Kaip nurodoma kreipimesi, su kuriuo susipažino ir ELTA, 2022-ųjų birželį Seimo priimtomis Mokslo ir studijų įstatymo pataisomis numatyta, kad iki 2028 m. šalies kolegijos turi pasiekti aukštus taikomosios MTEP veiklos rezultatus. Todėl buvo nustatyta, kad minėtai veiklai 2023 m. bus skiriama ne mažiau kaip 10 proc., 2024 m. – ne mažiau kaip 15 proc., o 2025-aisiais ir vėlesniais metais – ne mažiau kaip 20 proc. kolegijų bazinio finansavimo lėšų.
Visgi, pasak kolegijų vadovus vienijančios asociacijos pirmininkės, nors praėjusiais metais MTEP veiklai jau turėjo būti skiriama ne mažiau kaip 15 proc. bazinio finansavimo lėšų, tokių asignavimų nesulaukta.
„Mes nematome viso sektoriaus bazinio finansavimo, ministerija mums tokių duomenų neteikia, todėl, kai gruodžio mėnesį gavome lėšas už praėjusius metus, iki dabar užtruko susiskaičiuoti, kad mums trūksta pinigų. Suskaičiavę pamatėme, kad 2024 metais buvo išmokėta ne 15 proc., o 10 proc. (bazinio finansavimo lėšų – ELTA)“, – Eltai pasakojo L. Girdauskienė.
„Kelis kartus buvome Švietimo ministerijos užklausę apie šią situaciją, tačiau konkretaus atsakymo nesulaukdavome“, – aiškino ji.
Pasak LKDK prezidentės, jeigu iki to laiko, kada šalies kolegijos turi pasiekti aukštus MTEP veiklos rezultatus, nebūtų pastebėta, kad gaunamas ne visas žadėtas finansavimas, sektorius būtų praradęs apie 35 mln. eurų.
„Skaičiuojame, kiek būtume netekę, jei būtume nepamatę iki 2029 metų – tai yra apie 35 mln. eurų, neskaičiuojant infliacijos ir bazinio finansavimo kaitos. Tai labai didelė suma“, – nurodė L. Girdauskienė.
Tai labai didelė suma.
„Vienareikšmiškai kovosime ir dėl to, kad atstatytų (žadėtą finansavimą – ELTA) ir, kad būtų kompensuota tai, kas nebuvo išmokėta“, – pabrėžė ji.
R. Popovienė: ši žinia buvo akibrokštas
Savo ruožtu švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė tikina apie situaciją išgirdusi vos prieš kelias dienas. Anot politikės, žinia jos vadovaujamai institucijai buvo akibrokštas, todėl apie galimus sprendimus planuojama diskutuoti artimiausiu metu.
„Sužinojau šį dalyką visai neseniai. Kalbėjausi su gerbiama Kolegijų direktorių konferencijos prezidente L. Girdauskiene. Šiai dienai tikslaus atsakymo (dėl galimo situacijos sprendimo – ELTA) neturime, tačiau tikrai sėsime diskutuoti. Tai buvo akibrokštas ir mums“, – šią savaitę Seimo Švietimo ir mokslo komitete tvirtino R. Popovienė.
L. Girdauskienė: sunku numanyti susiklosčiusios situacijos priežastis
LKDK prezidentės L. Girdauskienės pasirašytame kreipimesi nurodoma, kad kol kas nuspėti kokios buvo priežastys, dėl kurių sugrįžta prie 10 proc. kolegijų bazinio finansavimo lėšų taikomajai MTEP veiklai, yra sudėtinga.
„Sunku numanyti, ar įvyko techninė klaida ir prastas teisės aktų derinimo procesas, ar tai buvo padaryta sąmoningai, tyčia siekiant silpninti kolegijų sektorių, nes su dabar galiojančiu finansavimu pasiekti 2028 m. vertinimui keliamų aukštų reikalavimų šiam sektoriui nėra įmanoma“, – rašoma dokumente.
Eltai LKDK vadovė neslėpė, kad abejonių kelia klausimas, ar neatitikimus „pražiūrėti galėjo visi parlamentarai“. Tačiau, anot jos, šiuo metu įrodyti, kas yra atsakingas už įsivėlusias klaidas, labai sudėtinga.
Todėl pasirašytame kreipimesi prezidentą Gitaną Nausėdą, Seimo pirmininką Saulių Skvernelį, premjerą Gintautą Palucką, Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją bei Seimo Švietimo ir mokslo komitetą L. Girdauskienė kviečia „operatyviai reaguoti ištaisant padarytą klaidą ir grąžinti kolegijų sektoriui tvarų MTEP finansavimą“.
Naujausi komentarai