Tai parodė gruodį paskelbta Eurobarometro apklausa.
Į klausimą, kurios iš nurodytų praktikų yra labiausiai paplitusios Lietuvoje, 46 proc. šalies verslininkų nurodė, jog tai yra palankumas draugams ar šeimos nariams viešosiose institucijose. Tai yra kiek daugiau nei visose ES šalyse apklaustų verslininkų vidurkis.
Kaip vieną labiausiai paplitusių praktikų 32 proc. verslininkų nurodė politinių partijų finansavimą mainais už viešojo pirkimo sutartis arba įtaką formuojant politiką.
Kaip mažiau paplitusias atsakiusieji nurodė kyšius, savanoriškos dovanos ar kelionės siūlymą mainais už paslaugą, dėkingumo mokesčius bei mokestinį sukčiavimą arba PVM nemokėjimą.
68 proc. respondentų atsakė, kad korupcijos problema yra paplitusi Lietuvoje. 27 proc. nurodė, kad tai reta problema.
Lenkijos verslininkai kaip labiausiai šalyje paplitusią korupcijos praktiką nurodė nepotizmą valstybės institucijose, latviai – nesąžiningą partijų finansavimą, estai – nepotizmą versle.
Netiki griežtomis bausmėmis
Apklausa taip pat parodė, kad Lietuvos verslininkai nesitiki, jog už korupciją šalyje įmanoma sulaukti griežtos bausmės.
71 proc. verslo atstovų nurodė, kad jiems atrodo neįtikėtina, jog korupcine praktika užsiimantys žmonės ar verslai būtų griežtai nubausti ar įkalinti teismo sprendimu. Tokiu scenarijumi tikėjo 26 proc. respondentų.
Šie skaičiai reikšmingai skiriasi nuo ES šalių vidurkio. Visose ES valstybės apklausti verslininkai 39 proc. teigė tikintys bausme už korupciją, 55 proc. nurodė tuo netikintys.
Taip pat daugiau lietuvių nurodė netikintys, kad užsiimančiuosius korupcija sulaikytų ar praneštų apie juos teisėsaugai.
Kita vertus, daugiau lietuvių nei ES vidurkis nurodė sutinkantys, kad Lietuvoje yra tinkamai baudžiami sugautieji dėl kyšio davimo vadovaujančiam ar atsakingam pareigūnui.
ES šalių verslininkų apklausa buvo atlikta šių metų rugsėjo – spalio mėnesiais. Lietuvoje buvo apklausti 300 verslininkų, visoje ES – 7722 žmonės.
Naujausi komentarai