Metinei infliacijai lapkritį šoktelėjus 1 procentiniu punktu, „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad šis mėnuo žymi žemos infliacijos laikotarpio pabaigą, o kitais metais tikėtina dar didesnė infliacija.
„Akivaizdu, kad žemiausios infliacijos periodas lieka praeityje, mes matome labai didelį infliacijos šuolį lapkričio mėnesį – metinė infliacija padidėjo iki 1,3 proc. ir labai tikėtina, kad jau kitų metų pradžioje, sausio mėnesį, (metinė – BNS) infliacija pasieks 2 procentus“, – pirmadienį BNS sakė N. Mačiulis.
Tuo metu Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, jog dėl išpardavimų ir gruodį infliacija turėtų išlikti nedidelė.
„Lapkričio mėnesinės infliacijos rodiklis stiebėsi dėl šildymo kainų padidėjimo, dėl degalų truputį, bet gruodis, matyt neišsiskirs kažkokia ryškesne specifika, nes paprastai tai yra žemesnės infliacijos laikotarpis – išpardavimai avalynės, drabužių segmentuose“, – BNS sakė I. Genytė-Pikčienė.
Anot jos, kitąmet vidutinės metinės infliacijos rodiklis grįš į Lietuvos ekonomikai labiau įprastą lygį – virš 2 proc.
Sausį matysime nemažą veiksnių kratinį, kuris pakels ir paslaugų, ir prekių kainas.
„Šiuos metus, matyt, pabaigsime su 0,8–0,9 proc. vidutine metine infliacija. Kitąmet jau stebėsime infliacijos rodiklio trajektorijos grįžimo į mums gerokai įprastesnį lygį, nes tokiai mažai, atvirai, dinamiškai ekonomikai turėti itin žemą užsitęsusią infliaciją nėra būdinga“, – kalbėjo ekonomistė.
„Arti nulio esančios infliacijos laikotarpis jau yra praeityje. Ateityje judėsime prie nuosaikios, mūsų ekonomikai labiau būdingos virš 2 proc. nusistovėjusios metinės infliacijos“, – pridūrė I. Genytė-Pikčienė.
Anot ekonomistų, didžiausios įtakos augančioms kainoms kitais metais turės didesnis MMA ir didėsiantys kai kurie mokesčiai.
„Tam turi įtakos, aišku, ir bazės efektai. Praėjusių metų pabaigoje buvo labai žemas energijos išteklių, naftos kainų lygis, bet taip pat ir nuo kitų metų pradžios prie kainų didėjimo prisidės 12,3 proc. didėjantis minimalus mėnesinis atlyginimas bei taršos mokesčiai, akcizai, kurie pakels dyzelino kainas beveik 13 proc. ir benzino kainas maždaug 6 proc.“, – teigė N. Mačiulis.
„Šitie pokyčiai timptels kainas jau nuo kitų metų pradžios. Taip pat stebėsime mėnesinės minimalios algos padidinimą virš 12 proc., kas ne tiesiogiai, bet pakankamai reikšmingai veikia paslaugų kainų dinamiką“, – pridūrė I. Genytė-Pikčienė.
N. Mačiulis pabrėžė, kad sausį „matysime nemažą veiksnių kratinį, kuris pakels ir paslaugų, ir prekių kainas“.
„Žiūrint į visus ateinančius 2025 metus, turbūt ne tendencijos žaliavų rinkose, ne energijos kainos, bet būtent ir toliau sparčiai didėjančios darbo sąnaudos pakels (metinę – BNS) infliaciją virš 2 procentų ir tikėtina, kad ir visus metus infliacija išliks virš dviejų procentų“, – sakė N. Mačiulis.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, Lietuvoje lapkritį fiksuota 0,6 proc. mėnesio ir 1,3 proc. metinė infliacija, tuo metu vidutinė metinė infliacija siekė 0,6 proc.
Naujausi komentarai