Įvertino atliktus viešuosius sandorius: nustatytas ne vienas pažeidimas Pereiti į pagrindinį turinį

Įvertino atliktus viešuosius sandorius: nustatytas ne vienas pažeidimas

2025-02-12 16:09
ELTOS inf.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nustatė su konkurencijos mažinimu susijusių pažeidimų Valstybinių miškų urėdijos (VMU) ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybos (GMPT) vykdytuose pirkimuose. Reaguodama į tai, GMPT pranešė, kad į pastabas atsižvelgs. 

Įvertino atliktus viešuosius sandorius: nustatytas ne vienas pažeidimas
Įvertino atliktus viešuosius sandorius: nustatytas ne vienas pažeidimas / Asociatyvi P. Peleckio / BNS nuotr.

Tarnyba iš viso įvertino tris VMU atliktus viešuosius sandorius: kone 15 mln. eurų „Medvežių, medkirčių ir jų techninio aptarnavimo bei remonto paslaugų pirkimą“, beveik 5 mln. eurų vertės „Darbo aprangos siuvimo paslaugų pirkimą“ bei „VĮ Valstybinių miškų urėdijos darbuotojų asmeninių apsaugos priemonių pirkimą“, kurio sutarties vertė viršijo 580 tūkst. eurų.

„Nustatyta, kad medvežių ir medkirčių pirkimo sąlygose nurodyti kai kurie techniniai reikalavimai buvo pernelyg specifiniai, sudarantys prielaidas konkurencijos ribojimui“, – rašoma tarnybos pranešime.

„Darbo rūbų ir apsaugos priemonių pirkimų sąlygų reikalavimas kartu su pasiūlymu neatlygintinai pateikti visus techninės specifikacijos reikalavimus atitinkančius siūlomų prekių pavyzdžius (pasiūtus rūbus su VMU logotipais), dirbtinai sumažino konkurenciją, nes tiekėjams sukūrė nepagrįstai aukštus dalyvavimo pirkimuose kaštus“, – aiškino VPT.

Tiesa, pažymima, jog sutartys dėl medkirčių ir medvežių įsigijimo jau baigiamos vykdyti, tad tarnyba nepateikė rekomendacijos dėl jų nutraukimo, tačiau konstatavo pažeidimas. Kita vertus, neseniai pradėtas vykdyti darbo rūbų ir apsaugos priemonių įsigijimo sutartis, pateikus pastabas, rekomenduota nutraukti.

Įvertinus tris GMPT viešuosius pirkimus, dviejuose iš jų rasti pažeidimai

VPT nustatė, jog GMPT pirkimuose, kaip ir VMU atveju, dalyvavo tik po vieną tiekėją. Pažeidimai buvo nustatyti dviejuose: 188 tūkst. eurų vertės „Defibriliatorių“ pirkime bei kone 1 mln. eurų vertės sandoryje dėl „Greitosios medicinos pagalbos automobilių“.

„Nustatyta, kad defibriliatorių pirkimo technine specifikacija, pasiūlymų vertinimo kriterijais, susijusiais su techninių parametrų vertinimu, ir jiems suteiktu lyginamuoju svoriu nepagrįstai sudarytos palankesnės sąlygos konkrečiam tiekėjui, tokiu būdu dirbtinai sumažinta konkurencija, netikrinta, ar ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikęs tiekėjas (…) neatitinka pirkimo sąlygose nustatytų pašalinimo pagrindų“, – rašoma pranešime.

Pažeidimai buvo nustatyti dviejuose: 188 tūkst. eurų vertės „Defibriliatorių“ pirkime bei kone 1 mln. eurų vertės sandoryje dėl „Greitosios medicinos pagalbos automobilių.

„Pirkimo, skirto įsigyti automobilių, sąlygose nurodyti kai kurie techniniai reikalavimai buvo pernelyg specifiniai, sudarantys prielaidas konkurencijos ribojimui. Vertindama pasiūlymą ir priimdama pristatytas prekes, GMPT nepatikrino, ar jos atitinka techninės specifikacijos reikalavimus. Be to, pirkimo sąlygose buvo nustatyta išlyga, kuria prieš pradedant bazinio automobilio perdirbimą, pagal GMPT pageidavimus galėjo būti keičiami techninių specifikacijų reikalavimai“, – aiškino tarnyba.

Įvykdytose sutartyse dėl defibriliatorių ir automobilių įsigijimo VPT konstatavo pažeidimus ir rekomendavo įvertinti, ar tiekėjas pristatė visas prekes, numatytas techninėje specifikacijoje ir ar pristatytos prekės atitinka visus techninės specifikacijos reikalavimus.

GMPT į pastabas ketina atsižvelgti

Į tokias vertinimo išvadas sureagavo ir pati GMPT teigdama, kad į pastabas atsižvelgs ir pagerins proceso kontrolę. Anot tarnybos, iki šiol nemaža dalis pirkimų buvo vykdoma decentralizuotai, per filialus.

„Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje nemaža dalis pirkimų vykdoma decentralizuotai, t. y. tai daro Tarnybos filialai.  Pavyzdžiui, Viešųjų pirkimų tarnybos minimą defibriliatorių pirkimą vykdė Vilniaus filialas. Esant tokiai padėčiai, kyla kokybinių iššūkių ruošiant pirkimo dokumentus, įgyvendinant pirkimus bei užtikrinant jų kontrolę“, – nurodė GMPT.

„Į Tarybos pareikštas pastabas GMPT atsižvelgs, pagerinant pirkimų dokumentacijos kokybę ir proceso kontrolę, taip sudarant galimybę didesnei tiekėjų konkurencijai ir sutarčių vykdymo kontrolei“, – pridūrė tarnyba.

Be to, akcentuojama, jog dėl automobilių pirkimo gautos pastabos jau buvo praktiškai pritaikytos, ruošiant technines specifikacijas ateities pirkimams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra