Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas tik rugsėjį žada tiksliau pasakyti, kada, kiek ir kokios socialinės išmokos bus mažinamos gelbėjant finansiniuose nepritekliuose skęstantį „Sodros“ biudžetą.
Apsispręs rugsėjį
Ministras tvirtino, kad kol kas skaičiuojama, kurias pensijas ar socialines išmokas galima būtų kirpti. „Yra įvairūs modeliai, įvairūs variantai, dar nėra politinio apsisprendimo, ko prireiks, pertvarkant ir optimizuojant socialinių išmokų sistemą. Visos išmokos yra peržiūrimos, tačiau kurios bus mažinamos ir nuo kada tai bus daroma, paskelbsime rugsėjį“, - sakė D.Jankauskas trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje.
Ministras pabrėžė, kad visų išmokų peržiūrėjimas dar nereiškia, jog visos jos bus būtinai mažinamos. „Skaičiuojamos įvairiausiosios galimybės, nei vienos jų dabar nenorėčiau akcentuoti, nes kaip galų gale bus daroma, bus aišku tik po skaičiavimų ir po politinio apsisprendimo Vyriausybėje bei Seime“, - teigė jis.
Ir D.Jankauskas, ir šią savaitę socialinės apsaugos ir darbo viceministrėmis paskirtos Audronė Morkūnienė bei Audra Mikalauskaitė tikino, kad mažiausias pensijas ar socialines išmokas gaunantys asmenys nukentės mažiausiai. „Skaičiuodami pirmiausia žvelgsime į tuos, kurie gauna didžiausias sumines pensijas ir išmokas. Paskiausiai bus liečiami tie, kurie gauna mažiausiai. O galbūt jie išvis nebus liečiami“, - svarstė A.Mikalauskaitė.
Jos kolegė A.Morkūnienė patvirtino - pirmiausia bus žiūrima į asmens gaunamas socialines pajamas. „Jeigu žmogus gyvena su viena 600 litų pensija, jis patenka į socialiai jautrią grupę, nes pensijos būna ir 1000, ir 1500 litų dydžio“, - sakė A.Morkūnienė, leidusi suprasti, kad kol kas svarstoma galimybė kirpti tik tas didžiausias pensijas gaunančių asmenų pajamas, mažiausiųjų neliečiant.
Derins su Vyriausybe ir koalicija
D.Jankauskas nepatvirtino, bet ir nepaneigė, kad vidutiniškai visos pensijos ir socialinės išmokos gali mažėti 5-10 procentų. Tai esą viena iš daugelio galimybių.
Ministras taip pat kalbėjo, kad dar turi būti apsispręsta, nuo kada bus įgyvendinamas išmokų mažinimas. „Jeigu Vyriausybė politiškai apsispręs, kad šiais metais bus sugebėta iš valstybės biudžeto ir iš paskolų išlaikyti esamą „Sodros“ išmokų sistemą, tuomet gali būti, kad bet kokie mažinimai persikels tik į kitus metus, galbūt netgi ir po šildymo sezono“, - sakė jis.
Rugsėjį taip pat žadama apsispręsti, ar didinti dirbančiųjų įmokas į „Sodrą“. Tačiau ministerijos vadovas nepaneigė, kad yra tikimybė, jog įmoka didės 2-3 proc. „Tai irgi svarstymų ir apsisprendimo reikalas“, - pabrėžė jis.
Kitą savaitę iš atostogų grįžus Vyriausybei, pasak D.Jankausko, su kitų ministerijų vadovais, taip pat ir su visais valdančiosios koalicijos partneriais bus derinama, kaip gelbėti skylėtą „Sodros“ biudžetą. Esą bus pateikti keli modeliai, kiek galima būtų mažinti išmokas, kurias iš jų, nuo kada tai daryti, arba kiek derėtų didinti įmokas. „Rugsėjį Vyriausybėje ir koalicijoje susitarus, suderinus su socialiniais partneriais Seimui bus teikiami atitinkami įstatymų projektai“, - sakė ministras.
Kitąmet „Sodros“ biudžetas bus deficitinis
A.Morkūnienė pastebėjo, kad įstatymų priėmimas Seime užtrunka ne vieną savaitę, be to, patys projektai parlamente pakinta, todėl dabar galutinai dar neįmanoma pasakyti, kokių priemonių bus imtasi gelbėjant „Sodrą“.
D.Jankauskas taip pat užsiminė, kad kitų metų „Sodros“ biudžetas planuojamas deficitinis. Tačiau koks numatomas deficitas, ministras tvirtino dar nežinąs, nes tai esą priklausys nuo Finansų ministerijos pateiktų kitų metų makroekonominių prognozių, taip pat nuo priemonių, kurių bus rudenį imtasi gelbėjant „Sodrą“.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras sakė, kad ir šiemet „Sodros“ biudžetas patirs nemenką deficitą, tačiau koks jis bus, D.Jankauskas atsisakė prognozuoti.
Naujausi komentarai