Būdų kaip investuoti savo pinigus ir užsidirbti, yra daugybė. Vilnietis Jonas ne vieną jų ir išbando.
„Investuoju į akcijas, į žaliavas, į kripto – kuo įvairiau“, – pasakojo vyras.
Savo santaupas investuoja ir pirkdamas auksą.
„Auksas yra auksas. Aplinkoje jis turi savo patrauklumą, gali tiesiog įsidėti į stalčių“, – sakė vilnietis.
Kaip sako, tai turbūt vienas saugiausių būdų, kaip apsaugoti savo pinigus, ypač aukštos infliacijos ir karų apsuptyje. Tokių kaip Jonas yra daugybė – gyventojai auksą šluoja kilogramais.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Populiariausi – 10 ir 50 gramų luiteliai ir aukso monetos su klevo lapu, kengūra. Lietuviai jas dažnai perka kaip dovanas.
„Į bet kurią pasaulio šalį nuvažiavus ir tokį luituką parduodant, žmogus gaus apie 5 tūkst. eurų“, – teigė „Florinus“ vadovas Žilvinas Leškevičius.
Auksu ir kitais tauriaisiais metalais prekiaujančios įmonės vadovas sako, kad aukso vertė pasiekė didžiausias aukštumas per daugiau nei 40 metų. Dabar už vieną Trojos unciją arba 32 gramus aukso tektų pakloti beveik 3 tūkst. eurų.
LNK stop kadras
„Kainos keičiasi kiekvieną sekundę. Per paskutinius metus, jei žiūrint eurais, aukso kaina kilo 34 proc.“, – duomenimis dalinosi „Florinus“ vadovas.
Įprastai per metus aukso kaina pakyla daugiausiai 8 proc. Kainą augina neapibrėžtumas pasaulyje – ekspertai išaugusį susidomėjimą auksu stebi nuo COVID-19 pandemijos, o dar labiau kainos kilo prasidėjus karui Ukrainoje. Pernai daugiausiai aukso nupirko lenkai.
„Žmonės, norėdami išsaugoti pinigus, perinvestuoja į aukso luitus ir taip išsaugo savo kapitalą“, – aiškino Ž. Leškevičius.
Aukso kainą kelia ir nenuspėjama D. Trumpo politika. Nuo jo išrinkimo aukso vertė išaugo 15 proc. Dalis valstybių auksą laiko Anglijos centriniame banke, tačiau D. Trumpo grasinimai įvesti muitą amerikiečius paskatino atsargas atsiimti.
„Labai stipriai amerikiečiai gabena auksą iš Didžiosios Britanijos centrinio banko. Tai sukuria momentinę didelę fizinio aukso paklausą. O tai jie daro dėl to, nes iš dalies bijo D. Trumpo tarifų pasekmių“, – kalbėjo „Synergy Finance“ Investicijų valdymo skyriaus vadovas Artūras Milevskis.
Neapsimoka investuoti į aktyvą, kurio kaina yra nežmoniškai aukšta, nes kuo aukštesnė kaina, tuo yra daugiau rizikų, kad ta kaina gali nukristi.
„Į viešumą išlindus gandams, kad D. Trumpo administracija ketina išvesti dalį kariuomenės iš Europos, tai labai paveikia aukso kainą aukštyn. Kitas dalykas, kad investuotojai bėga iš lėtėjančios Kinijos ekonomikos, kuri tampa vis labiau griežtesnė dėl valdžios įsikišimo į verslą“, – akcentavo „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Į auksą investuoti apsimoka, mat nėra bankroto rizikos, o ilguoju laikotarpiu jis išsaugo vertę – galima ir užsidirbti. Tarkime, jei prieš 10 metų aukso pirkote už 1 tūkst. eurų...
„Dabar parduodant vieną unciją aukso gautumėte 2750 eurų“, – skaičiais dalinosi „Florinus“ vadovas.
Vis dėlto, dalis ekspertų teigia, kad tokia investicija ir rizikinga. Tą rodo istorija, o staigiai pasibaigus karui Ukrainoje, aukso kaina, tikėtina, kristų drastiškai.
„Nuo 1980 m. iki 2000 m. aukso kaina buvo nukritusi apie 70 proc. Kiekvienas investuojantis turėtų sau atsakyti į klausimą, ar jis gali tokią riziką toleruoti“, – patarimais dalinosi A. Milevskis.
LNK stop kadras
Ekonomistai auksui siūlo skirti tik dalį savo investicijoms skirtų lėšų.
„Neapsimoka investuoti į aktyvą, kurio kaina yra nežmoniškai aukšta, nes kuo aukštesnė kaina, tuo yra daugiau rizikų, kad ta kaina gali nukristi. Reikia savo kapitalą diversifikuoti ir investuoti į keletą aktyvų, kurie tarpusavyje nėra susiję: jei vienas aktyvas nukristų, kitas nenukristų arba pakiltų“, – pabrėžė A. Izgorodinas.
„5–10 proc. bendro krepšelio investuoti į auksą yra labai logiška, nes jis padeda sumažinti portfelio svyravimo riziką“, – teigė „Synergy Finance“ Investicijų valdymo skyriaus vadovas.
Pasaulio bankų prognozės rodo, kad aukso uncijos kaina šių metų gale gali siekti 3,1 tūkst. JAV dolerių.
Naujausi komentarai