„Sodros“ specialistai konsultuoja, kaip apskaičiuojamas darbo stažas ir mokama pensija, kai darbo stažą žmogus įgijo dirbdamas skirtingose valstybėse.
Asmens teises, nuo to laiko, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą (ES), saugo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo, todėl darbo stažą pensijai galima įgyti už darbą valstybėse narėse – ES šalyse bei Norvegijoje, Šveicarijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine.
Taigi, nors sumokėti mokesčiai, persikėlus į kitą šalį, negrąžinami ir nepersiunčiami, tačiau duomenys apie įgytą stažą bus saugomi kiekvienoje šalyje, kurioje žmogus gyveno ir dirbo, tol, kol jis sukaks pensijos amžių ir įgys teisę į išmokas toje šalyje. Įgijusiems stažo dirbant valstybėse narėse, pensijas už šį stažą – nepriklausomai nuo to, kada šis stažas įgytas – skiria ir moka atitinkamų valstybių socialinio draudimo institucijos, skiriančios ir mokančios pensijas, vadovaudamosi nacionaliniais teisės aktais.
Klausimai ir atsakymai
Kas moka pensijas Lietuvoje nebegyvenantiems, bet darbo stažo mūsų šalyje turintiems žmonėms?
Už Lietuvoje įgytą stažą pensijas skiria ir moka „Sodros“ Užsienio išmokų tarnyba, kuri yra Lietuvos kompetentinga įstaiga pensijoms pagal Reglamentus skirti ir mokėti.
Kaip apskaičiuojamas keliose šalyse dirbusių žmonių įgytas darbo stažas? Kaip tokiais atvejais mokama pensija?
Kai žmogus dirbo ir buvo draudžiamas keliose ES valstybėse (taip pat Norvegijoje, Šveicarijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine), nustatant teisę į išmokas susumuojamas visose valstybėse įgytas stažas.
Kiekviena valstybė narė ilgalaikes išmokas (pensijas) moka ne už susumuotą draudimo stažą, bet tik už tą jo dalį, kuri buvo įgyta dirbant toje šalyje. Todėl žmogus gali tapti dviejų ir daugiau valstybių pensininku ir gauti išmokas iš valstybių, kuriose dirbo, vadovaujantis nacionaline teise apskaičiuotą pensiją nepaisant to, kurioje valstybėje jis gyvena.
Kaip mokamos išmokos?
Kad ir kur gyventų žmogus, priklausančios pensijos iš visų valstybių, kuriose yra paskirtos, jam paprašius bus pervedamos į sąskaitą jo gyvenamojoje vietoje, net ir persikėlus gyventi iš vienos šalies į kitą.
Svarbu: kiekviena valstybė narė, kurioje žmogus buvo draustas socialiniu draudimu, mokės atskirą pensiją, priklausomai nuo toje šalyje įgyto stažo, sumokėtų įmokų ir nustatyto pensinio amžiaus, tačiau sąlygos išmokai gauti kiekvienoje šalyje yra skirtingos, taigi skirsis ir pensijos dydis bei – atsižvelgiant į pensinį amžių – pensijos skyrimo laikas.
Kur kreiptis dėl pensijos skyrimo į Lietuvą gyventi atvykstantiems ar iš jos išvykstantiems žmonėms?
Dėl pensijos skyrimo reikia kreiptis į kompetentingą įstaigą pagal gyvenamą vietą. Jei gyvenate Lietuvoje – į artimiausią „Sodros“ teritorinį skyrių arba Užsienio išmokų tarnybą adresu Kalvarijų g. 147, LT-08221, Vilnius.
Jei gyvenate ES valstybėje narėje arba Norvegijoje, Šveicarijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine bei Kanadoje, Ukrainoje, Moldovoje, Baltarusijoje ar Rusijoje – per gyvenamosios vietos socialinio draudimo instituciją, kuri persiunčia reikiamus dokumentus Užsienio išmokų tarnybai Lietuvoje.
Jei gyvenate kitose nei paminėtos šalyse, kreiptis reikia tiesiogiai į Užsienio išmokų tarnybą Lietuvoje.
Kokius dokumentus apie darbo laikotarpius reikia pateikti kreipiantis dėl pensijos, kai darbo stažas įgytas dirbant skirtingose šalyse?
Pirmiausia, reikia pateikti visą informaciją apie įgytą stažą ir apie gyvenamąją vietą bei tai patvirtinančius dokumentus. Kiekvienoje šalyje reikalaujama skirtingų dokumentų – jų reikia teirautis atsakingose institucijose.
Kur kaupiami duomenys apie žmogaus Lietuvoje įgytą darbo stažą?
Duomenys apie darbo laikotarpius nuo 1994 m. yra kaupiami Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registre. Dėl laikotarpių iki 1994 m., su juos patvirtinančiais dokumentais reikia kreiptis į teritorinį „Sodros“ skyrių arba Užsienio išmokų tarnybą adresu Kalvarijų g. 147, LT-08221, Vilnius.
Jei žmogui reikalinga informacija apie įgytą stažą, pavyzdžiui, dėl sveikatos draudimo valstybės lėšomis (turint 30 metų darbo stažą), Užsienio išmokų tarnyba, pateikus prašymą, kreipsis į kitos valstybės narės instituciją dėl stažo patvirtinimo, o gavusi atsakymą, asmeniui pageidaujant, išduos pažymą apie bendrą stažą, įgytą Lietuvoje ir kitose valstybėse narėse. Atitinkami duomenys apie žmogaus stažą bus perduoti ir Valstybinei ligonių kasai.
„Turiu 10 metų darbo stažo Anglijoje ir 20 metų darbo stažo Lietuvoje. Ar įgijau reikalingą 30 metų darbo stažą pensijai Lietuvoje gauti?“
Apskaičiuojant darbo stažą, bus įskaitomas visas stažas, įgytas Lietuvoje ir Anglijoje, todėl bendra suma sudarys 30 metų.
Jei susumavus visą darbo stažą, jis bus pakankamas ir atitiks šalyse keliamus reikalavimus išmokai skirti, kiekviena valstybė narė, sulaukus joje numatyto pensinio amžiaus, mokės Jums pradirbtam joje laikui proporcingą dalį pensijos.
Šiuo atveju Anglija, sukakus joje reikalaujamą pensinį amžių, mokės pensiją už 10 ten pradirbtų metų, o Lietuva, taip pat sulaukus reikiamo amžiaus, mokės už 20 metų.
Naujausi komentarai