Lietuva taps 36-ąja organizacijos nare, o kartu su ja stojimo sutartį taip pat pasirašys Kolumbija, apie kurios priėmimą į EBPO paskelbta praėjusią savaitę.
EBPO atstovai giria Lietuvą už šios pastangas ir greitą stojimo procesą, tačiau pagal daug rodiklių šalis vis dar atsilieka nuo organizacijos narių ir yra raginama pasitempti. Lietuvoje, organizacijos ekspertų teigimu, vis dar didžiulė socialinė ir pajamų nelygybė, blogos darbo sąlygos, didelis mirštamumas ir sparti emigracija.
Lietuvą pradėti stojimo procedūrą EBPO pakvietė 2015 metų balandį, tad per trejus metus šalis užbaigė stojimą. EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotoja Mari Kiviniemi Lietuvos žurnalistams praėjusią savaitę teigė, kad Lietuvos stojimo procedūra buvo greita.
„Tai buvo trumpas stojimo laikotarpis, ir aš tai pastebėjau dar tuomet, kai pradėjome procedūrą, kad yra didelis noras įstoti. Lietuva buvo pasiruošusi reaguoti į EBPO užklausas ir tai grindė narystės kelią“, - tikino M. Kiviniemi.
Jos nuomone, šalis noriai ir sparčiai vykdė reformas, būtinas tapti EBPO nare, o įstojusi į organizaciją ji gali tikėtis didesnio pasitikėjimo iš investuotojų.
„Narystė rodo, kad šalis laikosi tų pačių taisyklių kaip ir kitos EBPO šalys, iš kurių investicijos ateina. Šia prasme, kai šalis prisijungia prie EBPO, ji parodo, kad yra rinkos ekonomika, demokratiška valstybė, kur saugu investuoti“, - teigė M. Kiviniemi.
Tačiau stojimas į EBPO parodė ir tai, kad įvairiose srityse Lietuva atsilieka nuo EBPO valstybių. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę paskelbta Lietuvos sveikatos sistemos apžvalga apnuogino, kad šalies gyventojai suvartoja daugiausiai alkoholio (15,2 litro vienam gyventojui) tarp organizacijos narių ir gyvena trumpiausiai (74,5 metų).
EBPO sveikatos padalinio vadovė Francesca Colombo naujienų agentūros ELTA paklausta, ar trumpą gyvenimo trukmę lemia būtent alkoholio vartojimas, teigė, kad tai turi didelės įtakos. Tačiau tuo pačiu tikino, kad pati sveikatos sistema taip pat daug lemia.
Jos teigimu, šalis turi puikią pirminės sveikatos priežiūros sritį, tačiau ligoninių tinklas vis dar neefektyvus, specialistai atlieka per mažai sudėtingų procedūrų, tad praranda įgūdžius. Problemų kelia ir žemi atlyginimai, lemiantys medikų emigraciją.
Pastaroji problema - emigracija - EBPO ekspertų nuomone, artimiausiu metu nedings visose srityse. Lietuvoje darbo sąlygos vis dar netinkamos, darbdavių požiūris į darbuotojus neigiamas ir neatitinka išsivysčiusių valstybių lygio, o atlyginimai auga per lėtai.
Be to, EBPO ekspertas Jonathanas Chaloffas atkreipė dėmesį, kad grįžtantys į Lietuvą emigrantai dažniausiai negauna darbo Lietuvoje.
„Paprastai į užsienyje dirbusius darbuotojus žvelgiama kaip į turinčius pridėtinės vertės. (...) Lietuvoje darbdaviai į darbuotojus, dirbusius užsienyje, žiūri įtariai, tą rodo mūsų tyrimai“, - žurnalistams sakė J. Chaloffas.
Jo nuomone, tendencijos šiuo metu nerodo, kad emigrantai būtų linkę sparčiai grįžti. Pasak jo, nors yra sėkmės istorijų, kai savo srities profesionalus Lietuva susigrąžina, iš esmės tai situacijos nekeičia, mat vis dar nėra politikos, kaip į darbo rinką įlieti daugumą emigrantų.
