- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Komisijai (EK) antradienį pateikus naujus su elektros rinkos reforma susijusius pasiūlymus, Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad elektros kainos kol kas neįmanoma visiškai atsieti nuo dujų kainos.
„Visiškai to (atsieti elektros kainą nuo dujų kainos – BNS) padaryti yra neįmanoma, kadangi dujos vis tiek išlieka mūsų energetikos mikse ir labai daug elektros energijos vis dar yra gaminama iš dujų“, – BNS antradienį sakė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas eurokomisaras.
Pasak jo, vienas esminių su reforma susijusių pasiūlymų – nustatyti kainų „grindis“ bei „lubas“ iš atsinaujinančių išteklių pagamintai elektrai.
„Vienas svarbiausių aspektų, jog atsiranda (elektros – BNS) kainų grindys ir lubos. Jos neleis iššokti kainoms aukščiau tų lubų, bet ir bus užtikrina, kad energija būtų superkama iš gamintojų“, – teigė V. Sinkevičius.
Pasak jo, dėl konkrečių viršutinių ir žemutinių elektros kainos ribų turės susitarti už energetiką atsakingi ES ministrai.
EK pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) pernai rugsėjį teigė, kad elektros rinkos reforma ES būtina siekiant sumažinti dujų įtaką elektros kainoms. Gamtinės dujos naudojamos pramonei, namams ir biurams šildyti bei elektrai gaminti.
Pasak V. Sinkevičiaus, naujais EK pasiūlymais pirmiausia siekiama apsisaugoti nuo elektros kainų šuolių galimo pasikartojimo, kaip, tarkime, pernai rugpjūtį, taip pat greičiau plėtoti atsinaujinančią energetiką.
„Ką siekiama padaryti, tai labiau sumažinti tą priklausomybę ir (elektros kainas – BNS) susieti ilgalaikėmis sutartimis su atsinaujinančia energetika ir jos gamintojais, kas leistų dar greičiau įgyvendinti atsinaujinančios energetikos tikslus bei užtikrinti jos gamintojams kainas, kad jų pagaminama energija bus perkama, ir kartu stabilų tiekimą vartotojams“, – BNS teigė eurokomisaras.
Dar vienas komisaro išskirtas pasiūlymas – galimybė gaminantiems vartotojams elektros perteklių parduoti ne tik elektros tiekėjui, bet ir kitiems vartotojams.
„Gaminantis vartotojas nėra nauja sąvoka Lietuvai, ji yra išplečiama. Anksčiau individualus namų ūkis, gaminantis elektros energiją, pavyzdžiui, iš saulės panelių ir pasigaminęs jos daugiau, ją galėjo parduoti tik centralizuotai. Dabar tą bus galima daryti ir dalinantis tarp vartotojų“, – sakė V. Sinkevičius.
„Aišku, tam reikės laiko, kol tokie mechanizmai atsiras, bet šalys narės bus įpareigotos parengti tuos mechanizmus“, – pridūrė eurokomisaras.
EK antradienį pateikė pasiūlymus reformuoti Bendrijos elektros rinką. Jais siekiama sparčiau plėtoti atsinaujinančius energijos išteklius, atsisakyti dujų, sumažinti vartotojų sąskaitų priklausomybę nuo iškastinio kuro kainų, taip pat juos apsaugoti nuo galimo kainų šuolio bei manipuliacijų rinka.
Komisijos siūlomomis priemonėmis vartotojai būtų skatinami sudaryti ilgesnes sutartis su elektros iš neiškastinio kuro gamintojais, o į sistemą būtų įtraukiami su dujomis leisiantys konkuruoti lankstūs sprendimai, pavyzdžiui, paklausos atsakas ir energijos kaupimas.
Pranešama, kad vartotojai taip pat turės platų sutarčių pasirinkimą, o prieš jas pasirašant gaus aiškesnę informaciją, taip pat jie galės sudaryti dinaminės kainodaros sutartį, kad pasinaudotų kainų kintamumu ir naudotų elektrą, kai ji pigesnė.
