Naudingas visada
Testamentą turėtų sudaryti ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet kiekvienas, besirūpinantis savo turtu. Turint šį dokumentą, paprastai patvirtintą notaro, turto dalijimo procesas tampa daug lengvesnis.
Testamentą gali sudaryti kiekvienas žmogus. Jį sudarant neturi dalyvauti nė vienas iš būsimų paveldėtojų. Tai leidžia išvengti nesutarimų, nepaliekama neaiškumų, be to, testamentą iki sudarytojo mirties galima nuolat koreguoti.
„Bigbank“ santykių su klientais valdymo departamento Lietuvoje vadovo Edvardo Arnatkevičiaus manymu, apie šį dokumentą reikėtų pagalvoti visiems: „Testamente galima nurodyti ne tik tai, kas paliekama, bet ir kitus svarbius aspektus: galima apriboti paveldėtojų galimybes naudotis paveldimu turtu, įpareigoti palikimo gavėjus įvykdyti kokią nors prievolę, sukurti įvairių saugiklių. Pavyzdžiui, jeigu paveldėtojas yra nepilnametis, galima paskirti laikiną verslo valdytoją, kuris už verslą būtų atsakingas tol, kol paveldėtojas sulauktų pilnametystės. Teoriškai visa tai yra sutvarkoma ir be testamento, bet gali užtrukti mėnesius ar net metus, ypač jei kyla ginčų. Toks užsitęsęs procesas gali būti kritinis verslui ir kelti grėsmę jo išlikimui.“
Galima apriboti paveldėtojų galimybes naudotis paveldimu turtu, įpareigoti palikimo gavėjus įvykdyti kokią nors prievolę, sukurti įvairių saugiklių.
Svarbūs niuansai
Kai kuriais atvejais testamentas gali gerokai paspartinti visus procesus. Pavyzdžiui, asmens mirties atveju bankai turi teisę reikalauti, kad paveldėtojai pateiktų dokumentus, patvirtinančius mirusio kliento teisių ir pareigų perėjimą paveldėtojams. Testamentas padeda šiuos dokumentus ir paveldėtas lėšas gauti greičiau.
Parengti testamentą gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, jeigu kreipiamasi į teisininkus ir norima sudaryti sudėtingą verslo palikimo schemą su daugybe saugiklių. Tačiau paprastesnį testamentą žmonės gali sudaryti savarankiškai pagal siūlomus šablonus, o už notaro testamento patvirtinimo paslaugą tereikia sumokėti fiksuotą 40 eurų mokestį.
Paveldi ir skolas
Mirus artimajam, gali būti paveldimos ir jo skolos – tiek verslo, tiek fizinio asmens. Vadinasi, net jeigu apie skolas nieko nežinojote, priėmę palikimą, galite likti už jas atsakingi. Tiesa, paveldėtojai gali patys apsisaugoti nuo tokių atvejų. „Jeigu įtariama, kad gali būti skolų, apie kurias nežinoma, reikėtų apriboti savo atsakomybę ir turtą priimti sudarius apyrašą pas antstolį, – tokiu atveju kreditorių reikalavimai gali būti tenkinami tik iš paveldėto turto. Be abejo, galima ir tiesiog nepriimti palikimo“, – pataria E. Arnatkevičius.
Specialistai taip pat perspėja, kad juridinio asmens paskolų įmokos paprastai nenukeliamos dėl savininko mirties, tačiau mirtis gali būti svarbi aplinkybė tariantis su banku dėl paskolų įmokų atidėjimo.
Iš anksto pasiruošti ne tik verslo, bet ir skolų perdavimui yra kiek sudėtinga. Vienintelis būdas – tinkamai informuoti visus paveldėtojus apie verslo ir įsipareigojimų valdymą. Tiesa, bet kuriuo atveju sudaryti apyrašą paveldint verslą apsimoka, norint sumažinti galimas rizikas. Tai reikia padaryti iš karto, nes, priėmus palikimą, dalies ar viso palikimo atsisakyti nebegalima. Be abejo, tokią informaciją galima nurodyti ir testamente, tačiau verslo ir skolų valdymo gali nepavykti išsamiai paaiškinti raštu.
Naujausi komentarai