K. Krupavičienės teigimu, „Lifosos“ nacionalizavimas padėtų šiai įmonei, kuri gali dirbti be tiekimo iš Rusijos ir Baltarusijos, toliau veikti, gaminant svarbų žemės ūkiui produktą – fosforo trąšas, kurių šiais metais trūks visame pasaulyje, būtų išsaugotos darbo vietos, valstybės ir savivaldybės biudžeto pajamos. Dalį nacionalizuotos AB „Lifosa“ įmonės pelno siūloma skirti karo siaubiamai Ukrainai ir jos gyventojams paremti.
Kovo 9 d. pritaikius Europos Sąjungos sankcijas AB „Lifosa“ savininkui buvo įšaldytos šios įmonės sąskaitos, todėl įmonė nebegali atsiskaityti su paslaugų ir žaliavų tiekėjais, sumokėti mokesčų, atlyginimų darbuotojams ir artimiausiu metu nebegalės tęsti savo veiklos.
AB „Lifosa“ yra didžiausias Kėdainių rajono darbdavys, suteikiantis darbą 1029 aukštos kvalifikacijos darbuotojams, kurių vidutinis atlyginimas yra 2442 eurai ir viršija vidutinį šalies darbo užmokestį, kuris sudaro 1679 eurų.
„Uždarius įmonę šiems darbuotojams būtų sunku susirasti darbą pagal jų kvalifikaciją, valstybei reikės skirti papildomų lėšų suteikiant socialinę paramą darbo netekusiems darbuotojams ir jų šeimoms, o valstybės ir savivaldybės biudžetas neteks mokestinių pajamų.
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad staiga nutraukus gamybos procesą ar laiku negavus reikiamų detalių įmonėje AB „Lifosa“ gali įvykti avarija, kuri sukeltų ekologinę nelaimę regione.
Norime pažymėti, kad „Lifosa“ gali dirbti nenaudodama žaliavų iš Rusijos ir Baltarusijos“, – rašoma kreipimesi.
Profsąjungos vadovė pabrėžia, kad įmonės darbuotojai šiuo metu yra labai sunerimę dėl savo ir savo įmonės ateities, todėl prašo AB „Lifosa“ sąskaitose esančias lėšas leisti panaudoti darbuotojų atlyginimams, mokesčiams, tiekėjams, jei jiems nėra taikomos sankcijos, sumokėti ir atlikti atsiskaitymus, būtinus įmonės tolesnei veiklai užtikrinti.
„AB „Lifosa“ gali be tiekimo iš Rusijos ir Baltarusijos sėkmingai dirbti ir gaminti svarbų strateginį produktą – fosforo trąšas, kurių poreikis, pasak daugelio ekonomistų prognozių, šiais metais visame pasaulyje nebus patenkintas dėl sankcijų Rusijos ir Baltarusijos trąšų gamintojams. Sumažėjus trąšų tiekimui sumažės derliai, o tai dar labiau paskatins maisto kainų augimą pasaulyje, kuris jau vyksta dėl to, kad Ukraina dėl karo, o Rusija dėl sankcijų nebegalės eksportuoti grūdų. Todėl nukentės skurde gyvenantys gyventojai tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio valstybėse.
Siekiant užtikrinti, kad būtų išsaugotos darbo vietos, valstybės ir savivaldybės biudžeto pajamos, svarbaus žemės ūkiui produkto – fosforo trąšų gamyba, siūlome AB „Lifosa“ nacionalizuoti, o dalį gauto pelno skirti karo siaubiamai Ukrainai ir jos gyventojams paremti“, – pažymima kreipimesi.