Kritika padeda siekti pažangos Pereiti į pagrindinį turinį

Kritika padeda siekti pažangos

2004-09-21 09:00

Redakcijos svečiai

Kritika padeda siekti pažangos

Artėjant rinkimams į Seimą, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) išleido „Knygą 2004-2008 metų Seimo nariams ir rinkėjams“. Joje būsimiems politikos formuotojams siūlomos gairės, padėsiančios kurti ir įgyvendinti žmonių gerovę auginančias socialines ir ekonomines reformas. LLRI viceprezidentai Guoda Steponavičienė ir Remigijus Šimašius bei instituto atstovė ryšiams su žiniasklaida Asta Tobulevičienė knygą pristatė „Klaipėdos“ dienraščio žurnalistams.

Knyga skirta ne tik politikams, kurie formuos Lietuvos socialinę ir ekonominę politiką, bet ir rinkėjams, kurie vertins politikų pažadus, išdėstytus rinkimų programose. Leidinys - vertingas informacijos šaltinis politikos ir socialinių procesų analitikams, nes padeda išsiaiškinti, kokius padarinius gali sukelti politikų siūlomi sprendimai.

Kaip konkuruoti ES

„Knygos 2004-2008 metų Seimo nariams ir rinkėjams“ autoriai nagrinėja šiuo metu Lietuvos visuomenei svarbiausias ir skaudžiausias problemas bei nurodo aiškias pokyčių kryptis ir principus. Leidinyje pristatomos LLRI ekspertų siūlomos reformos tose srityse, kurias Lietuva neišvengiamai turės pertvarkyti per artimiausius kelerius metus, norėdama skatinti verslo plėtrą ir konkuruoti Europos Sąjungoje.

Leidinys apima ekonominę ir socialinę politiką, sveikatos apsaugą, švietimą, valstybės valdymą, įstatymų leidybą, Lietuvos interesų atstovavimą Europos Sąjungoje. Tarp ekonomikos problemų nagrinėjami mokesčiai, privatizavimas, energetikos sektorius, konkurencija, monopolijos, verslo skatinimas, darbo reguliavimas, verslo steigimas, reguliavimas ir žemės ūkis. Svarbi dalis skirta socialiniam draudimui, pašalpoms bei nedarbui.

Instituto misija

Dr. R.Šimašius kalbėjo, kad knygos straipsnių struktūra leidžia skaitytojui pasirinkti bet kurią dalį ar problemą ir nagrinėti ją atsietai. Tai paranku ir politikams, ir rinkėjams: galima rinktis ir labiau domėtis ta sritimi, kurią skaitytojas labiau išmano.

G.Steponavičienė pastebėjo, kad neretai instituto ekspertų išvados ar nuomonės nebūna priimtinos politikams, tačiau po nuodugnesnio susipažinimo jie sutinka, kad specialistų įvertinimai turi daug racionalaus grūdo.

R.Šimašius sakė, kad kai kurios knygoje dėstomos problemos nėra visiškai originalios. Apie daugelį klausimų specialistai diskutuoja teoriniame lygyje, ne Lietuvos kontekste, tačiau svarbi LLRI misija yra svarbiausias idėjas pritaikyti realiame gyvenime, konkrečioje situacijoje. Instituto darbuotojų tikslas – ne nuolatos barstyti pasiūlymus svarstant ar priimant kiekvieną įstatymą, bet nurodyti pagrindines kryptis, problemas, ydas, naujus pasiūlymus, kurie gimsta analizuojant gyvenimą.

Skiriasi vertinimai

Diskusijos metu buvo aptartos verslo sąlygos Lietuvoje. LLRI ekspertai ne kartą nurodė, kad ne visi Seime priimami įstatymai palankiai veikia verslą, ypač – smulkųjį ir vidutinį. Neseniai Pasaulio Banko ekspertai Lietuvą nurodė kaip valstybę, kurioje yra vienos geriausių verslo sąlygų pasaulyje. Ar neprieštarauja tokie skirtingi vertinimai?

R.Šimašius ir G.Steponavičienė pastebėjo, kad Pasaulio Banko ekspertų vertinimai dažnai būna labai bendro pobūdžio ir ne visada atspindi gilesnius ypatumus. „Argi mes jau gyvename taip gerai, kad nebereikia nieko siekti, nieko keisti?“ – stebėjosi G.Steponavičienė.

Politikai dažnai nori užmigti ant laurų ir nebematyti problemų. Mokesčių našta šalyje nėra tokia jau maža, didoki socialinio draudimo mokesčiai.

Lietuvoje beveik nematyti pažangos darbo santykių srityje, jiems trūksta verslui būtino lankstumo. LLRI vadovų nuomone, ekonomikai žalingas minimalaus atlyginimo ir minimalaus darbo laiko nustatymas, kiti valstybiniai reguliavimai. Lietuvoje darbo santykiai jau dabar reglamentuojami vidutiniškai griežčiau, nei kitose ES valstybėse.

Nedideliu tiražu išleista „Knyga 2004-2008 metų. Seimo nariams ir rinkėjams“ prieinama LLRI interneto svetainėje www.lrinka.lt. Knygą padėjo išleisti Frydricho Numano (Vokietija) fondas ir institutą remiančios įmonės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų