Išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, liepą Vilniuje vidutinė, orientacinė pasiūloje esančių naujų butų (eliminavus kotedžus) kaina, lyginant su birželiu (3 175 Eur/kv. m), augo 2,5 proc., iki 3 253 Eur/kv. m. Kaune pasiūloje esančių būstų kainos vėl pasikoregavo į neigiamą pusę 0,1 proc.: liepą jos siekė 2 183 Eur/kv. m; birželio pabaigoje – 2 186 Eur/kv. m.
„Rinkoje toliau stebime neapibrėžtumą, kurį sustiprino Europos centrinio banko sprendimas pakelti palūkanų normas, todėl dalis pirkėjų laukia ir atostogauja, kita dalis persvarsto savo sprendimus arba rimčiau vertina galimybes įsigyti turtą. Iš kitos pusės, vystytojai vis dar riboja pardavimus ir kelia kainas, dėl neaiškių žaliavų kainų bijodami nesuvaldyti savikainos.
Tačiau nepaisant šios situacijos, kylančių palūkanų normų, Vilniuje užfiksuota aukščiausia istorijoje vidutinė kvadratinio metro kaina. Ji pasiekė net 3 253 eurus už kvadratinį metrą, litais tai sudarytų net 11 231,96 LTL už kvadratinį metrą. Nors paklausa mažėja, kainos rinkoje ir toliau kyla – tai rodo, kad spaudimo parduoti turtą nėra ir pardavėjai niekur neskuba“, – teigia „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.
Grafikas nr. 1: Vidutinių pasiūlos kainų dinamika Vilniaus ir Kauno būsto rinkose 2020–2022 m. („Citus“ duom.)
Vilniuje liepą rezervuota 118 naujų butų ir kotedžų, o pasiūloje jų liko 3 812. Per tą laiką sandėlį papildė keturi nauji projektai ir du esamų projektų etapai, kurie pasiūlą išplėtė 269 butais. „Citus“ valdomuose projektuose sostinėje per mėnesį susitarta dėl penkių butų ir kotedžų, tačiau pirkėjams lieka vis mažiau pasirinkimo, liko tik 91 laisvi butai.
Kaune, „Citus“ ekspertų skaičiavimu, liepa išlaikė ramybę – parduoti 62 nauji būstai (butai ir kotedžai), o įmonės valdomuose projektuose – septyni. Laikinojoje sostinėje analitikai neužfiksavo nė vieno naujo projekto ar jo etapo. Pirkėjai liepos pabaigoje rinktis galėjo iš 1 268 būstų, o „Citus“ valdomuose projektuose – tik 50 loftų projekte „Radio City“.
Iš viso „Citus“ Lietuvoje pardavė 46 butus ir kotedžus, o geriausiai pasirodė „Nemunas by CITUS“ projektas. Bendrovės valdomuose projektuose galima rinktis iš 277 būstų.
„Lyginant su birželiu (1 277 vnt.), liepą Kaune būsto sandėlis sumažėjo tik devyniais vienetais, nors ir nebuvo paleistas nė vienas naujas projektas. Taip atsitiko, nes dėl neapibrėžtos situacijoje rinkoje atsirado nemažai atšauktų rezervacijų. Tačiau Druskininkų pavyzdys rodo, kad pasiūlos įdomiam produktui visada atsiras – „Nemunas by CITUS“ iš viso parduoti 34 apartamentai.
Vis dėlto, matome, kad nors ir sunkiai, po labai nedaug, bet pasiūla po truputį pildosi. Tai indikuoja, kad rudenį turėtume sulaukti naujos bangos – pirkėjai, įvertinę ir susigyvenę su esama situacija, priims sprendimą pirkti, jie turės daugiau galimybių iš ko rinktis, todėl prognozuojame ir didesnį sandorių skaičių“, – teigia Š. Tarutis.
Grafikas nr. 2: Pasiūlos dinamika Vilniaus ir Kauno būsto rinkose 2020–2022 m. („Citus“ duom.)
Naujausi komentarai