L. Lubienė: būtinas greitas politinis sprendimas stabilizuojant dujų kainas

 • Teksto dydis:

Didžiausiai dujų vartotojai šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintojai „Achema“ dėl brangstančių dujų ir kitų energetikos šaltinių sustabdžius apie trečdalį gamybos pajėgumų taip siekiant išvengti didelių nuostolių, „Achemos grupės“ valdybos pirmininkė pareiškė, kad būtinas greitas politinis sprendimas stabilizuojant kainas.

„Būtinas greitas ir atsakingas politinis sprendimas, siekiant suvaldyti aukštas dujų ir energijos kainas, nes šiuo metu artėjama prie kritinės ribos, kurią peržengus pasekmės ilgam paveiks pramonės ir visos šalies ekonominės plėtros perspektyvas“, – pranešime sakė pagrindinė „Achemos grupės“ akcininkė Lyda Lubienė.

Pasak jos, pramonė prislėgta ne tik itin aukštų dujų kainų, bet ir didelių papildomų mokesčių už Lietuvos gamtinių dujų infrastruktūrą ir nuolat brangstančius CO2 sertifikatus.

L. Lubienės teigimu, Vyriausybės sprendimai galėtų stabilizuoti dujų kainas gyventojams ir pramonės įmonėms.

Šiuo metu artėjama prie kritinės ribos, kurią peržengus pasekmės ilgam paveiks pramonės ir visos šalies ekonominės plėtros perspektyvas.

„Greitu metu neradus tinkamų sprendimų, didžioji dalis pramonės Lietuvoje bus priversta sustabdyti veiklą (...) Būtų sukelta negrįžtama grandininė reakcija, kuri skaudžiai paveiktų visus šalies gyventojus, taip pat negrįžtamai pakiltų maisto produktų bei kitų prekių kainos“, – tikino L. Lubienė.

„Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas sako, jog vien SGD terminalo išlaikymo mokesčio įmonė šiemet sumokės apie 14,5 mln. eurų, o jis mokamas, nepriklausomai nuo dujų vartojimo.

„Jau čia turi įsikišti valstybė, Vyriausybės lygmenyje, pramonę reikia gelbėti, nes kitaip įsisuks ekonominis ratelis su infliacijos didėjimu ir panašiai“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė R. Miliauskas.

„Tikimės, kad bus persvarstytas SGD mokestis, galbūt reiktų pasvarstyti apie ATL (apyvartinių taršos leidimų) mokestį, kuris įmonei šiais metais planuojame, sieks 40 mln. eurų.  Tokios papildomos naštos tikrai yra per didelės ir kai įmonė dirba nuostolingai, ji nepajėgi šitos naštos nešti“, – kalbėjo „Achemos“ vadovas.

„Achema“ trečiadienį pranešė sustabdžiusi jau tris gamybos agregatus, įskaitant vieną iš dviejų amoniako cechų, ji taip pat patvirtino, kad į prastovas išleidžiama trečdalis darbuotojų, arba apie 400 žmonių. Pasak R. Miliausko, dujų kainai ir toliau kylant, gali tekti stabdyti visą gamyklą.

„Dujų kainoms išliekant tokiose pačiose aukštumose, galbūt ir didesnėms, teks tada pilnai sustabdyti gamybą, kadangi ekonomiškai veikla yra nepagrįsta, dirbam nuostolingai“, – sakė R. Miliauskas.

Jei gamykla būtų sustabdyta visiškai, anot R. Miliausko, poveikį pajustų ir šalies biudžetas – vien už energetinės infrastruktūros išlaikymą įmonė kasmet moka apie 52 mln. eurų.

Apie tai, kad dėl drastiškai išaugusių dujų kainų „Achema“ priversta mažinti gamybą ir stabdyti vieną iš dviejų amoniako cechų, gaminantį apie 30 proc. visos produkcijos, BNS pranešė praėjusį penktadienį.NAUJAUSI KOMENTARAI

kiek galima

kiek galima portretas
pasakas sekti pridek visas ismokas saugumo dedamaji mokesti laivo nuoma ir dat nezinom pagal kokia formule mums yra skaiciuojama duju kaina ir gaunasi kaina kurios niekas nezino is tikruju

>>> Kai politikai ...

>>> Kai politikai ... portretas
Dujos brangsta visoje Europoje, taigi ir pas mus. Lietuvoje dujų kaina GYVENTOJAMS yra daugiau nei DU KARTUS MAŽESNĖ už ES vidurkį. Grafiką galima rasti VERT puslapyje. Pvz., 4 pav. Europos šalių gamtinių dujų tarifų buitiniams vartotojams, vartojantiems dujas būsto šildymui, palyginimas, 2020 m. II pusm., Eur/kWh

Kai politikai nesupranta ekonomikos

Kai politikai nesupranta ekonomikos portretas
Tik dėl valdžios politikavimo ir klaidų brangiausiai ES perkame dujas ir elektrą - tai buvo padaryta konservatorių dėka. Remiantis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, „Ignitis“ dujas perka dvigubai brangiau nei vidutinė rinkos kaina. Ar pirksim, ar ne Astravas veiks ir mūsų pirkimas ar nepirkimas AE saugumui jokios įtakos neturės. Tik didesnę kainą teks mokėti vartotojams.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių