų kainos. Ispanų nuomone, kainos irgi ženkliai didesnės. Greičiausiai tai susiję su klimatinėmis sąlygomis, plotais ir pasiūla bei paklausa“, – nurodė „Kietaviškių gausos“ vadovas.

LNK stop kadras

Pagal vartotojų kainų indeksą, sausį prekės ir paslaugos jau 3,4 proc. brangesnės nei pernai sausį. Kol kas bene labiausiai brangsta ne parduotuvių, o kavinių ir restoranų maistas.

„Visi sako, kad kainos didelės, o mums atrodo, jog jos mažos. Mums reikia uždirbti pinigus, norėtųsi didesnės maržos, bet matome, koks žmonių pojūtis“, – aiškino „Dine“ restorano savininkas Arminas Darasevičius.

Ekonomistas dėsto, kodėl vėl žengiame į kainų augimą.

„Tam įtakos turi ir minimalios algos augimas, ir energetika, bet svarbiausia – transporto kainų padidėjimas“, – pabrėžė „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

„Didėjant degalų kainoms, didėja ir pervežimo kainos bei kaštai verslui, tai turi įtakos maisto brangimui, taip pat būtinosioms prekėms ir paslaugoms“, – tikino Lietuvos inovatyvios energetikos ir prekybos asociacijos prezidentė Kristina Čeredničenkaitė.

Pabrangę degalai kerta ir vairuotojams tiesiogiai. Dėl padidėjusio akcizo per kelis mėnesius litras benzino pašoko 11 centų, o dyzelinas – 18 centų.

LNK stop kadras

„Dabar mane net purto nuo tų kainų – 1,55 Eur, kur čia įmanoma“, – teigė pašnekovas.

Standartinis lietuvis degalams išleidžia apie 7 proc. visų savo lėšų. Kol kas, kad ir kiek degalai brangtų, kiek pylė, tiek ir pils, tačiau verslas jau taupo.

„Degalinių apyvartos smarkiai krito, ypač kalbant apie pasienį ar magistrales. Kai kur kritimas siekia daugiau nei 50 proc. – dauguma pavežėjų nebepila kuro Lietuvoje“, – aiškino K. Čeredničenkaitė.

„Jeigu kamščiai, stengiesi nevažiuoti per kamščius“, – pasakojo gyventojas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Bet kainų augimas nemaloniai nustebins dar ne kartą. Ekonomistas perspėja, kad degalai, dujos, elektra ir pakilusi minimali alga kainas dar tik pradeda veikti.

„Sausį matėme pirmas kregždes, kurios rodo, kad Lietuva eina į antrą infliacijos bangą dėl tų minėtų momentų, bet vasarį ir kovą bus dar baisiau“, – tikino A. Izgorodinas.

„Iš tos darbo užmokesčio eilutės, logistikos eilutės prognozavome, kad visi maisto produktai metų eigoje turėtų brangti iki 5 proc.“, – šnekėjo „Kietaviškių gausos“ vadovas.

Restoranų vadovai kol kas kainų nekels, nes...

„Vienaip ar kitaip, mums tiesiog trūksta tų žmonių“, – aiškino A. Darasevičius.

Todėl taupys peržiūrėję meniu – kokių prabangių produktų gali atsisakyti savo virtuvėse.

„Mes privalėsime atsisakyti prabangių produktų, kurių gamyboje naudojami labai kokybiški ingredientai. Restoranų, kurie naudoja labai kokybiškus produktus, mažės. Kaip jūs sakote, liksime su gruzdintuvių paradu“, – kalbėjo A. Darasevičius.

Biržoje pakilus elektros kainoms, premjeras jau suskubo kalbėti apie galimas kompensacijas, bet ministras Žygimantas Vaičiūnas tikisi, kad jų dar neprireiks.

„Žiūrint į ateitį, atsinaujinantys energijos šaltiniai spaus kainas žemyn, jos bus mažesnės“, – anksčiau teigė Ž. Vaičiūnas. 

O štai su degalų akcizais – jokio plano iš valdžios. Verslas ragina derėtis, kitaip už degalus mokesčius susirinks kaimynai.

„Šiandien galėtume pradėti dialogą su kaimyninėmis šalimis – Lenkija, Latvija, Estija – dėl degalų akcizų dydžio suvienodinimo“, – nurodė Lietuvos inovatyvios energetikos ir prekybos asociacijos prezidentė.

A. Izgorodinas prognozuoja, kad vasarį kainos kils jau 4 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Straipnis apie nieką

Nereikia čia mums aiškinti... Dabar ir "valstybinis" Ignitis," jo godūs milijonieriai akcininkai užsimojo įvesti abonementinį mokestį. Rašydomi tokias "paklodes" tautą tik mulkinate.
0
0
Anonimas

Tai kad čia ir nereikia didelių priežasčių. Lietuvoje kainos auga pastoviai. Aišku buvo ir ekonominiu krizių ir karų ir pandemijų, bet kai to nebuvo kainos vis tiek augo. Neprisimenu kad pas mus didžiuotųsi kad kainos nekyla, ar kad jos mažėtu. Ar buvo kada nors naujienos kad "dėl stabilaus pristatymo ir geros ekonomikos, preke X (sakykim bulves) papigo 10% ar bent 5% procentais"? Man atrodo nebuvo, nors gal tiesiog negirdėjau. Taip ir gyvenam... atrodo renkam vis naujas partijas bet tobulėjimo nesimato...
5
0
Full zero

Dėkokite komunistui, pakėlusiam kuro kainas,
3
0
Visi komentarai (3)