Šalies vadovei pasirašius stojimo sutartį dėl Lietuvos prisijungimo prie EBPO konvencijos, ją dar turės ratifikuoti Seimas ir deponuoti Prancūzijos vyriausybė.
Didins patrauklumą investuotojams
Lietuvos narystė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) padarys šalį patrauklesnę investicijoms, o kartu turėtų skatinti darbo vietų kūrimąsi, teigia Seimo pirmininkas.
„Tai svarbu investuotojams, paprastiems žmonėms yra svarbu darbo vietos, o darbo vietų kūrimas priklauso ir nuo buvimo EBPO – tai toks rezultatyvus gali būti atsakymas, dėl ko tai reikalinga: kad investuotojai drąsiau matytų mūsų šalį“, – Žinių radijui trečiadienį sakė Viktoras Pranckietis.
EBPO ekspertams raginant Vyriausybę labiau perskirstyti pajamas, Seimo pirmininkas teigia, kad šioje srityje numatomi pokyčiai.
„Viena iš tų sąlygų, įstojus į EBPO, taip pat mes turėtume siekti didesnio perskirstymo (...) Kiek yra paskirta socialinėms reikmėms ir šių metų biudžete, ir kaip numatoma mokesčių sistema, ir į progresyvumą mes turėtume eiti. Taip, mums dažnai priekaištaujama dėl turto mokesčio, jis būtų turbūt pats progresyviausias (...) Šiemet jis bus toks, koks dabar numatyta, bet ateityje jis turėtų būti turbūt labiau visuotinis“, – sakė V. Pranckietis.
EBPO ekspertų teigimu, skirtumas tarp atlyginimų Lietuvoje ir kitose Europos šalyse mažėja per lėtai, kad ateityje būtų galima tikėtis emigracijos mažėjimo. Be to, kaip pajamų nelygybė išlieka didelė, o skurdžiausių namų ūkių gyvenimo lygis per pastaruosius metus beveik nepagerėjo.
Anot ekspertų, siekiant padidinti socialinėms reikmėms skirtą biudžetą, reikia didinti mokestines pajamas, keisti mokesčių struktūrą. Progresinių gyventojų pajamų mokesčio tarifų, turto mokesčių, kapitalo prieaugio mokesčių ir aplinkos mokesčių įvedimas padėtų sumažinti nelygybę.
Toliau stebės Lietuvos pažangą
Lietuvai trečiadienį pasirašant stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) sutartį, šios organizacijos narės ir toliau stebės, kaip Lietuva vykdo rekomendacijas, teigia EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotoja.
„Jau stojimo pradžioje matėme, kad Lietuva gali ir nori tapti nare. Vėlgi reikėtų pabrėžti, kad narystė EBPO nėra finišo tiesioji, tai tik tolesnės pažangos kelio pradžia. Taip yra todėl, kad kitos EBPO narės ir toliau stebės, kaip klubo naujokė Lietuva įgyvendina rekomendacijas, kurių neišpildė iki narystės“, – interviu „Verslo žinioms“ sakė Mari Kiviniemi.
Pasak EBPO pareigūnės, Lietuvoje dar išlieka iššūkių sveikatos ir darbo rinkos, įdarbinimo ir socialinės politikos srityse.
M. Kiviniemi teigimu, narystė EBPO reiškia, kad šalis tampa dar patikimesnė partnerė užsienio bendrovėms, siekiančioms čia investuoti, nes ji laikosi tų pačių taisyklių, kokios galioja kitoms EBPO narėms, tai yra šalims, iš kur daugiausia ir iškeliauja tiesioginių užsienio investicijų.
BNS primena, kad derybas dėl narystės EBPO Lietuva pradėjo prieš trejus metus ir baigė šiemet balandį. EBPO gegužės 3 dieną oficialiai pakvietė Lietuvą prisijungti prie EBPO konvencijos.
Naujausi komentarai