Vilnietės Gedvilės bute – šilta ir saulėta. Žiemos vaizdas pro langą nė iš tolo neprimena, tačiau sąskaitos už šildymą rodo ką kita.
„Iš tikrųjų šilta lauke, labai nustebino šildymo sąskaitos, kurios yra net didesnės nei praeitais metais. Nors praeitais metais buvo netgi šalčiau“, – kalbėjo pašnekovė.
Gruodžio mėnesį už šildymą Gedvilė sumokėjo apie 85 eurus. Beveik 10 eurų daugiau nei pernai.
„Radiatoriai vos šilti, o sąskaitos dar didesnės“, – aiškino pašnekovė.
Ir iš tiesų, nors šie metai laipsniu šiltesni, centralizuoto šildymo kaina šių metų sausį 5 proc. didesnė nei tuo pačiu metu pernai, o ir visas šildymo sezonas šiemet brangesnis.
„Pernai už tą patį laikotarpį kainų vidurkis siekė apie 7 ct/kWh, šiemet jis yra 7,2. Tik 3 proc. didesnis“, – nurodė Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Šildymo sąskaitas šiemet padidino valstybės grąžintas 9 proc. PVM mokestis. Kainą, anot ekspertų, augino ir per metus išbrangęs biokuras, kuris Lietuvoje sudaro apie 80 proc. šildymo kainos.
„Trumpalaikiai sandoriai yra apie 15 proc. brangesni nei pernai tuo pačiu metu. Yra šiltesni orai ir dėl šiltesnių orų sunkiau patiekti biokurą tiesiai iš miško. Turi būti saugoma aikštelėse ir tai šiek tiek padidina kainą“, – kalbėjo A. Bagočiutė.
Anot šilumos tiekėjų, jei žiema šilta, tai dar nereiškia, kad kainos bus mažesnės. Nors šiltesniu laikotarpiu parduodama mažiau energijos, bet bendros tiekėjo ūkio išlaidos nemažėja. Skirtumą tenka padengti gyventojams.
„Paskolos, palūkanos, darbo užmokestis, remonto sąnaudos, atlyginimai, valstybės mokesčiai. Ši dalis nuo oro nepriklauso ir ją reikia surinkti, jei nėra realizacijos, nėra pardavimo, tiesiog tos sąnaudos persikelia į kitus mėnesius ir žmonės nustemba, kodėl kaina padidėjo, nors šilta žiema“, – tikino Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Pernai sausį už šildymą 100 eurų paklojusi pensininkė Vida šiemet taupė.
„Vyras antrą mėnesį vaikšto į pirtis, nesimaudo, skalbiu porą kartų per savaitę ir visą laiką brangiai mokame“, – pasakojo pašnekovė.
Gyventojai turėtų pasirūpinti savo namo sandarumu, kreiptis į namo administratorių.
Pašnekovė, paklausta, kokia yra dabar sąskaita: „130, bet pas mus vienas kambarys, 28 kv.“
„Vilniaus šilumos tinklų“ atstovė teigia, kad didžiausias sąskaitas moka energetiškai neefektyvių būstų gyventojai. Tokie kaip Vilniaus Popieriaus gatvėje. Jų sąskaitos apie 50 proc. didesnės nei renovuotų namų gyventojams.
„Nerenovuotame daugiabutyje vidutinė sąskaita siekia apie 102 eurus šiais metais, praėjusiais metais tai buvo 94 eurai be PVM, kuris nebuvo taikomas. Gyventojai turėtų pasirūpinti savo namo sandarumu, kreiptis į namo administratorių. Tiesiogiai sakant, gyventojai šildo lauką ir už tai moka“, – kalbėjo „Vilniaus šilumos tinklų“ atstovė Monika Merkytė.
Tikėtina, kad didžiųjų miestų gyventojai ir už sausį mokės daugiau. Šilumos kaina nuo Naujųjų metų Klaipėdoje augo bene 6 proc., Kaune – apie 4 proc. Vilniuje už šildymą gali tekti pakloti apie 3 proc. daugiau. Mažiausiai kaina kilo Šiauliuose.
„Vidutinė kaina gruodį, sausį ir net vasarį bus labai panaši, tai yra apie 8 ct/kWh. Tuo tarpu atskiruose miestuose tos kainos skirsis nuo maždaug 7 centų iki 12“, – teigė V. Lukoševičius.
(be temos)
(be temos)
(be temos)