„Privaloma šilumos gamybos kainodara buvo taikoma neterminuotai, neatsižvelgiant į tai, ar po tam tikro laiko tokios priemonės vis dar pagrįstos ir būtinos siekiamam tikslui įgyvendinti – užtikrinti sąžiningą konkurenciją“, – skelbė KT.
Pasak teismo, reguliuodama ūkinę veiklą valstybė negali sudaryti nepalankių, nevienodų sąlygų bei varžyti įmonių iniciatyvos.
Anot KT, šilumos įmonėms neterminuotai taikant privalomą kainodarą buvo sukurtos prielaidos riboti jų teises ir teisėtus interesus daugiau negu būtina užtikrinant viešąjį interesą, taip pat nepaisyta konstitucinio proporcingumo principo.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas į KT kreipėsi pernai kovą sustabdęs administracinę bylą tarp bendrovės „Biovatas“ ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT).
„Biovatas“ dar 2021 metų spalį Vilniaus apygardos administracinio teismo (dabar – Regionų administracinio teismo Vilniaus rūmų) prašė panaikinti energetikos rinkos reguliuotojo nutarimą, kuriuo įmonė buvo pripažinta reguliuojamu nepriklausomu šilumos gamintoju.
„Biovatas“ teigė 2019 metų spalį iš firmos „Fono“ nuosavomis ir skolintomis lėšomos už rinkos kainą – 3,872 mln. eurų (su PVM) įsigijusi atskirus Alytaus rajoninės katilinės įrenginius ir nekilnojamąjį turtą praėjus daugiau nei penkeriems metas po to, kai buvusi jų savininkė jiems modernizuoti pasinaudojo ES parama. Pati „Biovatas“ teigė ES parama nesinaudojusi.
Nepaisant to, VERT manymu, išlyga dėl paramos išlieka, todėl naujai savininkei turėtų būti taikoma privaloma šilumos gamybos kainodara.
Pasak „Biovato“, pirkimo-pardavimo sutarties vertė buvo artima visai 4 mln. eurų katilinės modernizavimo projekto vertei. Įmonė tikino, kad po penkerių metų jos įsigyti įrenginiai nusidėvėjo, tuo metu kitų pastatų ir kito turto vertė buvo tik 129 tūkst. eurų.
LVAT nutartyje rašoma, kad Lietuvos verslo paramos agentūra 2010 metų spalį katilinės modernizavimui ir pritaikymui kūrenti biokurą „Fonui“ skyrė 1,929 mln. eurų (be PVM) paramos. Projektas baigtas 2013 metų pabaigoje ir nuo 2014 metų VERT „Fonui“ pradėjo taikyti privalomą šilumos gamybos kainodarą.
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2021 metų spalį „Biovato“ skundą atmetė, dėl to bendrovė kreipėsi į LVAT.
Sprendimą vertinti, ar Šilumos ūkio įstatymo nuostata, jog nepriklausomiems šilumos gamintojams, kai jie yra gavę ES paramos, privaloma šilumos gamybos kainodara taikoma neterminuotai, atitinka pagrindinį šalies įstatymą, KT priėmė pernai balandį.
Naujausi komentarai