Komisijos pasiūlymuose taip pat numatytas reikalavimas tiekėjams valdyti savo kainų riziką, o valdymo mastas turėtų pagal fiksuotos kainos sutartis įsigytus kiekius. Valstybės narės taip pat įpareigojamos paskirti garantinius tiekėjus, kurie užtikrintų, kad kraštutiniu atveju vartotojai neliktų be elektros.
Siūloma reforma ES narės taip pat būtų įpareigotos apsaugoti įsiskolinusius pažeidžiamus vartotojus nuo jų atjungimo.
EK taip pat siūlo palengvinti ilgalaikių energijos įsigijimo sutarčių sudarymą – taip įmonės užsitikrintų tiesioginį energijos tiekimą ir galėtų gauti naudos iš stabilesnių elektros energijos, gaminamos iš atsinaujinančiųjų neiškastinių išteklių, kainų.
Pranešama, kad siekiant užtikrinti konkurencingas rinkas ir skaidrų kainų nustatymą, ES energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER) ir nacionaliniai reguliuotojai turės daugiau galimybių stebėti elektros rinkos vientisumą ir skaidrumą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kas sutramdys pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius?
Ar galima sustabdyti pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius? Panevėžio rajono seniūnijos skelbia, kad dalis ilgalaikių bedarbių, kurių valstybė kas mėnesį moka socialines pašalpas, už kurią reikalaujama atidirbti – pr...
-
G. Nausėda pasirašė pataisas, leisiančias ginkluotės gamintojams kurtis LEZ
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės įmonėms veikti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios veiklos buvo draud...
-
VERT pirmininkas: mažesnius gamtinių dujų tarifus lėmė situacija rinkoje2
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) siūlant antrąjį pusmetį gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams su valstybės kompensacija sumažinti 4-5 centais už kubinį metrą, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad tai lėmė rinkoje suma...
-
Bedarbiams ar mažai uždirbantiems savo verslo kūrimui – 25 mln. eurų paramos1
Darbo neturintis ar mažas pajamas gaunantis gyventojas galės gauti iki 26 tūkst. eurų paramos verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinės ekonomikos sektoriuose. ...
-
VATESI dar kartą ragina Minską stabdyti Astravo AE veiklą5
Lietuvos Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) dar kartą paragino Minską stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą, kol bus išspręstos visos branduolinės saugos problemos, pirmadienį pranešė VATESI. ...
-
R. Pocius: trečiojo etapo vartotojai už 100 kWh elektros per mėnesį sutaupys apie 5 eurus
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pirmadienį patvirtinus beveik 19 proc. mažesnį visuomeninį elektros tarifą antrajam šių metų pusmečiui, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad šią kainą mokėsiantys vartotojai ...
-
Valstybės kontrolė: 66 proc. įstaigų nevertina viešųjų pirkimų rizikų
Valstybės kontrolė (VK) nustatė, jog 66 proc. tikrintų įstaigų 2020–2022 metais nevertino su viešaisiais pirkimais susijusių rizikų. Tuo metu trūkumų nenustatyta ketvirtadalio įstaigų viešuosiuose pirkimuose. ...
-
Šokiruoja: verslininkai į Lietuvą vežė ir pardavinėjo pasibaigusio galiojimo maistą42
Policija išaiškino maisto įvežimą ir realizavimą vykdžiusią nusikalstamą grupuotę, ji rinkoje galėjo realizuoti produktų už 1 mln. eurų. Šio tyrimo akiratyje – Lietuvoje veikiantis „Sale“ prekybos centras, kur...
-
Ekonomistai: defliaciją lėmė degalų kainos, vangesnė paklausa
Po ilgos pertraukos Lietuvoje užfiksuotą mėnesio defliaciją lėmė mažėjusios degalų kainos, sako ekonomistai. Kai kurie taip pat teigia, kad tai rodo mažėjančią gyventojų perkamąją galią, kurią veikia recesinės nuotaikos, pabrangusios paskolo...
-
Ant Vyriausybės stalo – siūlymas pratęsti kompensacijas už dujas, nutraukti – už elektrą2
Vyriausybė šį trečiadienį svarstys Energetikos ministerijos siūlymą nuo liepos pratęsti valstybės kompensacijas už gamtines dujas buitiniams vartotojams, tačiau jos bus mažesnės nei šiuo metu, o dujų kaina taip pat mažės keliais ce...